Na czym polega leasing na maszyny do lodów? Jakie są warunki leasingu i jakie maszyny można leasingować?

leasing maszyn do lodów

Rosnąca popularność lodów rzemieślniczych sprawia, że nowe punkty z lodami powstają jak grzyby po deszczu. Punkty te trzeba wyposażyć w niezbędny sprzęt, a leasing jest w tym bardzo pomocny. Wymaga zainwestowania tylko kwoty wkładu własnego, resztę finansuje firma leasingowa. Co miesiąc płacisz ratę leasingu, którą zaliczasz w koszty. Na koniec umowy wykupujesz maszynę na własność.

W leasing bierze się najczęściej nowe maszyny ale można też finansować używane. Do najczęściej leasingowanych należą: frezer, pasteryzator, witryna chłodnicza, szafa szokowa czy szafa mroźnicza.

Czas trwania leasingu maszyny do lodów

Większość maszyn do lodów (podobnie jak całe chłodnictwo) ma 10% stawkę amortyzacji co skutkuje długim leasingiem. Leasing operacyjny trwa co najmniej 40% czasu amortyzacji maszyny, czyli 4 lata i kończy się wysokim 25% wykupem. W wariancie 5-letnim 15% wykupem. Od czego zależy wysokość wykupu w leasingu operacyjnym opisałem tutaj.

Jeśli chcesz krótszy leasing, np. na 2 lub 3 lata, możesz wybrać leasing finansowy. Wtedy amortyzacja maszyny do lodów jest po twojej stronie a odsetki wrzucasz w koszty. VAT wpłacasz z góry i odliczasz jednorazowo. Można też odroczyć wpłatę VAT na 3 miesiące. Więcej o różnicach między leasingiem operacyjnym i finansowym pisałem tutaj.

Zazwyczaj minimalna pierwsza wpłata do leasingu wynosi 10-20%. Pozostałą część spłacasz w ratach leasingu i wykupie. Jeśli wykup przekroczy 10 000 zł netto to będziesz go amortyzował.

Leasing dopasowany do sezonowości

Sprzedaż lodów cechuje sezonowość – jest wysoka w ciepłych miesiącach i niska w pozostałych. W leasingu możesz dopasować harmonogram spłat do swojej sytuacji  i płacić wysokie raty w sezonie oraz niskie poza nim.

Niektóre firmy prowadzone w formie jednoosobowej zawieszają działalność w okresie zimowym, aby zaoszczędzić na ZUSie. Opłacone w tym czasie raty zaliczysz w koszty po wznowieniu działalności lub picie rocznym. Możesz także odliczyć od nich VAT. Natomiast warto wiedzieć, że wielu leasingodawców traktuje wznowioną działalność jako start-up. Liczą czas działalności firmy od momentu wznowienia i oferują leasing jak dla nowej firmy. U nas nie jest to przeszkodą.

Co jest potrzebne do leasingu maszyny do lodów

Jeśli kupujesz maszyny do lodów w niewielkiej cenie albo używane – spodoba ci się leasing online.

W tym leasingu do 30 000 zł netto otrzymasz decyzję w 15 minut, do 110 000 zł netto w ciągu 1-2 dni. Co ważne wszystko załatwiasz online. Leasing ten nie ma limitu wiekowego i nie wymaga wyceny dla używanych maszyn. Ocena opiera się na sprawdzeniu historii firmy i właściciela w bazach. Przy wyższych kwotach (30+ tys. zł.) leasingodawca zazwyczaj weryfikuje też obroty na rachunku bankowym.

Możesz także skorzystać ze zwykłego leasingu (wskazany dla nowych maszyn). Wtedy wypełniasz wniosek leasingowy oraz okazujesz fakturę pro forma wraz ze specyfikacją techniczną maszyny. Mogą być także potrzebne wyniki finansowe za ostatni i bieżący rok obrachunkowy w zależności od firmy leasingowej i kwoty zakupu. Ocena trwa przeciętnie od 2 do 5 dni.

.

Oferta leasingu maszyn do lodów

Szukasz leasingu na maszynę do lodów?

Sprawdź naszą ofertę leasingu maszyn – maszyny powyżej 30 000 zł netto

lub ofertę leasingu online – maszyny od 500 zł netto do 30 000 zł netto,

lub skontaktuj się z nami z pomocą formularza kontaktowego na dole strony.

Ponadto w ofercie:

Leasing samochodów

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego

Leasing dla piekarni i cukierni

Pożyczka leasingowa dla piekarni na zakup linii do wyrobów cukierniczych (case study)

Leasing urządzeń chłodniczych

Leasing wyposażenia gastronomii

Poprzedni post

Leasing maszyn piekarniczych i cukierniczych

Następny post

Leasing na koniec roku, leasing last minute