Leasing Porsche. Klienci zdecydowani na zakup Porsche w przeważającej większości biorą go w leasing i mają ku temu ważne powody. Leasing Porsche przyniesie firmie wiele korzyści podatkowych. Przy odpowiednio skonfigurowanej ofercie leasingu może być tańszy od zakupu za gotówkę, pomimo odsetek leasingowych.

Dlatego warto poświęcić chwilę i dobrać taki leasing, który pozwoli zmaksymalizować odliczenia podatkowe. Tym samym zakup Porsche będzie przeciętnie tańszy o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

leasing porsche 911 carrera
źródło: Porsche

.

Sprzedaż Porsche w Polsce

Porsche to marka, która kojarzy się z luksusem i stylem. Samochody tej marki to marzenie wielu kierowców, co potwierdzają liczby. W 2023r Porsche jest jedną z najpopularniejszych marek samochodów osobowych premium w Polsce. W 2023r dealerzy Porsche sprzedali łącznie 4281 samochodów, co jest nowym rekordem. A to nie wszystko, bowiem część klientów woli kupić Porsche taniej w niemieckich salonach i sprowadzić do Polski.

Najpopularniejsze modele Porsche w 2023r

 • Porsche Cayenne
 • Porsche 911
 • Porsche Macan
 • Porsche Taycan
 • Porsche Panamera

W przeważającej większości nowe Porsche kupują firmy, w tym właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Najczęściej wybieraną przez klientów formą finansowania jest leasing.

.

Porsche w leasing – dlaczego warto?

Można wybrać finansowanie fabryczne (z Volkswagen Leasing) lub zewnętrzne (zresztą często oferowane przez dealerów Porsche), w dowolnej firmie leasingowej. Rozwiązania dilerskie podkreślają niskie raty leasingu, szybkość i prostotę uzyskania.

Kalkulatory leasingu Porsche dostępne na stronach dilerów również podkreślają wysokość raty, ewentualnie niski koszt leasingu. Oczywiście te elementy są ważne.

Brak jednak jakiejkolwiek informacji o aspekcie podatkowym, naszym zdaniem bardzo ważnym, zwłaszcza uwzględniając ceny Porsche.

Załóżmy, że dostałeś 2 oferty leasingu Porsche. Porównując sumę opłat jedna jest na przykład 2% tańsza, a druga pozwala na wyższe odliczenia podatkowe dające oszczędności wynoszące 6% wartości auta. Patrząc całościowo to która z nich jest jednak tańsza?

I właśnie dlatego w leasingu droższych samochodów przydaje się doradztwo leasingowe.

Jakie są zalety leasingu? Dlaczego warto leasingować samochody Porsche, zamiast np. kupić za gotówkę? Warto je leasingować, ponieważ leasing operacyjny to jedyna forma finansowania, która pozwala zaliczyć w koszty firmy powyżej 150.000 / 225.000 zł, a przecież każda oferta zakupu Porsche z salonu znacznie przekracza tą kwotę. Powodów sięgnięcia po leasing jest jednak więcej.

.

Limit kosztów 2x 150.000 / 225.000 zł

Limit kosztów dla samochodu osobowego wynosi 150.000 zł (samochody spalinowe, hybrydowe) lub 225.000 zł (elektryki). W leasingu można go wykorzystać 2 razy: (1) dla opłaty wstępnej i rat leasingowych oraz (2) ponownie dla wykupu. Jeśli wykup z leasingu będzie wysoki, to wygenerujesz sporo dodatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Po więcej informacji a także przykładowe wyliczenia odsyłamy do wpisu Czy da się odliczyć 2×150 000 zł od leasingu samochodu?

leasing samochodów premium

.

Niska rata leasingu Porsche

Wysoki wykup oznacza niskie raty leasingu operacyjnego. Im krótszy leasing, tym wyższy może być wykup, ale i rata leasingu Porsche. Im dłuższy okres finansowania tym niższy maksymalny wykup, ale maleje też rata leasingu operacyjnego samochodu. Coś za coś.

Część leasingobiorców celowo bierze leasing Porsche z niedużym wkładem własnym na jak najdłuższy okres leasingu. Oczekują niskiej miesięcznej raty, nieprzekraczającej pewnej wysokości.

Użytkują samochód przez rok, dwa a potem szukają chętnego na przejęcie leasingu (cesja leasingu). Nie czekają do zakończenia umowy leasingowej, tylko robią cesję leasingu. W zależności od wartości samochodu i kwoty pozostałej do spłaty mogą nawet uzyskać kwotę odstępnego. A potem biorą kolejny leasing nowego samochodu.

