Wykup samochodu przez nowego leasingodawcę (transfer leasing) jest możliwy, o czym wie niewiele osób. W tym wpisie opiszemy na czym polega refinansowanie leasingu i jakie przedmioty można refinansować.

Wykup samochodu z leasingu przez nowego leasingodawcę

Wykup samochodu przez nowego leasingodawcę – transfer leasing

Potrzeba refinansowania wykupu samochodu z leasingu przez nowego leasingodawcę pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy leasing kończy się wysokim wykupem a my nie mamy wystarczających środków na koncie.

Albo spłaciliśmy już większość leasingu i chcemy uzyskać wolne środki obrotowe zwiększając kwotę finansowania. Sytuacja dotyczy zarówno pojazdów w leasingu, jak i w pożyczce leasingowej bądź w kredycie.

Duże, powiązane z bankami firmy leasingowe oferują leasing zwrotny krótko po wykupie. Nie chcą natomiast płacić do innego leasingodawcy za niewykupiony przedmiot leasingu. A jeśli już to robią to w wyjątkowych okolicznościach (sprawdź case study Zmiana leasingodawcy w trakcie leasingu maszyny). Trzeba zatem w jakiś sposób zorganizować środki na wykup.

Na szczęście na rynku jest jeden leasingodawca, który zapłaci za wykup z dotychczasowego leasingu i rozwiązanie to jest dostępne w naszej ofercie.

Transfer leasing jest także dla przedsiębiorców, którzy złapali zadyszkę płatniczą w związku ze wzrostem rat (podwyżki WIBOR) i kosztów prowadzenia biznesu (inflacja). Wmożliwia spłatę zobowiązań w innej firmie i refinansowanie pojazdu.

Wykup z leasingu przez nowego leasingodawcę – co można refinansować?

Zrefinansujesz środki trwałe (głównie pojazdy) będące przedmiotem leasingu, kredytu lub pożyczki. Są to przede wszystkim samochody osobowe, samochody dostawcze, samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i naczepy, autobusy, ciągniki rolnicze i koparki kołowe.

transfer leasing

Jak działa wykup samochodu przez nowego leasingodawcę?

Na początku dotychczasowy leasingodawca określa kwotę pozostałą do spłaty. Następnie składasz wniosek leasingowy do nowego leasingodawcy ubiegając się o leasing na aktualną wartość rynkową pojazdu (często wyższą od kwoty wykupu).

Nowy leasingodawca przed zawarciem umowy zleci wycenę, aby potwierdzić wartość rynkową. Jeśli udzieli leasingu to zwykle z wyższym wkładem własnym, minimum 20-30%.

Dotychczasowy leasingodawca wystawi fakturę wykupu na twoją firmę (bo tylko leasingobiorca może wykupić pojazd po tej cenie, każda inna firma jedynie po wartości rynkowej). Ty z kolei wystawisz fakturę sprzedaży po aktualnej wartości rynkowej na nowego leasingodawcę. Nowy leasingodawca zapłaci za wykup a pozostałą kwotę przeleje na twój rachunek bankowy. Potrąci jeszcze kwotę wkładu własnego do leasingu i wystawi fakturę z tytułu opłaty wstępnej.

Zobrazujmy transfer leasing na przykładzie

Wykup z leasingu wynosi 50 000 zł brutto a aktualna wartość rynkowa pojazdu 100 000 zł brutto.

Ubiegasz się o leasing z 30% wkładu własnego (a więc 30 000 zł brutto). Różnica, czyli 20 000 zł brutto trafi na twoje konto.

Jeżeli wartość samochodu przekracza 50-60 tys. zł to do czasu zarejestrowania trafia na plac poleasingowy nowego leasingodawcy. Jeśli nie chcesz się na to zgodzić bo użytkujesz ciągle pojazd możliwe są inne formy zabezpieczenia.

Sam leasing kosztuje więcej, niż w bankowych firmach leasingowych, ale różnice w cenie są na akceptowalnym poziomie. Nowy leasingodawca może również leasingować przy słabszej historii firmy w bazach.

Z refinansowania leasingu można skorzystać na koniec leasingu lub wcześniej. To drugie oznacza zamknięcie dotychczasowej umowy leasingu przed terminem.

Należy pamiętać, że umowa leasingu operacyjnego musi trwac min. 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu. Dla samochodów osobowych i ciężarowych są to 2 lata, dla ciągników siodłowych i naczep 3 lata.

Jeśli zakończysz umowę wcześniej wykup z leasingu nastąpi po wartości rynkowej. Nie ma jednak problemu, żeby 5-letnią umowe leasingu zamknąć np. w 4 roku leasingu. Leasingodawca musi tylko określić kwotę pozostałą do spłaty.

A może lepiej rozłożyć wysoki wykup na raty u dotychczasowego leasingodawcy?

Mając wysoki wykup zawsze możesz ustalić z dotychczasowym leasingodawcą, żeby rozłożyć spłatę na raty (wydłużenie umowy leasingu). Warto pamiętać, że częstym powodem ustalenia wysokiego wykupu dla samochodu są wyższe odliczenia podatkowe, niż przy leasingu z niskim wykupem.

Chodzi oczywiście o leasing samochodów premium, których cena znacznie przekracza 150 000 zł. Wydłużając umowę leasingu i obniżając wykup obniżasz też korzyści podatkowe płynące z tego rozwiązania. Więcej informacji o korzystnym wykupie znajdziesz w naszym tekście Wykup z leasingu.

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Jeszcze inną opcją jest zaciągnięcie krótkoterminowej pożyczki na zapłacenie wykupu.

Szczegóły na stronie oferty Gotówka na zakupy.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu dopasowanej do Twojej sytuacji? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Ubezpieczenie GAP oferta z rabatem 5%: kupuje gap

Ubezpieczenie OC AC NNW >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Koniec najmu – co zrobić z autem?

Leasing bez BIK – jak go uzyskać i ile kosztuje?

5/5 - (7 votes)

Poprzedni post

Leasing maszyn do przetwórstwa spożywczego

Następny post

Leasing maszyny z Chin