Klienci decydujący się na zakup samochodów Audi zazwyczaj je leasingują i nie bez powodu. Leasing Audi przynosi Twojej firmie wiele korzyści podatkowych. Przy odpowiednio skonfigurowanej ofercie leasingu, pomimo oprocentowania może on być tańszy niż zakup za gotówkę.

Dlatego warto poświęcić chwilę i wybrać taki leasing, który pozwoli zmaksymalizować korzyści podatkowe. Zakup samochodu będzie tańszy.

Leasing samochodów z zagranicy

.

Najpopularniejsze modele Audi w Polsce

Rynek marki Audi w Polsce w 2023r

Audi to marka, która jest synonimem luksusem i jakości. Nowe samochody marki Audi to marzenie wielu kierowców i potwierdzają to liczby. W 2023r Audi zostało najpopularniejszą marką samochodów osobowych premium w Polsce i szóstą ogółem. W 2023r dealerzy Audi sprzedali łącznie 26 024 samochodów.

Najpopularniejsze nowe modele Audi w 2023r

 • Audi A3 (4261 szt.)
 • Audi Q5 (3863 szt.)
 • Audi Q3 (3737 szt.)
 • Audi A4 (3408 szt.)
 • Audi A6 (2663 szt.)
 • Audi Q7 (2344 szt.)
 • Audi Q8 (1561 szt.)

Wiekszość nowych samochodów Audi kupują firmy, w tym właściciele JDG. Za niewielką część sprzedaży odpowiadają klienci indywidualni. Leasing jest najchętniej wybieraną przez klientów formą finansowania Audi.

leasing audi q8

.

Audi w leasing – dlaczego warto?

Można wybrać finansowanie fabryczne (Audi Perfect Lease, Audi Classic Leasing lub Audi Perfect Rent) lub zewnętrzne (czasem oferowane przez dealera Audi), w dowolnej firmie leasingowej. Rozwiązania oferowane przez dealerów skupiają się głównie na podkreślaniu niskiej raty leasingu, elastyczności i prostoty uzyskania.

Kalkulatory leasingu Audi na ich stronach zwracają uwagę na wysokość raty lub korzystne warunki finansowania. Oczywiście te aspekty są ważne.

Brakuje jednak informacji o aspekcie podatkowym, naszym zdaniem bardzo ważnym, zwłaszcza uwzględniając ceny nowych Audi.

Możliwe jest uzyskanie dwóch ofert leasingu Audi o zbliżonych kosztach. Jedna oferta może być na przykład 2% tańsza w sumie opłat, podczas gdy druga pozwala na wyższe odliczenia podatkowe, co daje dodatkowe oszczędności wynoszące 6% wartości samochodu. Patrząc całościowo dostrzeżesz, że jendak ta druga oferta jest tańsza.

I właśnie dlatego w leasingu droższych samochodów przydaje się doradztwo leasingowe.

Jakie są zalety leasingu? Dlaczego warto leasingować samochody Audi? Warto je leasingować, ponieważ leasing operacyjny to jedyna forma finansowania, która pozwala zaliczyć w koszty firmy powyżej 150.000 zł, a prawie każdy model Audi przekracza tą kwotę. I to tylko jeden z powodów.

.

Limit kosztów 2x 150.000 zł

Maksymalny limit kosztów dla samochodu osobowego wynosi 150 000 zł (225 000 zł dla samochodów elektrycznych). Można go wykorzystać dwukrotnie w przypadku leasingu: pierwszy raz na opłatę wstępną i raty leasingowe, a drugi raz przy wykupie. Jeśli koszt wykupu z leasingu będzie wysoki, może to pozwoli uzyskać dodatkowe koszty uzyskania przychodu

Po więcej informacji a także przykładowe wyliczenia odsyłamy do wpisu Czy da się odliczyć 2×150 000 zł od leasingu samochodu?

leasing audi

.

Niska rata leasingu Audi

Dla wielu osób korzystających z leasingu, wysoki wykup ma dodatkowy plus w postaci niższych rat leasingowych. Im krótszy okres finansowania, tym wyższy może być wykup, ale także rata leasingowa Audi. Z kolei im dłuższy okres finansowania, tym niższy maksymalny wykup, ale maleje również rata leasingu operacyjnego pojazdu.

Część leasingobiorców celowo bierze Audi w leasing bez wkładu własnego albo z niedużym wkładem własnym na jak najdłuższy okres leasingu. Oczekują niskiej miesięcznej raty nieprzekraczającej określonej kwoty.

Korzystają z samochodu przez rok lub dwa, a następnie poszukują zainteresowanej osoby do przejęcia leasingu (tzw. cesji leasingu). Nie czekają na zakończenie umowy leasingowej, lecz dokonują cesji. W zależności od wartości pojazdu i pozostałej kwoty do spłaty mogą nawet uzyskać pewną kwotę odstępnego. Następnie decydują się na kolejny leasing nowego samochodu marki Audi.

