Leasing samochodu używanego? – Tak. Rynek oferuje szeroki wybór samochodów używanych. Które z nich nadają się do leasingu? Na co zwrócić uwagę i jaką formę leasingu wybrać przy zakupie samochodu używanego?

leasing samochód używany

.

Leasing samochodu używanego: wiek samochodu

Duże firmy leasingowe trzymają się zasady, że maksymalny wiek auta na koniec umowy leasingu wynosi 8-10 lat (w zależności od leasingodawcy). Oznacza to, że 5-letni samochód wyleasingujesz do 5 lat, 7-letni do 3 lat. Jeden leasingodawca akceptuje 12 lat na koniec umowy.

Zwykle na zasadzie odstępstwa można przekroczyć wiek o 1-2 lata. Jeśli auto ma sporą wartość zdarzają się również leasingi 10-letnich samochodów. Leasing trwa wtedy najczęściej 2-3 lata. Często wymagany jest większy wkład własny.

Podobne limity wiekowe obowiązują dla samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Starsze roczniki akceptowane są dla samochodów specjalnych (np. z HDSem).

Z kolei w pożyczce leasingowej lub kredycie możesz finansować również wiekowe samochody, nawet 15-20-letnie. Jeden z leasingodawców w ogóle nie stosuje kryterium wieku w pożyczce.

Stan techniczny pojazdu

Finansowane są wyłącznie samochody sprawne technicznie. Jeśli myślisz o leasingu auta powypadkowego to tylko po naprawach i badaniach technicznych. Tutaj znajdziesz więcej informacji o leasingu aut powypadkowych.

Dość dużą popularnością cieszą się auta z USA. Tylko niektórzy leasingodawcy je finansują. Zazwyczaj oczekują, żeby samochód był zarejestrowany w Polsce. Mogą oczekiwać większego wkładu własnego.

Kto sprzedaje?

Preferowanym sprzedawcą do leasingu jest salon samochodowy lub firma leasingowa (auta poleasingowe). Pozostali sprzedawcy (zarówno firmy, jak i osoby prywatne) zwykle są dodatkowo proszeni o pokazanie faktury zakupu samochodu wraz z potwierdzeniem zapłaty, nawet jeśli pojazd jest zarejestrowany na nich.

Firmy leasingowe nie płacą za używane samochody do zagranicznego sprzedawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sprzedaje autoryzowany diler danej marki. Dlatego możesz sprowadzić samochód do Polski samodzielnie lub skorzystać z pomocy firmy sprowadzającej samochody. Więcej na ten temat – leasing samochodu z zagranicy.

.

Leasing samochodu używanego jaki wybrać – operacyjny czy finansowy?

Wybór leasingu zależy od skutków podatkowych oraz oczekiwań  leasingobiorcy. Przytoczę kilka typowych form sprzedaży ze wskazaniem na optymalne podatkowo rozwiązanie. Przeczytaj o różnicach między nimi leasing operacyjny a finansowy.

Leasing samochodu używanego na fakturę VAT 23%

W cenie auta zawarty jest 23% VAT. Leasing operacyjny będzie optymalną formą finansowania, nawet jeśli nie jesteś płatnikiem podatku VAT. Będąc vatowcem w zależności od przeznaczenia samochodu odliczysz 50% lub 100% VAT. Pozostałą kwotę do 150 000 zł zaliczysz w koszty. Jeśli prowadzisz firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej warto rozważyć wykup na osobę prywatną.

Leasing samochodu używanego na fakturę VAT marża lub VAT zw.

Znaczna część samochodów używanych trafia do sprzedaży na podstawie faktury VAT marża – czyli bez VAT. Wtedy najczęściej sięgamy po leasing finansowy, żeby nie doliczać VAT do rat leasingu. Faktura VAT marża a leasing – więcej na ten temat.

Zakup używanego samochodu od osoby prywatnej na umowę kupna-sprzedaży

Tylko nieliczne firmy leasingowe zgadzają się kupić samochód używany bez faktury. Przerzucają wtedy 2% PCC na leasingobiorcę, powiększając o tyle kwotę zakupu na umowie leasingu. Podobnie jak przy FV VAT marża – auto nie zawiera VAT w cenie. Dlatego zwykle bardziej opłacalny jest leasing finansowy. Tutaj szczegółowe informacje o zakupie samochodu od osoby prywatnej. Moim zdaniem rozsądniej porozumieć się ze sprzedawcą auta, żeby wstawił auto w komis. Wtedy komis wystawi FV VAT marża, co pozwoli łatwiej uzyskać leasing.

.

Leasing samochodu z zagranicy

.