Tym spospobem zawsze jeżdżą najnowszym modelem samochodu Porsche. Długi czas trwania umowy i możliwie wysoki wykup są wtedy narzędziami do uzyskania jak najniższych rat leasingowych. Niekiedy dochodzą do tego niższe raty przez pierwsze 18-24 miesiące trwania leasingu.

.

Porsche Leasing – wysoki czy niski wykup?

Wykup to część kapitału płatna na końcu umowy. Jeszcze do niedawna leasing Porsche często kończył się 1% wykupem. Dzięki temu uzyskiwaliśmy tani leasing z ewentualną możliwością wykupu prywatnego. Okres leasingu wynosi wtedy zwykle 3 lata.

Obecnie wykup prywatny ciągle jest możliwy, ale po wejściu w życie polskiego ładu i gwałtownym wzroście cen samochodów po pandemii covid jego atrakcyjność spadła. Ponadto sprzedając używane Porsche ciężej znaleźć kupca na samochód bez faktury ze względu na jego wysoką wartość. A kupują głownie przedsiębiorcy oczekujący faktury.

Aktualnie większość leasingobiorców wybiera leasing z wyższym wykupem. Przemawia za tym nie tylko chęć wykupu na firmę, ale również optymalizacja podatkowa.

Okres umowy jest różny – krótki gdy oczekujesz jak najniższych kosztów leasingu, długi – gdy kierujesz się raczej wysokością miesięcznej raty. Szczegółowo o korzyściach z wysokiego wykupu piszemy w tekście Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing Porsche – opłata wstępna i koszty na koniec roku lub miesiąca

Opłata wstępna do leasingu zawiera się w przedziale 0-45%. Czas oczekiwania na dowolny model Porsche może być długi. Można go jednak wykorzystać do celów podatkowych.

Jeśli potrzebujesz kosztów na koniec miesiąca czy roku podpisz umowę leasingu operacyjnego samochodu z odroczonym harnonogramem spłat. W tym samym miesiącu wpłać wkład własny na konto leasingodawcy. Firma leasingowa wystawi fakturę kosztową w miesiącu wpłaty.

Dzięki temu uzyskasz jednorazowy wysoki koszt wtedy, gdy jest on potrzebny, na przykład pod koniec roku podatkowego. Odbiór Porsche nastąpi później a raty zaczniesz płacić miesiąc po odbiorze. Należy jednak pamiętać o limicie kosztów 150.000 / 225.000 zł i proporcji, w jakiej przepisy pozwalają ująć opłaty leasingowe w koszty. Szczegółowo opisujemy to zagadnienie we wpisie Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady.

Ogólnie dla Porsche w cenie powyżej 500 tys. zł opłaca się brać leasing na spółki opodatkowane CIT estońskim.

Porsche – leasing samochodu używanego

W leasingu używanego Porsche istotny jest wiek pojazdu. Maksymalny wiek do leasingu wynosi zwykle 7-8 lat na początek i 10 lat na zakończenie umowy.

Leasing starszego samochodu jest możliwy po uzyskaniu odstępstwa od procedury, bądź w mniejszej firmie leasingowej (z wyższym kosztem leasingu). Warto pamiętać, że niezależnie od wieku leasing samochodu używanego wiąże się z koniecznością wykupienia pełnego ubezpieczenia OC AC NNW.

.

Leasing Porsche z zagranicy

W Polsce dużą popularnością cieszą się używane (i niekiedy nowe) pojazdy sprowadzane z zagranicy. Większość to starsze rocznikowo pojazdy, ale nie wszystkie.

Najczęściej są sprzedawane na podstawie faktury VAT marża i wtedy sięgając po finansowanie zewnętrzne wybieramy leasing finansowy lub pożyczkę leasingową.

Są różne metody leasingu importowanych aut. Szczegółowo to zagadnienie omawiamy w poniższym filmie:

.

Ubezpieczenie OC AC NNW w leasingu Porsche

Porsche w leasingu trzeba ubezpieczyć w zakresie OC AC NNW.

Możesz skorzystać z oferty ubezpieczenia leasingodawcy lub ubezpieczyć na zewnątrz (na przykład u nas), gdy znajdziesz lepszą ofertę. Ubezpieczenie zewnętrzne zwykle opłacamy jednorazowo, przez leasingodawcę – można płacić również w ratach leasingu.

Dla Porsche w cenie powyżej 150.000 / 225.000 zł – składkę zaliczysz w koszty w proporcji, podobnie jak to ma miejsce w leasingu. Proporcji nie stosujemy dla ubezpieczenia OC – zaliczysz je w koszty w całości bez względu na cenę pojazdu.

Tematykę ubezpieczenia leasingowanego samochodu poruszamy obszernie w tekście Ubezpieczenie w leasingu.

.

