Potrzebujesz urządzeń chłodniczych? Nosisz się z zamiarem kupna chłodni, mroźni, agregatu skraplającego albo lady chłodniczej? W artykule wyjaśnię Ci, dlaczego warto wziąć ją w leasing. Podpowiem także, na jakich zasadach będzie on możliwy.

Popularność leasingu maszyn dynamicznie rośnie. Przyczyną jest dostępność, tani pieniądz oraz rosnąca świadomość przedsiębiorców.

Leasing urządzeń chłodniczych – poradnik dla leasingobiorcy

Leasing pozwoli Ci rozwinąć działalność bez konieczności inwestowania wysokich środków własnych. Podpisując umowę, zaliczysz urządzenie w koszty nawet 2 razy szybciej niż w przypadku zakupu za gotówkę. Dzięki temu istotnie obniżysz podstawę opodatkowania i wygenerujesz oszczędności. Taki sposób finansowania wymaga niewielkiej ilości dokumentów (zwłaszcza w porównaniu do kredytu). Nie obniża także zdolności kredytowej i chroni majątek przed komornikiem.

Kto może wziąć w leasing urządzenie chłodnicze?

Leasingobiorcą może być spółka prawa handlowego, spółka cywilna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Przedmiot powinien być zgodny z prowadzoną dotychczas działalnością. Z leasingu mogą skorzystać firmy  głównie z branży gastronomicznej.

Nowe czy używane urządzenie?

Przedmiotem umowy leasingowej może być przede wszystkim nowe urządzenie chłodnicze. Najczęściej finansowane leasingiem są: agregaty skraplające, chłodnie, mroźnie, lady chłodnicze, zamrażalki. Możesz leasingować zarówno pojedyncze, niedrogie maszyny jak i drogie wyposażenie całego magazynu.

Okres trwania umowy leasingowej

Leasing urządzeń chłodniczych trwa od 4 do 7 lat.

Zgodnie z prawem minimalny okres trwania umowy na leasing operacyjny wynosi 40 proc. okresu amortyzacji. W przypadku większości urządzeń chłodniczych okres amortyzacji wynosi 10 proc. rocznie. Umowę zawiązuje się więc na co najmniej 48 miesięcy. Jeśli wykupisz maszynę po 4 latach, wartość wykupu przedmiotu leasingu wyniesie 25% wartości początkowej. Po 5 latach będzie to 15 proc, po 6 latach 4%. Zaznaczam, ze wykup to część kapitału pozostająca do spłaty na koniec. Czasami wykup jest płatny razem z ratami leasingu, z czym wiąże się pojęcie, jakim jest kaucja gwarancyjna w leasingu.

Jeśli decydujesz się na leasing finansowy, umowa może trwać krócej. Zazwyczaj mieści się w przedziale od 1 do 6 lat.

Leasing maszyn, a staż firmy

Czy nowa firma może otrzymać leasing? Czy leasingodawcy wymagają określonego stażu działalności? Wiele zależy tutaj od procedur firmy leasingowej, maszyny będącej przedmiotem leasingu oraz sytuacji Twojej firmy. Standardowo, leasingodawcy wymagają co najmniej 6-miesięcznego stażu działalności. Czasem może być to 12, a nawet 24 miesiące. Krótszy staż nie musi przeszkadzać w otrzymaniu finansowania, o ile pomaga Ci poręczyciel w leasingu. Jeśli go nie masz – przygotuj się na wysoki wkład własny (min. 20-30%). Do tego warto pokazać, że masz doświadczenie w branży, prywatnie posiadasz jakiś majątek, masz odbiorców (listy intencyjne lub lepiej – kontrakt).

Niewielkie kwotowo zakupy za kilka-kilkanaście tys zł możesz leasingować juz od 1 dnia działalności w leasingu online.

Opłata wstępna

Jeśli Twoja firma działa na rynku stosunkowo długo i może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi, możliwe jest całkowite wyeliminowanie opłaty wstępnej. W przypadku pozostałych podmiotów jej wysokość wyniesie co najmniej 5-10 proc.

Procedury leasingu urządzeń chłodniczych

Przy niewielkich kwotach możesz otrzymać finansowanie w trybie uproszczonym. W tym celu niezbędne będzie dostarczenie leasingodawcy jedynie:

  • danych z dowodów osobistych reprezentantów firmy,
  • wypełnionego wniosku leasingowego,
  • oferty zakupu maszyny,
  • dokumentów finansowych (czasami).

W procedurach zwykłych oprócz dokumentów rejestrowych firmy konieczne będzie przedstawienie także dokumentów finansowych.

Możliwe jest zawarcie umowy leasingu z odroczonym harmonogramem spłat. Wtedy podpisujesz umowę, wpłacasz opłatę wstępną do dostawcy albo do leasingodawcy, czekasz na urządzenie a pierwszą ratę płacisz miesiąc po odbiorze.

Ile trwa procedura uzyskania leasingu?

W większości przypadków leasing można uzyskać zdecydowanie szybciej niż kredyt. Wszystkie formalności zazwyczaj załatwisz w ciągu tygodnia lub dwóch, a niekiedy nawet szybciej. Przy transakcjach zagranicznych transakcje trwają dłużej.

Leasing online do 110 000 zł netto

Bardzo wygodną metodą finansowania tańszych maszyn i urządzeń jest leasing online.

Tutaj finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 110 000 zł netto, w tym:

  • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
  • 30 000 – 110 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing.

Leasing z dotacją unijną?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie unijne na zakup maszyn i szukasz finansowania to rozważ opcję, jaką jest pożyczka leasingowa. Pozwala rozliczyć projekt unijny identycznie, jak kredyt a jest łatwiejsza w uzyskaniu i kosztuje podobnie.

Szukasz leasingu na urządzenie chłodnicze? Sprawdź naszą ofertę na finansowanie maszyn i urządzeń.

1

Wpisy powiązane:

Leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego

Leasing maszyn do lodów

Poprzedni post

Leasing krów – hit czy kit?

Następny post

Dlaczego małe i średnie firmy wybierają leasing w 2019r?