Program „Mój elektryk” wspiera zakup i leasing samochodów elektrycznych poprzez dopłaty. Przyjmowanie wniosków o dopłaty ruszyło w listopadzie 2021r i potrwa do 2025r.

W ramach programu Mój Elektryk z NFOŚiGW BOŚ Bank udziela dopłat do leasingu i wynajmu długoterminowego pojazdów zeroemisyjnych. Dopłata przeznaczona jest na opłatę wstępną do leasingu (część lub całość tej opłaty).

Mój Elektryk – Rodzaje pojazdów i wysokość dopłat

Dla przedsiębiorców dopłatami objęte są nowe:

  1. Pojazdy kategorii M1 (samochody osobowe do przewozu maksymalnie 8 osób + kierowcy) – dotacja 18.750 zł lub 27.000 zł, gdy deklarowany roczny przebieg wynosi minimum 15 tys. km. Weryfikacja przebiegu może nastąpić na podstawie danych z CEPiK. Wartość pojazdu nie może przekroczyć 225.000 zł. 225.000 zł to kwota:
  • brutto – dla firm niebędących płatnikiem VAT, maksymalna cena samochodu objętego dotacją 225.000 zł brutto,
  • netto + 50% VAT – dla firm użytkujących pojazd do celów mieszanych i odliczających 50% VAT, maksymalna cena samochodu objętego dotacją 248.206 zł brutto,
  • netto – dla firm wykorzystujących pojazd tylko do działalności i odliczających 100% VAT, maksymalna cena samochodu objętego dotacją 276.750 zł brutto.
  1. Pojazdy kategorii N1 (samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5t) – dotacja 50.000 zł (ale nie więcej niż 20% kosztów kwalifikowanych) bez deklaracji przebiegu lub 70.000 zł (ale nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych), gdy deklarowany roczny przebieg wynosi minimum 20 tys. km. Brak limitu maksymalnej ceny samochodu w tej kategorii.
  2. Pojazdy kategorii L1e – L7e (motocykle, motorowery, trójkołowce i czterokołowce) dotacja 4000 zł (ale nie więcej, niż 30% kosztów kwalifikowanych).

Początkowy przebieg pojazdu objętego dofinansowaniem nie może przekraczać 50 km. Pojazd może być zarejestrowany na dilera w momencie zakupu. Musi też zostać oznakowany naklejką.

Leasing z dofinansowaniem Mój Elektryk

Dopłata idzie na pokrycie całości lub części opłaty wstępnej do leasingu lub wynajmu długoterminowego (o ile spełnia on warunki leasingu operacyjnego).

Po twojej stronie leży wybór samochodu i sprzedawcy oraz firmy leasingowej.

Aktualny wykaz leasingodawców oferujących leasing z dofinansowaniem z programu Mój Elektryk znajduje się na stronie BOŚ Banku. Oczywiście możesz ubiegać się o leasing z pomocą naszej firmy, do czego gorąco zachęcam. Pomożemy w doborze korzystnej oferty finansowania.

Składasz wniosek o leasing z dofinansowaniem. Resztę formalności bierze na siebie leasingodawca. Wraz z umową leasingu podpisujesz też umowę o dofinansowanie.

Warunki leasingu pojazdów elektrycznych są takie same, jak dla pozostałych samochodów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Dużą zaletą jest leasingu samochodów elektrycznych jest wyższy limit kosztów wynoszący 225.000 zł zamiast standardowych 150.000 zł.

Poza leasingiem i wynajmem długoterminowym dopłatą objęte są także zakupy za gotówkę oraz w kredycie.

Mój elektryk dla osób fizycznych

O dopłaty z programu Mój Elektryk mogą ubiegać się również osoby fizyczne. Nabór wniosków rozpoczął się w lipcu 2021r. i potrwa do września 2025r. Dopłata wynosi 18 750 zł a maksymalna cena samochodu to 225 000 zł brutto. Osoby posiadające kartę dużej rodziny otrzymają wyższą dopłatę – 27 000 zł i nie dotyczy ich limit cenowy. Auto można zakupić za gotówkę, w kredycie, leasingu konsumenckim lub wynajmie długoterminowym. Jeśli rozglądasz się za finansowaniem zewnętrznym zachęcam do sprawdzenia naszej oferty.

1

Szukasz leasingu samochodu elektrycznego?

Sprawdź naszą ofertę >> leasing auta

Ubezpieczenie GAP do leasingu >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing motocykla

Leasing samochodu – aktualne zasady podatkowe

Poprzedni post

Leasing stała stopa procentowa – ile kosztuje? Czy się opłaca?

Następny post

Leasing a Polski Ład – jakie zmiany w leasingu od 2022r?