Kończysz spłacać leasing i interesuje cię ponowny leasing po wykupie? Wykupiłeś właśnie samochód lub maszynę z leasingu? Jeśli przydadzą ci się dodatkowe środki, a nie chcesz pozbywać się tego przedmiotu ponowne jego wyleasingowanie może być dobrym rozwiązaniem.

leasing po wykupie

Kiedy możesz dostać ponowny leasing po wykupie?

Decydują o tym dwa kryteria: data wykupu i wiek przedmiotu leasingu.

Ponowny leasing po wykupie jest możliwy jeśli od daty wykupu z dotychczasowego leasingu nie minęło więcej, niż 3 miesiące (w niektórych firmach leasingowych 1 miesiąc, w jeszcze innych do 6 miesięcy).

Powyżej 3 miesięcy zostaje ci leasing zwrotny, trudniejszy do zorganizowania. Istotny jest także wiek przedmiotu. Dla samochodów nie powinien przekroczyć 7 lat, dla maszyn 12 lat. Zdarzają się wyjątki, szczególnie przy maszynach, pozwalające leasingować starsze roczniki.

Jak działa leasing zwrotny zaraz po wykupie?

Sprzedajesz maszynę lub samochód do leasingodawcy. Firma leasingowa przeleje na twoje konto kwotę pomniejszoną o wkład własny, który zwykle wynosi 10-20%. Na wkład własny otrzymasz fakturę kosztową. Pamiętaj o obowiązku podatkowym – sprzedaż przedmiotu leasingu jest twoim przychodem i podlega opodatkowaniu.

Jakie dokumenty okazać do ponownego leasingu?

Wymagane są takie same dokumenty do leasingu, jak normalnie:

 • Finansowe za ostatnie 1-2 zamknięte lata + za rok bieżący
 • Dowody osobiste reprezentantów (i małżonków w zależności od formy prawnej)
 • Wypełniony wniosek o przyznanie leasingu
 • Faktura pro forma i specyfikacja techniczna samochodu lub maszyny

Dodatkowo pokazujesz fakturę zakupu (od dotychczasowego leasingodawcy) wraz z potwierdzeniem zapłaty.

Przy maszynach leasingodawca zwykle poprosi o wycenę. Dlatego też kwota sprzedaży powinna odzwierciedlać wartość rynkową samochodu lub maszyny.

Refinansowanie pożyczką leasingową zamiast leasingu?

Część firm leasingowych ma w ofercie pożyczkę leasingową.

W pożyczce przedmiot przez cały czas pozostaje twoją własnością. Dzięki temu nie powstaje obowiązek podatkowy (nie było sprzedaży). Możesz ją także spłacić w dowolnym momencie bez konsekwencji podatkowych.

Więcej informacji na temat refinansowania pożyczką znajdziesz w tekście: Leasing zwrotny auta czy refinansowanie pożyczką leasingową – co jest korzytniejsze?

Pożyczkę jednak trudniej będzie uzyskać dla używanego przedmiotu, szczególnie gdy jest nim maszyna. Jest to najbardziej prawdopodobne przy finansowaniu na krótki okres czasu (np. na 12-24 miesiące), którego nie obejmuje leasing operacyjny.

Dokumenty do przyznania pożyczki leasingowej są takie same, jak do leasingu.

Do której firmy leasingowej się zwrócić po ponowny leasing po wykupie?

Bardzo często dotychczasowy leasingodawca nie chce ponownie leasingować tego samego przedmiotu leasingu. Generalna zasada mówi, że każda firma leasingowa poza dotychczasową będzie dobrym wyborem.

Im starszy rocznik przedmiotu leasingu, tym trudniej o zorganizowanie leasingu. Zachęcam cię do czerpania z naszego know how w tym zakresie. Wskażemy firmę leasingową, która uwzględniając twoją sytuację i wymagania, sprosta zadaniu.

Pomogliśmy wyleasingować w ten sposób na przykład 8-letni laser o wartości 400.000 zł netto. Zorganizowaliśmy leasing na 3 lata z wkładem własnym 20%.

Od jakiej wartości leasing zwrotny po wykupie?

