Klienci zdecydowani na zakup Mercedesa w przeważającej większości biorą go w leasing i mają ku temu ważne powody. Leasing Mercedesa przyniesie firmie wiele korzyści podatkowych. Przy odpowiednio skonfigurowanej ofercie leasingu może być tańszy od zakupu za gotówkę, pomimo odsetek leasingowych.

Dlatego warto poświęcić chwilę i dobrać taki leasing, który pozwoli zmaksymalizować odliczenia podatkowe. Tym samym zakup auta Mercedes będzie tańszy.

mercedes leasing

.

Najpopularniejsze modele Mercedesów w Polsce

Rynek marki Mercedes w Polsce w 2023r

Mercedes to marka, która kojarzy się z luksusem i stylem. Nowe samochody marki Mercedes to marzenie wielu kierowców, co potwierdzają liczby. W 2023r Mercedes jest trzecią najpopularniejszą marką samochodów osobowych premium w Polsce i ósmą ogółem. W 2023r dealerzy Mercedesa sprzedali łącznie 21 339 samochodów.

Najpopularniejsze nowe modele Mercedesów w 2023r

 • Mercedes GLC Coupe
 • Mercedes GLC
 • Mercedes CLA
 • Mercedes klasy C
 • Mercedes klasy S

W przeważającej większości nowe Mercedesy kupują firmy, w tym właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Niewielki odsetek sprzedaży przypada na klientów indywidualnych. Najczęściej wybieraną przez klientów formą finansowania Mercedesa jest leasing.

.

Mercedes w leasing – dlaczego warto?

Można wybrać finansowanie fabryczne (Mercedes Leasing) lub zewnętrzne (zresztą często oferowane przez dealerów Mercedesa), w dowolnej firmie leasingowej. Rozwiązania oferowane przez dealerów skupiają się głównie na podkreślaniu niskiej raty leasingu, elastyczności i prostoty uzyskania.

Kalkulatory leasingu Mercedes dostępne na stronach również podkreślają wysokość raty, ewentualnie niski koszt finansowania. Oczywiście te elementy są istotne.

Brakuje jednak informacji o aspekcie podatkowym, naszym zdaniem bardzo ważnym, zwłaszcza uwzględniając ceny Mercedesów.

Można bowiem otrzymać dwie, zbliżone kosztowo oferty leasingu Mercedesa. Porównując sumę opłat jedna jest na przykład 2% tańsza, a druga pozwala na wyższe odliczenia podatkowe dające oszczędności wynoszące 6% wartości auta. To która z nich jest jednak tańsza?

I właśnie dlatego w leasingu droższych samochodów przydaje się doradztwo leasingowe.

Jakie są zalety leasingu? Dlaczego warto leasingować samochody Mercedes? Warto je leasingować, ponieważ leasing operacyjny to jedyna forma finansowania, która pozwala zaliczyć w koszty firmy powyżej 150.000 zł, a prawie każda oferta zakupu Mercedesa z salonu przekracza tą kwotę. I to tylko jeden z powodów.

.

Limit kosztów 2x 150.000 zł

Limit kosztów dla samochodu osobowego wynosi 150.000 zł. W leasingu można go wykorzystać 2 razy: (1) dla opłaty wstępnej i rat leasingowych oraz (2) ponownie dla wykupu. Jeśli wykup z leasingu będzie wysoki, to wygenerujesz sporo dodatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Po więcej informacji a także przykładowe wyliczenia odsyłamy do wpisu Czy da się odliczyć 2×150 000 zł od leasingu samochodu?

leasing mercedes

.

Niska rata leasingu Mercedesa

Dla wielu leasingobiorców wysoki wykup ma dodatkową zaletę w postaci niskich rat leasingu operacyjnego. Im krótszy okres finansowania, tym wyższy może być wykup, ale i rata leasingu Mercedesa. Im dłuższy okres finansowania tym niższy maksymalny wykup, ale maleje też rata leasingu operacyjnego samochodu. Coś za coś.

Część leasingobiorców celowo bierze Mercedesa w leasing bez wkładu własnego albo z niedużym wkładem własnym na jak najdłuższy okres leasingu. Oczekują niskiej miesięcznej raty do pewnej wysokości.

Użytkują samochód przez rok, dwa a potem szukają chętnego na przejęcie leasingu (cesja leasingu). Nie czekają do zakończenia umowy leasingowej, tylko robią cesję leasingu. W zależności od wartości samochodu i kwoty pozostałej do spłaty mogą nawet uzyskać kwotę odstępnego. A potem biorą kolejny leasing nowego samochodu.

Tym spospobem zawsze mają nowy model samochodu Mercedes. Długi czas trwania umowy i możliwie wysoki wykup są wtedy narzędziami do uzyskania jak najniższych rat leasingowych.

.

Mercedes Leasing – wysoki czy niski wykup?

