Leasing samochodu od osoby prywatnej funkcjonuje od wielu lat. Co jakiś czas otrzymujemy tego typu zapytania dlatego w tym wpisie omówimy jak można wyleasingować samochód będący własnością osoby prywatnej, jak wygląda procedura i na co należy zwrócić uwagę.

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu od osoby prywatnej i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing samochodu od osoby prywatnej

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że na rynku tylko kilka firm leasingowych może kupić samochód bezpośrednio od osoby prywatnej. Pozostałe będą wymagać sprzedaży na podstawie faktury. Auto w leasing od osoby prywatnej?– sprawdź niżej najważniejsze informacje.

.

Auta sprowadzone z zagranicy

Na umowę kupna-sprzedaży leasingodawca może kupić wyłącznie pojazd zarejestrowany w Polsce i większość zapytań o leasingi od osób prywatnych dotyczy samochodów krajowych.

Jeśli sprzedawcą jest osoba prywatna z zagranicy (a tym samym płatność leasingodawcy miałaby trafić zagranicę) leasingodawca odmówi udzielenia finansowania. W takim wypadku możesz rozważyć zakup auta za własne środki i zrefinansowanie go pożyczką leasingową.

Sprawdź więcej tutaj: Leasing zwrotny samochodu czy refinansowanie pożyczką leasingową – Co jest korzystniejsze?

Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce od niedawna (np. od 1-3 miesięcy) upewnij się, że sprzedawca spełnił wszelkie wymogi formalne związane ze sprowadzeniem auta do Polski.

Przykładowo jeśli kupił nowy pojazd w jednym z krajów UE i sprowadził do Polski w celu odsprzedaży to czy rozliczył VAT z tego tytułu? Powinien bowiem złożyć deklarację VAT-10 w ciągu 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego (czyli od daty otrzymania pojazdu lub od daty wystawienia faktury w zależności, która z dat będzie wcześniejsza). Jest bowiem prawdopodobne, że leasingodawca poprosi o skan takiej deklaracji.

Ponadto leasingodawca może sprawdzić, czy auto nie miało szkody całkowitej przed sprowadzeniem do Polski (szczególnie gdy chodzi o samochody sprowadzone z USA lub Kanady). Jeśli tak – z dużym prawdopodobieństwem odmówi udzielenia leasingu.

Na szczęście kilka firm leasignowych leasinguje samochody z USA. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście Leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Jeśli samochód jest już zarejestrowany około roku lub dłużej na sprzedawcę – leasingodawca nie będzie weryfikować powyższych informacji.

PCC

Jeśli sprzedawcą auta jest osoba prywatna to kupujący (firma leasingowa) płaci 2% podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC). Dlatego na umowie leasingu cena samochodu zostanie powiększona o owe 2% PCC i dopiero od tej kwoty naliczane są odsetki.

.

Dokumenty do leasingu samochodu od osoby prywatnej

W leasingu od osoby prywatnej dokumenty są takie same, jak przy zakupie używanego samochodu od firmy:

 • Wypełniasz wniosek leasingowy.
 • Przedstawiasz dokumenty finansowe firmy za ostatni zamknięty rok obrachunkowy oraz rok bieżący.
 • Informacje o samochodzie (oferta zakupu/link do ogłoszenia w internecie, cena zakupu, skan dowodu rejestracyjnego).

Po uzyskaniu zgody na leasing leasingodawca zleca jeszcze wycenę leasingu, za którą płaci leasingobiorca.

Umowa leasingu i jej uruchomienie

Integralną częścią umowy leasingu jest trójstronna umowa kupna-sprzedaży przygotowana przez leasingodawcę. Po podpisaniu dokumentów oraz zapłaceniu pierwszej wpłaty firma leasingowa zamawia u sprzedawcy dokumenty do rejestracji samochodu.

Rejestruje samochód i dopiero po rejestracji płaci sprzedawcy. Warto o tym poinformować sprzedawcę – osoba fizyczna zwykle sprzedaje samochody sporadycznie i może obawiać się udostępnienia dokumentów do rejestracji pojazdu przed otrzymaniem zapłaty.

.

Jaki leasing wybrać przy zakupie samochodu od osoby prywatnej?

Leasing operacyjny czy finansowy? Osoba prywatna sprzedaje samochód bez VATu. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu powiększana jest o 23% podatku VAT. Mimo że samochód jest sprzedawany bez VAT to leasingodawca musi go doliczyć do opłat leasingowych.

Jeśli samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych to możesz odliczyć tylko 50% VAT. To tak, jakbyś zapłacił za samochód o 11,5% więcej (50% VAT). Więcej przeczytasz w tekście: Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady.

Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy.