W ten sposób zawsze posiadają najnowszy model samochodu Audi. Długi okres umowy i potencjalnie wysoki wykup są wówczas środkami do osiągnięcia jak najniższych rat leasingowych.

.

Audi Leasing – wysoki czy niski wykup?

Wykup to część kapitału płatna pod koniec umowy. Jeszcze niedawno leasing samochodu Audi często kończył się wykupem w wysokości 1%. Dzięki temu mogliśmy korzystać z taniego leasingu z opcją prywatnego wykupu. Zazwyczaj okres leasingu wynosił wtedy 3 lata.

Aktualnie istnieje nadal opcja prywatnego wykupu, jednak po wprowadzeniu polskiego ładu jego atrakcyjność została zmniejszona. Dodatkowo, sprzedając używane Audi, trudniej znaleźć nabywcę na samochód bez faktury z uwagi na jego wysoką wartość.

Aktualnie większość leasingobiorców skłania się ku leasingowi z wyższym wykupem. Przemawia za tym nie tylko chęć wykupu na firmę, ale również maksymalizacja odliczeń podatkowych.

Długość umowy może się różnić – jest krótsza, gdy zależy Ci na minimalizacji kosztów leasingu, a dłuższa, gdy bardziej zależy Ci na wysokości miesięcznej raty. Szczegółowo o zaletach wysokiego wykupu piszemy w tekście Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Audi Leasing – opłata wstępna i koszty na koniec roku lub miesiąca

Wysokość opłaty wstępnej w leasingu mieści się w zakresie od 0 do 45%. Czas oczekiwania na dowolny model Audi może być wydłużony. Niemniej jednak można go wykorzystać w celach podatkowych.

Jeśli chcesz rozłożyć koszty na koniec miesiąca lub roku, zawrzyj umowę leasingu operacyjnego samochodu z odroczonym harmonogramem spłat. W tym samym miesiącu dokonaj wpłaty wkładu własnego na konto leasingodawcy. Firma leasingowa wystawi fakturę kosztową w miesiącu wpłaty.

To pozwoli ci uzyskać znaczący koszt w wybranym momencie, na przykład pod koniec roku podatkowego, gdy jest to konieczne. Odbiór przedmiotu leasingu nastąpi później, a płatności rat rozpoczniesz miesiąc po odbiorze.

Audi – leasing samochodu używanego

W leasingu używanych samochodów Audi istotny jest wiek pojazdu. Maksymalny wiek do leasingu wynosi zwykle 7-8 lat na początek i 10 lat na zakończenie umowy.

Możliwe jest uzyskanie leasingu dla starszego samochodu po spełnieniu określonych warunków, na przykład poprzez uzyskanie odstępstwa od standardowej procedury lub korzystając z usług mniejszej firmy leasingowej (choć zwykle wiąże się to z wyższymi kosztami leasingu). Należy pamiętać, że niezależnie od wieku pojazdu, leasing samochodu używanego wymaga zakupu pełnego ubezpieczenia OC, AC i NNW.

.

Leasing samochodów Audi z zagranicy

W Polsce dużą popularnością cieszą się używane pojazdy sprowadzane z zagranicy. Tylko w 2023r sprowadziliśmy 63 770 samochodów marki Audi, w tym 21 057 Audi A4, 13 751 Audi A3 oraz 10 608 Audi A6. Większość to starsze rocznikowo pojazdy, ale nie wszystkie.

Najczęściej są sprzedawane na podstawie faktury VAT marża i wtedy sięgając po finansowanie zewnętrzne wybieramy leasing finansowy lub pożyczkę leasingową.

Są różne metody leasingu importowanych aut. Szczegółowo to zagadnienie omawiamy w poniższym filmie:

.

Ubezpieczenie OC AC NNW w leasingu Audi

Audi w leasingu musi zostać ubezpieczone w zakresie OC AC NNW.

Możesz skorzystać z oferty ubezpieczenia leasingodawcy lub ubezpieczyć na zewnątrz (na przykład z pomocą naszej firmy), o ile oferta zewnętrzna jest tańsza. Ubezpieczenie zewnętrzne najczęściej opłacasz jednorazowo. Ubezpieczenie zawarte przez leasingodawcę można płacić również z ratami leasingu.

Dla Audi do 150.000 zł składkę ubezpieczeniową zaliczasz w koszty w całości. Powyżej 150.000 zł – w proporcji, podobnie jak to ma miejsce w leasingu. Szczegóły dotyczące proporcji znajdziesz w tekście: Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady. Proporcji nie stosujemy dla ubezpieczenia OC – zaliczysz je w koszty w całości niezależnie od ceny pojazdu.

Tematykę ubezpieczenia leasingowanego samochodu poruszamy obszernie w tekście Ubezpieczenie w leasingu.

.

