W tym tekście pokazujemy jak leasing pomaga rozwijać firmę na przykładzie 2 naszych klientów. Na przestrzeni lat obie firmy regularnie korzystały z leasingu. Jedna do rozbudowy parku maszynowego, druga do powiększania floty transportowej.

leasing pomaga rozwijać biznes

.

Leasing pomaga rozwijać firmę

Leasing jest formą finansowania zewnętrznego wykorzystywaną do nabycia samochodów, maszyn i urządzeń. Zabezpieczeniem leasingu jest najczęściej przedmiot leasingu, będący własnością firmy leasingowej do czasu zakończenia umowy + weksel in blanco (nie zawsze stosowany).

Ogromną zaletą leasingu jest angażowanie w zakup niewielkiej części kapitału. Musisz jedynie dysponować kwotą na wkład własny do leasingu. Resztę spłacasz w miesięcznych ratach. W tym czasie przedmiot leasingu zarabia na siebie, wykorzystujesz go w codziennej pracy. Otrzymujesz od razu 100% korzyści płynących z przedmiotu, a kapitał spłacasz stopniowo. W ten sposób leasing pomaga rozwijać firmę. Dla niektórych przedmiotów, zwłaszcza nowych i o dużej płynności na rynku wtórnym, można dostać leasing bez pierwszej wpłaty.

Dodatkową korzyścią są odliczenia podatkowe. Każdą ratę leasingu zaliczasz w koszty firmy i odliczasz VAT (o ile jesteś płatnikiem VAT). W efekcie płacisz niższe podatki. Ograniczenia w odliczeniach występują jedynie dla samochodów osobowych i motocykli, więcej na ten temat piszemy w tekście Leasing auta od 2019r. Gdy zdecydujesz się na krótki leasing, np. na 2 lub 3 lata to zaliczysz przedmiot leasingu w koszty 2 razy szybciej, niż gdybyś kupił go za gotówkę. Jeśli zależy ci na niskiej racie wybierzesz raczej leasing 5-letni lub dłuższy.

Do leasingu w procedurze uproszczonej zachęca prostota jego przyznania. Okazujesz niewiele dokumentów i szybko dostajesz odpowiedź. Sam leasing jest jednym z najtańszych źródeł pieniądza na rynku, dlatego mniej więcej co druga firmana rynku z niego korzystała albo korzysta.

Z punktu widzenia sprzedawców samochodów i maszyn leasing pomaga w rozwoju biznesu, gdyż znaczny odsetek sprzedaży finansowany jest leasingiem.

.

Jak leasing pomaga rozwijać firmę w branży meblarskiej

Jednym z naszych wieloletnich klientów jest producent mebli. Gdy rozpoczynaliśmy współpracę w 2010r firma generowała około 1 mln zł przychodu rocznie i zatrudniała kilku pracowników. Sprzedawała poprzez jeden własny sklep meblowy oraz kilka zewnętrznych sklepów. Rozpoczynając współpracę najpierw pomogliśmy właścicielowi zorganizować leasing na centrum obróbcze i piłę w celu wymiany starych maszyn na nowe i usprawnienia produkcji.

Rok później firma nawiązała współpracę z dużą siecią meblową, która zamawiała większe ilości mebli. Aby nadążyć za popytem właściciel musiał wynająć większą halę i dokupić kolejne maszyny: piłę, okleiniarkę, pilarkę, maszynę pakującą i centrum obróbcze. Pomagaliśmy mu je wyleasingować. Zwykle wkład własny wynosił 5-10% a czas spłaty 6 lat. Firma angażowała niewielki kapitał w zakup, a maszyny na siebie zarabiały. Skala działalności systematycznie rosła, firma się rozwijała i co jakiś czas pojawiała się potrzeba zakupu kolejnych maszyn: pras, podnośników do płyt, centrum obróbczego, wózków widłowych i innych. Gabaryty maszyn też rosły.