Wartość wykupu z leasingu jest zwykle niższa, niż wartość rynkowa samochodu lub maszyny. Klienci zazwyczaj oczekują refinansowania na wartość rynkową.

Te oczekiwania są zbieżne z wytycznymi leasingodawców, którzy są zobligowani do zakupu po wartości rynkowej. Dlatego ubiegając się o finansowanie zwrotne, krótko po wykupie z dotychczasowego leasingu, do leasingu przyjmujemy wartość rynkową samochodu lub maszyny.

Co z dotychczasową polisą ubezpieczeniową?

Najczęściej dotychczasowa polisa jest wypowiadana (otrzymujesz zwrot za niewykorzystany okres) a nową zawierasz w momencie rejestracji pojazdu.

Natomiast możliwa jest też sytuacja, w której kontynuujesz dotychczasowe ubezpieczenie – pod warunkiem, że zakres ubezpieczenia spełnia wymogi leasingodawcy i zgodzi się na to rozwiązanie.

Będąc przez cały czas użytkownikiem pojazdu można zmienić ubezpieczonego na nową firmę leasingową aneksem do polisy. Najczęściej dotyczy to ubezpieczeń flotowych.

ubezpieczenie w leasingu jaki koszt

Ponowny leasing po wykupie – co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Istotnymi czynnikami są efekty podatkowe oraz ilość gotówki do dyspozycji po wykonaniu całej operacji.

Wspominałem, że po sprzedaży przedmiotu firmie leasingowej powstaje obowiązek podatkowy. Podatek dochodowy i VAT płatne są od ceny sprzedaży pomniejszonej o wysokość pierwszej wpłaty (wkładu własnego) do nowego leasingu.

Dodatkowo gdy wykup z dotychczasowego leasingu był wysoki, obniży kwotę do opodatkowania.

Przykład – leasing maszyny

Jan Kowalski leasingował tokarkę o wartości 200.000 zł netto. Wykupił ją z leasingu w lipcu za 40.000 zł netto. Jego firma rozlicza się kwartalnie z Urzędem Skarbowym. Następnie w sierpniu sprzedał tokarkę do firmy leasingowej za 120.000 zł netto. Wkład własny wyniósł 20% czyli 24.000 zł netto.

Przychód Jana: 120.000 zł + VAT

Koszty Jana: 64.000 zł + VAT (Wykup i wkład własny do leasingu)

Dochód do opodatkowania: 56.000 zł + VAT

Ilość gotówki do dyspozycji po sprzedaży: 96.000 zł + VAT (cena sprzedaży pomniejszona o wkład własny). Od tego należy odjąć podatek dochodowy i VAT (płatne od 56.000 zł netto).

Problem podatkowy w leasingu zwrotnym samochodów osobowych

Ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów osobowych zmniejszają opłacalność transakcji z podatkowego punktu widzenia.

Założenia:

 • wykup samochodu z leasingu wynosi 50 000 zł netto / 61 500 zł brutto,
 • wartość rynkowa pojazdu to 81 301 zł netto / 100 000 zł brutto,
 • wkład własny do kolejnego leasingu wynosi 31 300 zł netto / 38 499 zł brutto.

VAT:

 • od wykupu samochodu na środki trwałe odliczysz tylko 50% VAT,
 • od sprzedaży musisz naliczyć 100% VAT,
 • od wkładu własnego do nowego leasingu odliczysz tylko 50% VAT.

To sprawia, że tracisz na VAT:

 • Odliczenie VAT od wykupu: 5750 zł
 • Naliczenie VAT ze sprzedaży samochodu: 18 699,50 zł
 • Odliczenie VAT od wkładu własnego do ponownego leasingu: 3599,50 zł
 • VAT do zapłaty: 18 699,50 – 5750 – 3599,50 = 9350 zł

Można się przed tym bronić, jeśli mądrze wykupimy przedmiot z leasingu.

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Jeszcze ciekawiej robi się, jeśli masz leasing na samochód premium, którego wartość znacznie przekracza 150 000 zł, na przykład leasing BMW. Wówczas występują ograniczenia w odliczeniach od PIT / CIT.

Oferujemy uługi doradztwa leasingowego, które pozwolą zmaskymalizować odliczenia podatkowe płynące z leasingu. Im droższy samochód, tym więcej można zaoszczędzić na podatkach.