Ubezpieczenie GAP w leasingu Audi

Standardowo ubezpieczenie GAP jest zwolnione z VAT, szczególnie gdy płacisz składkę jednorazowo, z góry. Jednakże, gdy wybierasz płatność w ratach w ramach umowy leasingowej, leasingodawca dolicza 23% VAT (z którego prawdopodobnie będziesz mógł odliczyć tylko 50%).

Ubezpieczenie GAP zaliczysz w koszty firmy w proporcji obliczanej identycznie, jak dla leasingu. Szczegółowo opisujemy to zagadnienie we wpisie Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady.

Do wyboru masz kilka wariantów GAP: Fakturowy (RTI), Indeksowy, Finansowy, Casco i Direct. Większość leasingobiorców wybiera GAP fakturowy, jednakże nie zawsze jest to najlepszy wariant. Kiedy wybrac który wariant GAP opisujemy we wpisie Ubezpieczenie GAP w Leasingu.

Decydując się na GAP wykupujesz go od takiej samej wartości, jak polisę AC. A konkretnie:

 • od brutto – jeżeli nie jesteś VATowcem
 • od netto + 50% VAT – gdy jesteś płatnikiem VAT i odliczasz 1/2 VAT od Audi (użytek mieszany)
 • od netto – gdy odliczasz 100% VAT od pojazdu.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z ubezpieczenia GAP oferowanego przez leasingodawcę, zawierasz je równocześnie z umową leasingową. U nas masz możliwość zakupu ubezpieczenia GAP do 4 miesięcy od daty wystawienia faktury zakupu.

Dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy ofertę GAP z rabatem 5%:

kupuje gap

Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

.

Czy leasing Audi jest dla Ciebie?

Leasing Audi jest korzystną opcją dla wielu, lecz nie dla wszystkich. Przed podjęciem decyzji o leasingu Audi warto zadać sobie kilka pytań:

 • Czy prowadzisz firmę?
 • Czy jesteś gotów na regularne płacenie miesięcznych opłat?
 • Czy jesteś w stanie zaoferować wkład własny na początku umowy?
 • Czy potrzebujesz samochodu na dłuższy okres?
 • Czy chcesz wykupić Audi na koniec leasingu?
 • Czy chcesz zaliczyć w koszty firmy więcej, niż 50% VAT i 150.000 zł?

Jeśli na większość pytań odpowiedziaeś twierdząco, to leasing Audi może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

.

Czy warto skorzystać z oferty leasingu fabrycznego dilera?

Gdy nabywasz samochód w salonie, prawdopodobnie otrzymasz propozycję skorzystania z leasingu fabrycznego. Jeśli jest to oferta na korzystnych warunkach promocyjnych (np. 101%, 103%, 105% itp.), warto ją rozważyć. Niemniej jednak zalecamy spojrzenie na ofertę leasingu holistycznie:

 • promocyjne warunki często dotyczą określonego wariantu leasingu, np. 40% wpłaty, 3 lata, 1% wykup, który może nie być odpowiedni dla ciebie,
 • zwykle oferta dilera jest powiązana z koniecznością zakupu ubezpieczenia GAP w cenie nawet 3-krotnie wyższej, od rynkowej (co niweluje oszczędności uzyskane na leasingu), ponadto może chronić tylko od szkody całkowitej, ale od kradzieży już nie,
 • tabele opłat i prowizji dilerów są drogie – zawierają sporo zawyżonych opłat,
 • jakość obsługi umowy w trakcie trwania leasingu będzie słaba,
 • zapisy umowy są niekorzystne w porównaniu do leasingodawców bankowych.

W tekście „Leasing fabryczny – wysokie koszty dodatkowe” omawiamy szeroko kwestię problemów związanych z leasingiem dilerskim. Jeśli podejdziesz do oferty leasingu samochodu osobowego w sposób holistyczny i poświęcisz chwilę na analizę oraz przemyślenie, prawdopodobnie zdecydujesz się na jednego z dużych leasingodawców bankowych. Jesteśmy gotowi pomóc Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla Twojej sytuacji oraz znalezieniu atrakcyjnej oferty leasingowej.

.

Warunki leasingu Audi

.

Leasing Audi – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing Audi a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Leasing oferta Leason

Szukasz ciekawej, korzystnej podatkowo propozycji leasingu Audi? Oczekujesz doradztwa w tym zakresie?

W takim razie czekamy na Twój kontakt.

Nasza oferta:

Leasing auta

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenia komunikacyjne OC AC NNW

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

Leasing Porsche 911 Carrera dla fryzjerki na karcie podatkowej

Sposoby na tani leasing w 2024r

Leasing przy zakupie samochodu od osoby prywatnej

4.2/5 - (15 votes)

Poprzedni post

10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2023

Następny post

Leasing samochodu od osoby prywatnej

Wyszukaj:

O autorze

Mikołaj Łagowski

Mikołaj Łagowski

Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.