Ubezpieczenie GAP na Porsche w leasingu

Ubezpieczenie GAP można wykupić dla samochodów o maksymalnej wartości 600-800 tys. zł w zależności od ubezpieczyciela.

GAP co do zasady jest zwolniony z VAT. Tak jest, gdy opłacasz składkę jednorazowo, z góry. Wybierając płatność z ratami leasingu leasingodawca doliczy 23% VAT (z czego odliczysz prawdopodobnie tylko 50%).

Ubezpieczenie GAP zaliczysz w koszty firmy w proporcji obliczanej identycznie, jak dla leasingu.

Do wyboru jest kilka wariantów GAP: Fakturowy (RTI), Indeksowy, Finansowy, Casco i Direct. Większość leasingobiorców wybiera GAP fakturowy, jednakże nie zawsze jest to najlepszy wariant. Kiedy wybrac który wariant GAP opisujemy we wpisie Ubezpieczenie GAP w Leasingu.

Decydując się na GAP wykupujesz go od takiej samej wartości, jak polisę AC. A konkretnie:

 • od brutto – gdy nie jesteś płatnikiem VAT
 • od netto + 50% VAT – gdy jesteś vatowcem i odliczasz 50% VAT od BMW (użytek mieszany)
 • od netto – gdy odliczasz 100% VAT od pojazdu.

Jeśli zdecydujesz się na GAP oferowany przez leasingodawcę – uruchamiasz go wraz z umową leasingu. U nas możesz wykupić GAP do 4 miesięcy od daty z faktury zakupu.

Dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy ofertę GAP z rabatem 5%:

kupuje gap

Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

.

Czy leasing Porsche jest dla Ciebie?

Leasing Porsche to opłacalna opcja dla wielu osób, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Oto lista pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o leasingu Porsche:

 • Czy prowadzisz firmę?
 • Czy stać cię na regularne płacenie miesięcznych opłat?
 • Czy jesteś w stanie zaoferować wkład własny na początku umowy?
 • Czy potrzebujesz samochodu na dłuższy okres?
 • Czy chcesz wykupić samochód na koniec leasingu?
 • Czy chcesz zaliczyć w koszty firmy więcej, niż 50% VAT i 150.000 / 225.000 zł?

Jeśli odpowiedź na większość tych pytań brzmi „tak”, to leasing Porsche może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

.

Czy warto skorzystać z oferty leasingu fabrycznego dilera?

Kupując samochód w salonie prawdopodobnie otrzymasz propozycję skorzystania z leasingu fabrycznego. Jeśli jest to leasing na promocyjnych warunkach (101%, 103%, 105% etc.) to warto go rozważyć. Jednakże polecamy spojrzeć na ofertę leasingu całościowo:

 • promocyjne warunki często dotyczą określonego wariantu leasingu, np. 40% wpłaty, 3 lata, 1% wykup, który może nie być odpowiedni dla ciebie,
 • zwykle oferta dilera jest powiązana z koniecznością zakupu ubezpieczenia GAP w cenie nawet 3-krotnie wyższej, od rynkowej (co niweluje oszczędności uzyskane na leasingu),
 • tabele opłat i prowizji dilerów są drogie – zawierają sporo zawyżonych opłat,
 • jakość obsługi umowy w trakcie trwania leasingu będzie słaba,
 • zapisy umowy są niekorzystne w porównaniu do leasingodawców bankowych.

Obszernie tematykę bolączek leasingu dilerskiego poruszamy w tekście Leasing fabryczny – wysokie koszty dodatkowe. Jeśli do oferty leasingu samochodu osobowego podejdziesz holistycznie (kompleksowo) i poświęcisz chwilę na analizę i przemyślenie – prawdopodobnie twój wybór padnie jednak na któregoś z dużych leasingodawców bankowych. A my chętnie pomożemy w wyselekcjonowaniu właściwego w twojej sytuacji i znalezieniu dobrej oferty leasingu.

.

Warunki leasingu Porsche

.

Leasing Porsche – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing Porsche a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Leasing oferta Leason

Szukasz ciekawej, korzystnej podatkowo propozycji leasingu Porsche? Oczekujesz doradztwa w tym zakresie?

W takim razie czekamy na Twój kontakt.

Nasza oferta:

Leasing auta

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenia komunikacyjne OC AC NNW

Doradztwo w leasingu samochodów

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

Leasing Porsche 911 Carrera dla fryzjerki na karcie podatkowej

Leasing Porsche Cayman GTS sprowadzonego z Niemiec

Sposoby na tani leasing w 2024r

Leasing przy zakupie samochodu od osoby prywatnej

5/5 - (1 vote)

Poprzedni post

Zawieszenie działalności a leasing

Następny post

10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2023

Wyszukaj:

O autorze

Mikołaj Łagowski

Mikołaj Łagowski

Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.