Leasing w programie Mój Elektryk wspiera zakup samochodów elektrycznych poprzez dopłaty. Przyjmowanie wniosków o dopłaty ruszyło w listopadzie 2021r i potrwa do 2025r.

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu samochodów elektrycznych i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing Mój Elektryk – poradnik

W ramach programu Mój Elektryk z NFOŚiGW BOŚ Bank udziela dopłat do leasingu i wynajmu długoterminowego pojazdów zeroemisyjnych. Dopłata przeznaczona jest na opłatę wstępną do leasingu (część lub całość tej opłaty).

.

Mój Elektryk – Rodzaje pojazdów i wysokość dopłat

Dla przedsiębiorców dopłatami objęte są nowe:

 1. Pojazdy kategorii M1 (samochody osobowe do przewozu maksymalnie 8 osób + kierowcy) – dotacja 18.750 zł lub 27.000 zł, gdy deklarowany roczny przebieg wynosi minimum 15 tys. km. Weryfikacja przebiegu może nastąpić na podstawie danych z CEPiK. Wartość pojazdu nie może przekroczyć 225.000 zł. 225.000 zł to kwota:
 • brutto – dla firm niebędących płatnikiem VAT, maksymalna cena samochodu objętego dotacją 225.000 zł brutto,
 • netto + 50% VAT – dla firm użytkujących pojazd do celów mieszanych i odliczających 50% VAT, maksymalna cena samochodu objętego dotacją 248.206 zł brutto,
 • netto – dla firm wykorzystujących pojazd tylko do działalności i odliczających 100% VAT, maksymalna cena samochodu objętego dotacją 276.750 zł brutto.
 1. Pojazdy kategorii N1 (samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5t) – dotacja 50.000 zł (ale nie więcej niż 20% kosztów kwalifikowanych) bez deklaracji przebiegu lub 70.000 zł (ale nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych), gdy deklarowany roczny przebieg wynosi minimum 20 tys. km. Brak limitu maksymalnej ceny samochodu w tej kategorii.
 2. Pojazdy kategorii L1e – L7e (motocykle, motorowery, trójkołowce i czterokołowce) dotacja 4000 zł (ale nie więcej, niż 30% kosztów kwalifikowanych).

Początkowy przebieg pojazdu objętego dofinansowaniem nie może przekraczać 50 km. Pojazd może być zarejestrowany na dilera w momencie zakupu. Musi też zostać oznakowany naklejką.

.

Leasing z dopłatą Mój Elektryk

Leasing Mój Elektryk – dopłata idzie na pokrycie całości lub części opłaty wstępnej do leasingu lub wynajmu długoterminowego (o ile spełnia on warunki leasingu operacyjnego).

Po twojej stronie leży wybór samochodu i sprzedawcy oraz firmy leasingowej.

Aktualny wykaz leasingodawców oferujących leasing z dofinansowaniem z programu Mój Elektryk znajduje się na stronie BOŚ Banku. Oczywiście możesz ubiegać się o leasing z pomocą naszej firmy, do czego gorąco zachęcam. Pomożemy w doborze korzystnej oferty finansowania.

Składasz wniosek o leasing z dofinansowaniem. Resztę formalności bierze na siebie leasingodawca. Wraz z umową leasingu podpisujesz też umowę o dofinansowanie.

Warunki leasingu pojazdów elektrycznych są takie same, jak dla pozostałych samochodów. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście Leasing samochodu elektrycznego.

Dużą zaletą jest leasingu samochodów elektrycznych jest wyższy limit kosztów wynoszący 225.000 zł, zamiast standardowych 150.000 zł.

Poza leasingiem i wynajmem długoterminowym dopłatą objęte są także zakupy za gotówkę oraz w kredycie.

Odliczenia od wydatków eksploatacyjnych samochodu elektrycznego

Rozliczenie aut elektrycznych, jeśli chodzi o wydatki eksploatacyjne wygląda tak samo, jak w przypadku tych tradycyjnych:

 • samochód prywatny wykorzystywany w działalności: 20% PIT oraz 50% VAT,
 • samochód firmowy używany do celów prywatnych: 75% PIT oraz 50% VAT,
 • samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności: 100% PIT oraz 100% VAT.

