Leasing z gwarancją BGK ułatwia przedsiębiorcom z sektora MSP oraz mikrofirmom pozyskanie finansowania na inwestycje. Również firmy działające w branżach szczególnie dotkniętych przez covid mogą liczyć na leasing. Projekt miał trwać do końca czerwca 2022r, jednakże został przedłużony.

Środki na gwarnacje pochodzą z Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego. W Polsce gwarancji w oparciu o te środki udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

leasing gwarancja BGK

Leasing z gwarancją BGK – jakie korzyści dla leasingobiorcy?

Gwarancja BGK wspiera przedsiębiorców w dostępie do finansowania leasingiem i pożyczką leasingową. Dzięki temu można:

  • dodatkowo zabezpieczyć transakcję,
  • obniżyć wymagany wkład własny,
  • wydłużyć czas spłaty,
  • otrzymać wyższy limit finansowania,
  • zwiększyć szanse na leasing dla młodych firm,
  • otrzymać finansowanie w obniżonym koszcie.

Formalności związne z uzyskaniem gwarnacji załatwiasz u leasingodawcy. Gwarancje mają szczególne znaczenie przy finansowaniu zakupu linii technologicznych, maszyn i specjalistycznych urządzeń. Dotychczas przedsiębiorcy z niewystarczającą zdolnością leasingową mogli otrzymać leasing pod warunkiem dodatkowego zabezpieczenia, np. poręczenia innej firmy lub zastawu na innym środku trwałym bądź nieruchomości. Gwarancja BGK jest atrakcyjną alternatywą zarówno dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy.

Parametry gwarancji BGK

Obiorcami gwarancji są mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Gwarantowane jest do 80% kwoty leasingu lub pożyczki, maksymalnie 800 tys. euro. Jeśli działasz w sekorze rybołóstwa i akwakultury maks. kwota gwarancji wynosi 120 tys. euro, w branży produktów rolnych – maks. 100 tys. euro.

Gwarancja trwa od 3 miesięcy do maksymlanie 10 lat. Jej udzielenie kosztuje 0,2% kwoty gwarancji za 1, 2, i 3 rok oraz 0,3% w kolejnych latach. Zabezpieczeniem gwarancji jest weksel in blanco, podobnie jak w leasingu.

Program ruszył jesienią 2021r. Wg komunikatu BGK do końca lutego 2022 udzielono 2001 gwarancji na kwotę 336 mln zł, co pozwoliło zawrzeć umowy finansowania na kwotę 425 mln zł. Jak dotąd nie wyczerpano nawet 10% dostępnej puli środków, są więc spore szanse, że program zostanie wydłużony.

Edit 01.08.2022 – Program został przedłużony i w dalszym ciągu można zabezpieczać transakcje leasingu gwarancją BGK.

W jaki sposób otrzymać leasing z gwarancją BGK?

O leasing z gwarancją BGK można aktualnie wnioskować w 4 firmach leasingowych: PKO Leasing, Pekao Leasing, Millennium Leasing i Santander Leasing (współpracujemy ze wszystkimi 4). Ubiegając się o leasing wypełniasz dodatkowy wniosek o przyznanie gwarnacji. Wszystkie dokumenty składasz do leasingodawcy. rozpatrzenie wniosku o gwarancję BGK trwa zwykle kilka dni. Po otrzymaniu gwarancji i decyzji o przyznaniu finansowania podpisujesz umowę z leasingodawcą.

Przykład naszego klienta

Ostatnio zrealizowaliśmy transakcję leasingu z gwarancją BGK dla klienta działającego w branży produkcji folii. Kupował 8-letnią, specjalistyczną linię produkcyjną z Włoch i starał się o leasing z 20% wkładu własnego. Klient nie miał wystarczającej zdolności leisngowej, dlatego potrzebne było dodatkowe zabezpieczenie transakcji, a poręczenie nie wchodziło w grę. Świadomie dobraliśmy leasingodawcę oferującego leasing z gwarnacją BGK. Przedsiębiorca mógł zastawić prywatny dom na czas trwania leasingu lub sięgnąć po gwarnację BGK. Wybrał to drugie zachowując czystą hipotekę domu na przyszłe inwestycje. Otrzymał leasing na okres 6 lat, co przy tym roczniku maszyn jest sporym sukcesem.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak ocenić, czy twoja firma ma zdolność leasingową?

Zabezpieczenie umowy leasingu

Leasing maszyn przemysłowych

Leasing maszyn z zagranicy

    5/5 - (6 votes)

    Poprzedni post

    Leasing czy kredyt — co wybrać? Jak porównać?

    Następny post

    Jedna umowa leasingu na kilka przedmiotów? Zalety i wady