W tym leasingu VAT doliczany jest tylko do odsetek, nie do kapitału. Jednakże w przypadku zakupu od osoby prywatnej raz spotkaliśmy się z sytuacją, gdy leasingodawca nie doliczał VAT do części odsetkowej, ponieważ zakup następował bez faktury. Wtedy sumę odsetek płacimy z góry, jako wkład własny. Raty leasingu składają się z samego kapitału. Takie rozwiązanie nie jest regułą.

Istotnym jest, że w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca. Od 2019 r. limit amortyzacji wynosi 150 000 zł. Odsetki zaliczasz w koszty w 100%.

.

Ile kosztuje leasing finansowy używanego samochodu od osoby prywatnej?

Cena samochodu (uwzględnia już 2% PCC) 75 000 zł.

W chwili pisania niniejszego tekstu stawka Wibor 1M wynosi 1,65%.

3 lata

 • 20% opłaty wstępnej (15 000 zł), 35 rat x 1901,50 zł, opłata końcowa  750 zł,
 • suma opłat 109,74%
 • Podatek VAT od odsetek 1593,33 zł. Podatek ten płatny jest z góry, razem z opłatą wstępną.

5 lat

 • 20% opłaty wstępnej (15 000 zł), 59 rat x 1168,05 zł, opłata końcowa 75 zł
 • suma opłat 111,99%
 • Podatek VAT od odsetek 2068,28 zł.

Jeśli cena auta jest wyższa/niższa warunki leasingu (procentowo) będą zbliżone do podanych powyżej.

Min. wkład własny wynosi zazwyczaj 10%, maksymalny 45%.

.

Ile trwają formalności na leasing samochodu od osoby prywatnej?

 • Ocena wniosku w procedurze zwykłej 1 – 2,5 tyg.
 • Wycena – 2-5 dni
 • Formalności związane z podpisaniem dokumentów i rejestracją samochodu – zwykle do tygodnia.
 • Razem około 3-4 tyg.

Nie jest to więc szybki leasing.

Jeśli chcesz skorzystać z takiego leasingu prześlij do nas mailowo:

 • Dokumenty finansowe za zamknięty rok obrachunkowy, oraz za bieżący rok (PIT 36 i B z potwierdzeniem nadania lub Bilans i rachunek zysków i strat w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności)
 • Fakturę pro forma wystawioną na twoją firmę, skan dowodu rejestracyjnego, informacje o wyposażeniu auta

W odpowiedzi wyślemy Ci wniosek leasingowy do uzupełnienia.

.

Pożyczka leasingowa jako wygodna alternatywa dla leasingu finansowego

Rozwiązaniem nieco droższym od leasingu finansowego, ale znacznie prostszym do uzyskania jest pożyczka leasingowa. Podatkowo rozliczysz ją identycznie, jak leasing finansowy. W pożyczce leasingowej nie doliczamy VAT od odsetek, a w leasingu finansowym tak.

Cena zakupu 4-letniego auta 75 000 zł:

 • Wkład własny – 15 000 zł.
 • Kwota pożyczki – 60 000 zł.
 • 36 rat x 1 915,28 zł
 • 60 rat x 1222,59 zł
 • Oprocentowanie 6,49%

W ratach zawarte są wszystkie koszty związane z pożyczką, w tym koszty prowizji.

Do oceny wniosku o przyznanie pożyczki przedstawiasz:

 • dane z dowodu osobistego,
 • informacje o samochodzie,
 • oświadczenie o dochodzie za ostatnie 3-6 miesięcy.

Ocena trwa 1-3 dni. Brak wyceny dla większości samochodów – leasingodawca dokona jej we własnym zakresie w oparciu o tabele Eurotax. Zabezpieczeniem pożyczki jest najczęściej cesja z ubezpieczenia i częściowe przewłaszczenie.

W pożyczce od początku jesteś właścicielem pojazdu i dokonujesz amortyzacji. Rejestracja i ubezpieczenie oraz zapłata 2% PCC leżą po Twojej stronie. Jeśli cenisz sobie wygodę albo potrzebujesz załatwić sprawę szybko pożyczka leasingowa będzie właściwym rozwiązaniem.

Kredyt samochodowy jako alternatywa dla leasingu finansowego

Kolejną alternatywą na finansowanie samochodu od osoby prywatnej jest kredyt samochodowy. Mogą po niego sięgnąć zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Procedura przyznania jest szybka i prosta, a okres kredytowania trwa do 10 lat.

1

Leasing samochodu – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Oferta finansowania Leason

Sprawdź naszą ofertę:

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Faktura VAT marża a leasing

Leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy

  4.8/5 - (19 votes)

  Poprzedni post

  5 największych zalet leasingu

  Następny post

  Ciekawe zapytanie o leasing samochodu [case study]