Dodatkowe informacje o odliczeniach podatkowych z leasingu i wydatków eksploatacyjnych: Leasing samochodu – aktualne zasady podatkowe

.

Mój elektryk dla osób fizycznych

O dopłaty z programu Mój Elektryk mogą ubiegać się również osoby fizyczne. Nabór wniosków rozpoczął się w lipcu 2021r. i potrwa do września 2025r.

Dopłata wynosi 18 750 zł a maksymalna cena samochodu to 225 000 zł brutto. Osoby posiadające kartę dużej rodziny otrzymają wyższą dopłatę – 27 000 zł i nie dotyczy ich limit cenowy. Auto można zakupić za gotówkę, w kredycie, leasingu konsumenckim lub wynajmie długoterminowym.

Jeśli rozglądasz się za finansowaniem zewnętrznym zachęcam do sprawdzenia naszej oferty.

.

Gdzie po ofertę ładowarki samochodowej?

Myślisz o zakupie elektryka, a nie masz jeszcze ładowarki samochodowej? Wobec tego koniecznie sprawdź ofertę naszego partnera – firmy Vosti.

Kliknij w link: Chcę ofertę ładowarki samochodowej z VOSTI

Wypełnij formularz i poczekaj na ofertę.

Powyższa oferta nie jest wpisem sponsorowanym. Po prostu uważamy ofertę Vosti za korzystną cenowo i jakościowo. Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym, czyli otrzymamy wynagrodzenie za zrealizowane przez Was zakupy. Z góry dziękujemy!

Jeśli do ładowarki przyda się również instalacja fotowoltaiczna, sprawdź warunki leasingu fotowoltaiki.

.

Czy warto skorzystać z oferty leasingu fabrycznego dilera?

Kupując samochód w salonie prawdopodobnie otrzymasz propozycję skorzystania z leasingu fabrycznego. Jeśli jest to leasing na promocyjnych warunkach (101%, 103%, 105% etc.) to warto go rozważyć. Jednakże polecamy spojrzeć na ofertę leasingu całościowo:

 • promocyjne warunki często dotyczą określonego wariantu leasingu, np. 40% wpłaty, 3 lata, 1% wykup, który może nie być odpowiedni dla ciebie,
 • zwykle oferta dilera jest powiązana z koniecznością zakupu ubezpieczenia GAP w cenie nawet 3-krotnie wyższej, od rynkowej (co niweluje oszczędności uzyskane na leasingu),
 • tabele opłat i prowizji dilerów są drogie – zawierają sporo zawyżonych opłat,
 • jakość obsługi umowy w trakcie trwania leasingu będzie słaba,
 • zapisy umowy są niekorzystne w porównaniu do leasingodawców bankowych.

Obszernie tematykę bolączek leasingu dilerskiego poruszamy w tekście Leasing fabryczny – wysokie koszty dodatkowe. Jeśli do oferty leasingu samochodu osobowego podejdziesz holistycznie (kompleksowo) i poświęcisz chwilę na analizę i przemyślenie – prawdopodobnie twój wybór padnie jednak na któregoś z dużych leasingodawców bankowych. A my chętnie pomożemy w wyselekcjonowaniu właściwego w twojej sytuacji i znalezieniu dobrej oferty leasingu.

1

Leasing samochodu elektrycznego – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu elektrycznego a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Oferta leasing Mój Elektryk w Leason

Szukasz leasingu samochodu elektrycznego?

Sprawdź naszą ofertę >> leasing auta

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenie GAP do leasingu >>

Ubezpieczenie OC AC NNW

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing samochodów premium

Leasing motocykla

  4.7/5 - (16 votes)

  Poprzedni post

  Leasing sprzętu do kuchni

  Następny post

  Leasing a Polski Ład – jakie zmiany w leasingu od 2022r?