Wykup to część wartości samochodu płatna na końcu umowy. Jeszcze do niedawna leasing auta Mercedes często kończył się 1% wykupem. Dzięki temu uzyskiwaliśmy tani leasing z możliwością wykupu prywatnego. Okres leasingu wynosi wtedy zwykle 3 lata.

Obecnie wykup prywatny ciągle jest możliwy, ale po wejściu w życie polskiego ładu jego atrakcyjność spadła. Ponadto sprzedając używanego Mercedesa ciężej znaleźć kupca na samochód bez faktury ze względu na jego wysoką wartość.

Aktualnie większość leasingobiorców skłania się ku leasingowi z wyższym wykupem. Przemawia za tym nie tylko chęć wykupu na firmę, ale również maksymalizacja odliczeń podatkowych.

Okres umowy jest różny – krótki gdy oczekujesz jak najniższych kosztów leasingu, długi – gdy kierujesz się raczej wysokością miesięcznej raty. Szczegółowo o korzyściach z wysokiego wykupu piszemy w tekście Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Mercedes Leasing – opłata wstępna i koszty na koniec roku lub miesiąca

Opłata wstępna do leasingu zawiera się w przedziale 0-45%. Czas oczekiwania na dowolny model Mercedesa jest dość długi. Można go jednak wykorzystać do celów podatkowych.

Jeśli potrzebujesz kosztów na koniec miesiąca czy roku podpisz umowę leasingu operacyjnego samochodu z odroczonym harnonogramem spłat. W tym samym miesiącu wpłać wkład własny na konto leasingodawcy. Firma leasingowa wystawi fakturę kosztową w miesiącu wpłaty.

Dzięki temu uzyskasz jednorazowy wysoki koszt wtedy, gdy jest on potrzebny, na przykład pod koniec roku podatkowego. Odbiór przedmiotu leasingu nastąpi później a raty zaczniesz płacić miesiąc po odbiorze.

Mercedes – leasing samochodu używanego

W leasingu używanych Mercedesów istotny jest wiek pojazdu. Maksymalny wiek do leasingu wynosi zwykle 7-8 lat na początek i 10 lat na zakończenie umowy.

Leasing starszego samochodu jest możliwy po uzyskaniu odstępstwa od procedury, bądź w mniejszej firmie leasingowej (z wyższym kosztem leasingu). Warto pamiętać, że niezależnie od wieku leasing samochodu używanego wiąże się z koniecznością wykupienia pełnego ubezpieczenia OC AC NNW.

.

Leasing samochodów Mercedes z zagranicy

W Polsce dużą popularnością cieszą się używane pojazdy sprowadzane z zagranicy. Tylko w 2023r sprowadziliśmy 32 924 samochodów marki Mercedes. Większość to starsze rocznikowo pojazdy, ale nie wszystkie.

Najczęściej są sprzedawane na podstawie faktury VAT marża i wtedy sięgając po finansowanie zewnętrzne wybieramy leasing finansowy lub pożyczkę leasingową.

Są różne metody leasingu importowanych aut. Szczegółowo to zagadnienie omawiamy w poniższym filmie:

.

Ubezpieczenie OC AC NNW w leasingu Mercedesa

Mercedes w leasingu musi zostać ubezpieczony w zakresie OC AC NNW.

Możesz skorzystać z oferty ubezpieczenia leasingodawcy lub ubezpieczyć na zewnątrz (na przykład u nas), jeśli znajdziesz lepszą ofertę. Ubezpieczenie zewnętrzne zwykle opłacamy jednorazowo, przez leasingodawcę – można płacić również w ratach leasingu.

Dla Mercedesów do 150.000 zł zaliczasz składkę w koszty w całości. Powyżej 150.000 zł – w proporcji, podobnie jak to ma miejsce w leasingu. Szczegóły dotyczące proporcji znajdziesz w tekście: Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady. Proporcji nie stosujemy dla ubezpieczenia OC – zaliczysz je w koszty w całości bez względu na cenę pojazdu.

Tematykę ubezpieczenia leasingowanego samochodu poruszamy obszernie w tekście Ubezpieczenie w leasingu.

.

Ubezpieczenie GAP na Mercedesa w leasingu

Ubezpieczenie GAP co do zasady jest zwolnione z VAT. Tak jest, gdy opłacasz składkę jednorazowo, z góry. Wybierając płatność z ratami leasingu leasingodawca doliczy 23% VAT (z czego odliczysz prawdopodobnie tylko 50%).

Ubezpieczenie GAP zaliczysz w koszty firmy w proporcji obliczanej identycznie, jak dla leasingu. Szczegółowo opisujemy to zagadnienie we wpisie Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady.

Do wyboru jest kilka wariantów GAP: Fakturowy (RTI), Indeksowy, Finansowy, Casco i Direct. Większość leasingobiorców wybiera GAP fakturowy, jednakże nie zawsze jest to najlepszy wariant. Kiedy wybrac który wariant GAP opisujemy we wpisie Ubezpieczenie GAP w Leasingu.