Jeśli wykupujesz/wykupiłeś przedmiot leasingu, chcesz go nadal używać i jednocześnie uwolnić środki to ponowny leasing może być właściwym rozwiązaniem. Każdy taki przypadek powinieneś rozważyć indywidualnie.

Kiedy warto sięgnąć po ponowny leasing – przykłady klientów

Leasing zwrotny busów

Klientem była firma z branży turystycznej świadcząca usługi transportu busami do atrakcji turystycznych. Pandemia covid nadszarpnęła ich wyniki, a tuż przed jej wybuchem wzięli w leasing autokary (każdy za 1 mln zł). Korzystając z tarczy zrefinansowali leasingi i odroczyli płatności rat przez 1,5 roku.

Przez to raty urosły i trzeba było zacząć je spłacać. Dodatkowo część punktów turystycznych zmieniła sposób rozliczeń dla grupowych wycieczek, które klient też sprzedawali, na przedpłatę. Firma chciała podreperować płynność finansową.

Akurat kończyli spłacać leasing na kilka 4-letnich busów. Klient przyspieszył wykup kilku z nich (miał do spłaty po 20-30 tys. zł na każdym) a następnie wziął w leasing zwrotny, uzyskując w ten sposób ponad 200 tys. zł netto z każdego. Pozwoliło to także podkręcić wynik finansowy na koniec roku, co przyda się w kolejnym roku, gdy będą odnawiać kredyty obrotowe w bankach.

Leasing zwrotny maszyny za 1,2 mln zł.

Firma przeprowadzała się do nowej, większej hali. Ponieważ działali długo na rynku i mieli spory park maszynowy koszty demontażu, transportu, montażu a także niezbędnych remontów maszyn przy okazji przestoju przekraczały 1 mln zł.

Kilka miesięcy wcześniej wykupili z leasingu maszynę, która rynkowo była warta około 1,2 mln zł netto. Klient postanowił sprzedać tą maszynę do leasingu i za uzyskane w ten sposób środki pokryć koszty przeprowadzki. Zorganizowaliśmy leasing z wkładem własnym 20%.

Płatność za wykup pieniędzmi nowego leasingodawcy (transfer leasing)?

Generalnie firmy leasingowe nie zapłacą za wykup twojego pojazdu z leasingu. Jest jednak jeden leasingodawca, który może to zrobić.

Na początek określacie kwotę pozostałą do spłaty w leasingu oraz aktualną wartość rynkową przedmiotu. Podpisujecie umowę leasingu i wystawiasz fakturę sprzedaży przedmiotu leasingu po wartości rynkowej.

Nowy leasingodawca płaci za twoją fakturę wykupu, a pozostałą kwotę rozliczacie jako wkład własny do nowego leasingu (lub nadwyżka trafia na twoje konto).

Do wykupu pozostało 60 000 zł. Pojazd jest warty 100 000 zł. Jeśli wkład własny do nowego leasingu wyniesie 30% (a więc 30 000 zł) to leasingodawca przeleje 10 000 zł na twój rachunek.

Możesz w ten sposób zrefinansować przedmioty w leasingu lub w kredycie (również z zastawem rejestrowym). Co dokładnie zrefinansujesz? Samochody osobowe i ciężarowe, ciągniki siodłowe i naczepy, autobusy, ciągniki rolnicze, koparki kołowe i inne.

Finansowo jest to droższe rozwiązanie, niż ponowny leasing po zakończonym leasingu, ale w razie potrzeby można sięgnąć po to rozwiązanie. Znajdziesz je także w ofercie naszej firmy.

Szerzej poruszamy to zagadnienie we wpisie Wykup samochodu z leasingu przez nowego leasingodawcę.

Jeszcze inną opcją jest krotkoterminowa pożyczka na wykup, sprawdź ofertę gotówki na wykup.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz leasingu? A może potrzebujesz doradztwa?

Sprawdź naszą ofertę:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing zwrotny – poradnik

Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

4.6/5 - (8 votes)

Poprzedni post

Jaka jest minimalna wartość do leasingu?

Następny post

Stawka amortyzacji przedmiotu leasingu a wykup czyli jak obliczyć minimalną wartość wykupu?