Prowadzisz piekarnię lub cukiernię? Chcesz rozwijać biznes poprzez inwestycję w maszyny? W artykule omówię najważniejsze aspekty leasingu maszyn piekarniczych i cukierniczych.

Wyposażenie piekarni składa się z wielu maszyn, takich jak: piece, dzielarki i zaokrąglarki, mieszałki i wywrotnice, wałkownice, linie cukiernicze, linie do bułek, systemy schładzania, maszyny do pakowania i in. Sumarycznie kosztują setki tysięcy złotych. Na szczęście nie trzeba mieć środków na całość, żeby je leasingować. Wystarczy przeciętnie 10-20% wkładu własnego, resztę sfinansuje leasingodawca.

Leasing dla piekarni

Większość maszyn piekarniczych i cukrowniczych ma stawkę amortyzacji 14%. Niektóre (przede wszystkim maszyny chłodzące i mrożące) 10%. W leasingu ma to znaczenie, bowiem przepisy wskazują min. czas trwania umowy, który wynosi 40% zwykłego czasu amortyzacji maszyny. Łatwo policzyć, że dla 10% amortyzacji leasing musi trwać min. 4 lata, dla 14% – 3 lata. Umowa kończy się wyższym wykupem. Jak stawka amortyzacji wpływa na czas umowy i wykup? (link)

Maksymalny czas spłaty wynosi od 5 do 7 lat w zależności od firmy leasingowej. Minimalny 3 lata, krócej tylko w leasingu finansowym. Co miesiąc płacisz ratę leasingu. Odliczasz od niej VAT, a kwotę netto zaliczasz w koszty firmy.

Wkład własny wynosi zwykle od 10% w górę. Mniejszy zarezerwowany jest dla piekarni z długą historią działalności i dobrymi wynikami finansowymi. Piekarnie z krótszą historią zwykle wpłacają min. 20% wartości maszyn.

Leasing z dotacją

Jeśli otrzymałeś dotację na zakup maszyn piekarniczych i teraz musisz sfinansować projekt to firmy leasingowe mają w ofercie pożyczki leasingowe specjalnie na tą okazję. Pożyczka leasingowa to kredyt celowy udzielany przez leasingodawcę. Faktura zakupu wystawiona jest na twoją firmę, dzięki czemu rozliczysz projekt unijny jednym wnioskiem o płatność. Odliczasz jednorazowo VAT, kwotę netto amortyzujesz, odsetki wrzucasz w koszty.

Zabezpieczeniem jest weksel, zastaw na maszynie, cesja z ubezpieczenia i cesja z dotacji na leasingodawcę. Co ważne wniosek oceniany jest w procedurach firmy leasingowej, a więc znacznie szybciej niż w banku i przy mniejszej liczbie dokumentów. Koszty wychodzą podobnie, jak w kredycie.

O szczegółach pożyczki leasingowej pod projekty z dotacją unijną przeczytasz tutaj.

Jedynym z naszych klientów jest cukiernia. Zorganizowaliśmy dla niej pożyczkę leasingową  pod projekt unijny na zakup maszyn cukierniczych – opis transakcji tutaj.

Procedura oceny wniosku o leasing maszyn piekarniczych

Wniosek o leasing może być oceniany w procedurze uproszczonej lub zwykłej.

W uproszczonej przedstawiasz najczęściej informacje o maszynie, a więc specyfikację techniczną i fakturę pro formę (ewentualnie zamówienie). Do tego wypełniasz wniosek leasingowy podając na nim dane finansowe firmy. Następnie czekasz krótko na odpowiedź (2-5 dni).

W procedurach zwykłych okazujesz dodatkowo wyniki finansowe za poprzedni i bieżący rok. Sama ocena może trwać ok tygodnia lub dłużej.

Finansujemy zarówno małe projekty, jak i większe kosztujące setki tysięcy lub miliony złotych.

Leasing online do 110 000 zł netto

Bardzo wygodną metodą finansowania maszyn piekarniczych jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 110 000 zł netto, w tym:

  • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
  • 30 000 – 110 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia leasingu online jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

.

Większe kwoty leasingujemy w sposób tradycyjny.

Szukasz dobrej oferty leasingu na maszynę lub linię piekarniczą? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing maszyn >>

Pożyczka leasingowa >>

lub wypełnij formularz na dole strony.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego

Pożyczka leasingowa dla piekarni na zakup linii do wyrobów cukierniczych (case study)

Leasing linii do pasteryzacji i filtracji koncentratu jabłkowego (case study)

Leasing maszyn do lodów

Leasing urządzeń chłodniczych

Leasing wyposażenia gastronomii

Poprzedni post

Leasing bez pierwszej wpłaty

Następny post

Leasing maszyny do lodów