Po kilku latach firma zatrudniała kilkadziesiąt osób i generowała kilkanaście milionów złotych obrotu rocznie. Wtedy klient wybudował własną halę produkcyjną o powierzchni 3000m2 a po przeprowadzce ponownie robudowywał park maszynowy. Tym razem jednak dobierał już zaawansowane technologicznie maszyny z możliwością szybkiego przezbrojenia w celu automatyzacji produkcji. Potrzebował maszyn do produkcji krótkich i średnich serii produktu. Leasingowaliśmy maszyny stolarskie, m. in. okleiniarki, centra obróbcze, centrum wiertarskie, lakiernię, odciągi trocin, ostrzałki i regały magazynowe.

Kolejnym etapem rozwoju była rozbudowa hali i leasing używanych linii produkcyjnych z Włoch za 2 mln euro, w pełni automatycznych. Na tym etapie roczna sprzedaż firmy zbliżała się do 50 mln zł. Na przestrzeni 12 lat zorganizowaliśmy kilkadziesiąt leasingów dla tego klienta. Leasingodawców dobieraliśmy tak, aby klient otrzymywał leasingi z niska wpłatą. Ponadto mieliśmy na uwadze dywersyfikację leasingodawców, co podnosi bezpieczeństwo prowadzenia biznesu.

W miarę, jak klient kończył spłacać poszczególne maszyny wystawiał je na sprzedaż, co pozwalało zwolnić miejsce na hali i wymienić na nowsze i wydajniejsze. Oczywiście leasing był tylko jednym z elementów, który przyczynił się do dynamicznego rozwoju firmy, ale jednocześnie był to bardzo ważny element.

.

Jak leasing pomaga rozwijać firmę w branży transportowej

Inny z naszych klientów prowadzi firmę transportową. Na początku zajmował się działalnością kurierską, pomogliśmy mu wyleasingować pierwsze 2 samochody dostawcze. Szybko jednak zmienił profil działalności na transport międzynarodowy i wyleasingował swój pierwszy używany zestaw: ciągnik siodłowy + naczepa. Preferował niski wkład własny – 5-10% i leasing na 3 lub 4 lata. Na początku były to leasingi złotówkowe, a w miarę wzrostu przychodów w euro przeszedł na leasing w euro.

Stopniowo dobierał kolejne zestawy i zatrudniał kolejnych kierowców, zapewniając im pracę. Po 5 latach miał już flotę 10 ciągników i zainwestował w zakup własnego placu oraz uruchomienie swojego warsztatu mechanicznego. Zrobił to z myślą o minimalizacji kosztu napraw swoich ciągników, ale świadczył również usługi klientom zewnętrznym. Obroty firmy wzrosły z kilkuset tysięcy zł rocznie do kilku milionów złotych.

Firma miała spore zadłużenie, dlatego właściciel dywersyfikował leasingodawców. Jako broker leasingowy skutecznie w tym pomagaliśy. Dbał również o dywersyfikację klientów, żeby nigdy nie być uzależnionym od jednego, dominującego kontrahenta. Jak sam nam kiedyś powiedział „Mógłbym rozwijać firmę wolniej, poczekać dłużej i odłożyć środki na zakup ciągnika za gotówkę, ale wtedy zamiast 2-3 zestawów rocznie kupowałbym tylko jeden i dziś nie byłbym w tym miejscu, nie prowadził biznesu w takiej skali.”

1

Chcesz rozwinąć firmę poprzez leasing?

Oferta leasingu Leason

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Brak zdolności leasingowej na całą inwestycję – pomoc brokera

Leasing maszyn do obróbki drewna i produkcji mebli

Limit leasingowy – co to jest i jakie są jego zalety?

10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn

    5/5 - (4 votes)

    Poprzedni post

    Leasing maszyn dedykowanych

    Następny post

    Leasing wyciągów narciarskich, ratraków i armatek śnieżnych