Parametry leasingu samochodu używanego

 • Wkład własny mieści się w przedziale 5-45% (niekiedy wynosi 0%).
 • Umowa trwa od 2 do 5 lat. Wiek auta nie powinien przekroczyć 10 lat na koniec umowy.
 • Wykup zawiera się w przedziale 1-20%, niekiedy wyżej.

.

Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu samochodu używanego?

 • Wypełniony wniosek leasingowy
 • FV pro forma + informacje o wyposażeniu + dowód rej. + zdjęcia (przekątne, licznik, deska rozdzielcza, nr vin)
 • W zależności od firmy leasingowej mogą być potrzebne dokumenty finansowe firmy
 • W zależności od sprzedawcy mogą być potrzebne dokumenty pochodzeniowe samochodu: FV zakupu z potwierdzeniem zapłaty

Część leasingodawców po akceptacji wniosku zleci jeszcze płatną wycenę. Pozostali dokonają jej bezkosztowo, w oparciu o tabele Eurotax.

Przejęcie umowy leasingu samochodu (cesja leasingu)

W internecie możesz znaleźć ogłoszenia o przejęciu umowy leasingu, czyli cesji. W tym przypadku wchodzisz w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy i kontynuujesz spłątę leasingu na zawartych przez niego warunkach. Oferent (czyli dotychczasowy leasingobiorca) może zażądać odstępnego. Im większa różnica między aktualną wartościa rynkową pojazdu a kwotą leasingu pozostałą do spłaty, tym wyższe odstępne.

Należy pamiętać, że po dokonaniu cesji nie dokonasz żadnych zmian w umowie leasingu. Dlaczego tak jest opisujemy w tekście Problem podatkowy po cesji leasingu. Jeśli samochód ci się podoba, ale chcesz zmienić warunki (np. wydłużyć umowę, żeby rata była niższa) to zmiany może dokonać aktualny leasingobiorca przed dokonaniem cesji. Należy pamiętać o wysokiej opłacie za cesję – zwykle mieści się w przedziale 500-1500 zł netto.

Alternatywnie można też zamknąć dotychczasową umowę leasingu, wykupić pojazd (czyni to dotychczasowy leasingobirca) i zawrzeć nową umowę leasingu na warunkach, które będą odpowiednie.

.

Zabezpieczenia leasingu przy używanych pojazdach

Podstawowym zabezpieczeniem leasingodawcy jest własność pojazdu. Standardowym zabezpieczeniem leasingu jest także weksel in blanco z deklaracją wekslową. Nie musi być stosowany zawsze. Niektórzy leasingodawcy nie wymagają go dla samochodów. Inni rezygnują z weksla przy wysokim wkładzie własnym do leasingu pojazdu.

Od przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie jednoosobowej, spółki cywilnej lub spółki jawnej zazwyczaj wymagane są również podpisy małżonków. Część leasingodawców ich nie wymaga gdy np. cena samochodu nie przekracza określonego poziomu, wkład własny jest wyższy lub nie stosują go dla spółki jawnej. Więcej o leasingu bez zgody małżonków piszemy tutaj.

Z kolei w przypadku krótkiego okresu działalności firmy leasingodawcy mogą wymagać poręczenia. Poręczycielem może być inna firma, reprezentant jako osoba prywatna (dotyczy najczęściej spółek zoo) lub jedno i drugie.

Rejestracja i ubezpieczenie używanego auta

Samochód rejestruje leasingodawca w miastach z zarejestrowanym oddziałem – najczęściej są to miasta wojewódzkie. Rejestracja kosztuje ok 320-400 zł netto. Niekiedy jej koszt zawarty jest w ramach zryczałtowanej opłaty rocznej, stosowanej zamiast tradycyjnej tabeli opłat. Jeśli chcesz indywidualnych tablic pokrywasz dodatkowe koszty.

Ubezpieczenie OC AC NNW jest obowiązkowe. Możesz skorzystać z ubezpieczenia leasingodawcy lub swojego, o ile jest tańsze. Przy własnym zapłacisz dodatkowo opłatę manipulacyjną do 300 zł netto rocznie.

Opcjonalnie możesz skorzystać z ubezpieczenia GAP.

.

Leasing samochodu – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

Ubezpieczenie GAP >>

Kredyt samochodowy >>

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing na samochód osobowy

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

Leasing samochodów kolekcjonerskich i zabytkowych

Leasing samochodu premium

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

  5/5 - (17 votes)

  Poprzedni post

  Gdzie są brakujące odsetki w leasingu? [case study]

  Następny post

  Promesa leasingowa – jak ją dostać?