Czy da się zrobić leasing zwrotny nowej linii produkcyjnej do obróbki i hartowania szkła płaskiego z systemem konwekcji górnej i dolnej o wartości 1 mln euro? – zapytał przedsiębiorca zainteresowany leasingiem. -Interesuje nas zwrot kapitału na kwotę co najmniej 3 mln zł netto – dodał. Od razu wiedziałem, że ten leasing będzie wyzwaniem i moja pomoc zadecyduje o sukcesie bądź porażce całego przedsięwzięcia.

leasing linii do obróbki szkła

Leasing linii produkcyjnej do obróbki szkła

Na linię produkcyjną składało się wiele nowych maszyn wyprodukowanych w Chinach, m. in. piec hartowniczy, obrabiarki CNC, maszyny do rozkroju i fazowania szkła czy maszyny do nanoszenia powłok twardych. Łączny koszt zakupu, transportu, cła i montażu wynosił około 1 mln euro. Przedsiębiorca sfinansował wszystko z własnych środków. W momencie nawiązania z nami kontaktu część maszyn została już dostarczona a część jeszcze płynęła. Przedsiębiorcy zależało na zrefinansowaniu większości poniesionych kosztów, w tym kosztów transportu i cła.

.

Co zrobiliśmy aby zorganizować leasing na maszyny do szkła

Przy leasingu na taką kwotę zaczynamy naszą pracę od wstępnej analizy sytuacji finansowej firmy oraz maszyn do sfinansowania. Uwzględniliśmy, że pochodzą z Chin (nie wszyscy leasingodawcy chcą leasingować chińskie maszyny). Tutaj dodatkowo zawęziliśmy grono firm leasingowych do tych, które mogły refinansować również koszty transportu i cła (warto zaznaczyć, że większość nie może). Poza nami przedsiębiorca odezwał się również do swoich 2 dotychczasowych leasingodawców i jednemu z nich zamierzał wysłać dokumenty do oceny.

Rekomendowaliśmy podzielenie inwestycji pomiędzy co najmniej dwie firmy leasingowe. Według nas dotychczasowa skala działalności nie pozwalała wyleasingować całości. Przedsiębiorca zaufał naszej ocenie sytuacji i zlecił załatwienie leasingu pieca hartowniczego stanowiącego mniej więcej połowę całej inwestycji, około 0,5 mln euro netto. Leasingiem reszty miał się zająć jego leasingodawca.

O kliencie

Należy wspomnieć, że przed zakupem maszyn firma zajmowała się handlem. Importowała produkty z Chin i sprzedawała w Polsce. Wraz z rozwojem i zwiększaniem skali sprzedaży zapadła decyzja o uruchomieniu własnej produkcji i leasingu pierwszej linii produkcyjnej. Czemu leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie jest trudny opisujemy tutaj. Dlatego ustaliliśmy, że postaramy się o leasing zwrotny na 80% ceny zakupu (20% było wkładem własnym do leasingu).

.

Proces załatwiania leasingu linii produkcyjnej do obróbki szkła

Skompletowaliśmy niezbędne dokumenty i informacje (wraz z biznesplanem) i wysłaliśmy wniosek do oceny. Argumentowaliśmy, że technologia znana jest od dawna a poza wykorzystaniem na własne potrzeby zakup pozwoli też świadczyć usługi hartowania szkła innym firmom. Po tygodniu otrzymaliśmy zgodę na leasing zwrotny samego pieca z 20% wkładu własnego.

Odwołaliśmy się od tej decyzji, przesłaliśmy nieco dodatkowych informacji i po kilku dniach dział ryzyka zaakceptował leasing zwrotny wraz z kosztami cła i transportu pod warunkiem 25% wkładu własnego. Ze względu na wysokie koszty dodatkowe (elementy pieca płynęły w wielu kontenerach) ten wariant decyzji leasingowej pozwalał odzyskać prawie 100 tys. zł więcej. Klient zaakceptował te warunki i podpisał umowę leasingu.

Kilka dni później przyszła odpowiedź od dotychczasowego leasingodawcy klienta, który miał zrefinansować pozostałe maszyny. Za namową doradcy leasingowego starali się o leasing z 10% wkładu własnego. Dział ryzyka odmówił udzielenia leasingu, bo maszyny były chińskie a firma klienta nie miała doświadczenia w produkcji.

W tej sytuacji przedsiębiorca powierzył nam zorganizowanie leasingu na pozostałe maszyny. Najpierw sfinansowaliśmy część maszyn. Po uruchomieniu leasingu zorganizowaliśmy kolejny leasing na ostatnią część linii. W każdej z transakcji uzasadniliśmy dokładnie potrzebę zakupu i wskazaliśmy korzyści z wdrożenia. Każda z umów została zawarta przy 20% wkładu własnego do leasingu – czyli refinansowaniem objęto 80% wartości maszyny.

.

Leasing maszyn do szkła – pomocne linki

Ogólne informacje:
7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Leasing maszyn z zagranicy
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn do obróbki szkła a podatki:

Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:
Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

.

Oferta finansowania Leason

Szukasz finansowania na maszynę lub linie produkcyjną? – Sprawdź naszą ofertę. Oferujemy:

Wpisy powiązane tematycznie:

    5/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2020

    Następny post

    Jak wziąć samochód w leasing na firmę?