Decydując się na GAP wykupujesz go od takiej samej wartości, jak polisę AC. A konkretnie:

 • od brutto – gdy nie jesteś płatnikiem VAT
 • od netto + 50% VAT – gdy jesteś vatowcem i odliczasz 50% VAT od BMW (użytek mieszany)
 • od netto – gdy odliczasz 100% VAT od pojazdu.

Jeśli zdecydujesz się na GAP oferowany przez leasingodawcę – uruchamiasz go wraz z umową leasingu. U nas możesz wykupić GAP do 4 miesięcy od daty z faktury zakupu.

Dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy ofertę GAP z rabatem 5%:

kupuje gap

Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

.

Czy leasing Mercedesa jest dla Ciebie?

Leasing Mercedesa to opłacalna opcja dla wielu osób, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Oto kilka pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o leasingu Mercedesa:

 • Czy prowadzisz firmę?
 • Czy jesteś gotów na regularne płacenie miesięcznych opłat?
 • Czy jesteś w stanie zaoferować wkład własny na początku umowy?
 • Czy potrzebujesz samochodu na dłuższy okres?
 • Czy chcesz wykupić samochód na koniec leasingu?
 • Czy chcesz zaliczyć w koszty firmy więcej, niż 50% VAT i 150.000 zł?

Jeśli odpowiedź na większość tych pytań brzmi „tak”, to leasing Mercedesa może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

.

Czy warto skorzystać z oferty leasingu fabrycznego dilera?

Kupując samochód w salonie prawdopodobnie otrzymasz propozycję skorzystania z leasingu fabrycznego. Jeśli jest to leasing na promocyjnych warunkach (101%, 103%, 105% etc.) to warto go rozważyć. Jednakże polecamy spojrzeć na ofertę leasingu całościowo:

 • promocyjne warunki często dotyczą określonego wariantu leasingu, np. 40% wpłaty, 3 lata, 1% wykup, który może nie być odpowiedni dla ciebie,
 • zwykle oferta dilera jest powiązana z koniecznością zakupu ubezpieczenia GAP w cenie nawet 3-krotnie wyższej, od rynkowej (co niweluje oszczędności uzyskane na leasingu),
 • tabele opłat i prowizji dilerów są drogie – zawierają sporo zawyżonych opłat,
 • jakość obsługi umowy w trakcie trwania leasingu będzie słaba,
 • zapisy umowy są niekorzystne w porównaniu do leasingodawców bankowych.

Obszernie tematykę bolączek leasingu dilerskiego poruszamy w tekście Leasing fabryczny – wysokie koszty dodatkowe. Jeśli do oferty leasingu samochodu osobowego podejdziesz holistycznie (kompleksowo) i poświęcisz chwilę na analizę i przemyślenie – prawdopodobnie twój wybór padnie jednak na któregoś z dużych leasingodawców bankowych. A my chętnie pomożemy w wyselekcjonowaniu właściwego w twojej sytuacji i znalezieniu dobrej oferty leasingu.

.

Warunki leasingu Mercedesa

.

Leasing Mercedes – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing Mercedesa a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Leasing oferta Leason

Szukasz ciekawej, korzystnej podatkowo propozycji leasingu Mercedesa? Oczekujesz doradztwa w tym zakresie?

W takim razie czekamy na Twój kontakt.

Nasza oferta:

Leasing auta

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenia komunikacyjne OC AC NNW

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

Leasing Porsche 911 Carrera dla fryzjerki na karcie podatkowej

Leasing samochodów kolekcjonerskich i zabytkowych

Sposoby na tani leasing w 2024r

Leasing przy zakupie samochodu od osoby prywatnej

Rate this post

Poprzedni post

Leasing fotowoltaiki i paneli słonecznych, leasing farm fotowoltaicznych

Następny post

Leasing na samochód ciężarowy powyżej 3,5t

Wyszukaj:

O autorze

Mikołaj Łagowski

Mikołaj Łagowski

Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.

Tagi

auto leasing, bmw lizing, leasing auta, leasing auta premium, leasing dilerski mercedes, leasing drogich samochodów, leasing fabryczny mercedesa, leasing luksusowych samochodów, leasing marki premium, leasing maybacha, leasing merca, leasing mercedes, leasing mercedes 2024, leasing mercedes a klasa, leasing mercedes amg, leasing mercedes benz, leasing mercedes cla, leasing mercedes glc, leasing mercedes klasa c, leasing mercedes sprinter, leasing mercedes vito, leasing mercedesa, leasing mercedesów, leasing na mercedesa, leasing premium, leasing samochód, leasing samochód premium, leasing samochodów, leasing samochodów premium, leasing samochodu, leasing samochodu mercedes, lizing drogiego auta, lizing drogiego samochodu, lizing luksusowe auta, lizing mercedes, lizing samochód premium, mercedes lease, mercedes leasing,