Leasing samochodu od osoby prywatnej funkcjonuje od wielu lat. Omówimy jak można wyleasingować samochód będący własnością osoby prywatnej, jak wygląda procedura i na co należy zwrócić uwagę.

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu od osoby prywatnej i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing samochodu od osoby prywatnej

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że na rynku tylko kilka firm leasingowych może kupić samochód bezpośrednio od osoby prywatnej na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Pozostałe wymagają faktury – wtedy należy wstawić auto w komis, który wystawi FV VAT marża. Auto w leasing od osoby prywatnej? – sprawdź poniżej najważniejsze informacje.

.

Leasing na auto sprowadzone z zagranicy

Na umowę kupna-sprzedaży leasingodawca może kupić wyłącznie pojazd zarejestrowany w Polsce i większość zapytań o leasingi od osób prywatnych dotyczy samochodów krajowych.

Jeśli sprzedawcą jest osoba prywatna z zagranicy (a tym samym płatność leasingodawcy miałaby trafić zagranicę) leasingodawca odmówi udzielenia finansowania. W takim wypadku możesz rozważyć zakup auta za własne środki i zrefinansowanie go pożyczką leasingową.

Sprawdź więcej tutaj: Leasing zwrotny samochodu czy refinansowanie pożyczką leasingową – Co jest korzystniejsze?

Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce od niedawna (np. od 1-3 miesięcy) upewnij się, że sprzedawca spełnił wszelkie wymogi formalne związane ze sprowadzeniem auta do Polski.

Przykładowo jeśli kupił nowy pojazd w jednym z krajów UE i sprowadził do Polski w celu odsprzedaży to czy rozliczył VAT z tego tytułu? Powinien bowiem złożyć deklarację VAT-10 w ciągu 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego (czyli od daty otrzymania pojazdu lub od daty wystawienia faktury w zależności, która z dat będzie wcześniejsza). Jest bowiem prawdopodobne, że leasingodawca poprosi o skan takiej deklaracji.

Ponadto leasingodawca może sprawdzić, czy auto nie miało szkody całkowitej przed sprowadzeniem do Polski (szczególnie gdy chodzi o samochody sprowadzone z USA lub Kanady). Jeśli tak – z dużym prawdopodobieństwem odmówi udzielenia leasingu. Na szczęście kilka firm leasignowych leasinguje samochody z USA. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście Leasing na samochód z USA lub Kanady.

Dla samochodów importowanych z krajów UE nie ma obostrzeń, a o tym jak je leeasingować napisaliśmy osobny, obszerny artykuł:  Leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Jeśli samochód jest już zarejestrowany około roku lub dłużej na sprzedawcę – leasingodawca nie będzie weryfikować powyższych informacji.

W leasingu od osoby prywatnej kupujący płaci 2% PCC

Jeśli sprzedawcą auta jest osoba prywatna to kupujący (firma leasingowa) płaci 2% podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC). Dlatego na umowie leasingu cena samochodu zostanie powiększona o owe 2% PCC i dopiero od tej kwoty naliczane są odsetki.

Przykładowo kwota zakupu na umowie wynosi 80.000 zł. Leasingodawca płaci 2% PCC, czyli 1600 zł. Cena samochodu na umowie leasingu wyniesie 81.600 zł. I to od tej kwoty liczymy opłaty leasingowe.

.

Dokumenty do leasingu samochodu od osoby prywatnej

W leasingu od osoby prywatnej dokumenty są takie same, jak przy zakupie używanego samochodu od firmy:

 • Wypełniasz wniosek leasingowy.
 • Przedstawiasz dokumenty finansowe firmy za ostatni zamknięty rok obrachunkowy oraz rok bieżący.
 • Informacje o samochodzie (oferta zakupu/link do ogłoszenia w internecie, cena zakupu, skan dowodu rejestracyjnego, zdjęcia pojazdu).

Po uzyskaniu zgody na leasing leasingodawca zleca jeszcze wycenę leasingu, za którą płaci leasingobiorca.

Umowa leasingu i jej uruchomienie

Integralną częścią umowy leasingu jest trójstronna umowa kupna-sprzedaży przygotowana przez leasingodawcę. Po podpisaniu dokumentów oraz zapłaceniu pierwszej wpłaty firma leasingowa zamawia u sprzedawcy dokumenty do rejestracji samochodu.

Rejestruje samochód i dopiero po rejestracji płaci sprzedawcy. Warto o tym poinformować sprzedawcę – osoba fizyczna zwykle sprzedaje samochody sporadycznie i może obawiać się udostępnienia dokumentów do rejestracji pojazdu przed otrzymaniem zapłaty. Jest to jednak standardowa procedura w firmach leasingowych.

.

Jaki leasing wybrać przy zakupie samochodu od osoby prywatnej?

Leasing operacyjny czy finansowy? Osoba prywatna sprzedaje samochód bez VATu. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu powiększana jest o 23% podatku VAT. Mimo że samochód jest sprzedawany bez VAT to leasingodawca musi go doliczyć do opłat leasingowych.

Jeśli samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych to możesz odliczyć tylko 1/2 VAT. To tak, jakbyś zapłacił za samochód o 1/2 VAT więcej. Więcej przeczytasz w tekście: Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady.

Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy.

W tym leasingu VAT doliczany jest tylko do odsetek, a nie naliczamy go od kapitału (ceny zakupu + 2% PCC). Jednakże w przypadku zakupu od osoby prywatnej raz spotkaliśmy się z sytuacją, gdy leasingodawca nie doliczał VAT do części odsetkowej, ponieważ zakup następował bez faktury. Wtedy sumę odsetek płacimy z góry, jako wkład własny. Raty leasingu składają się z samego kapitału. Takie rozwiązanie nie jest regułą.

Istotnym jest, że w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca. Od 2019 r. limit amortyzacji wynosi 150 000 zł. Odsetki zaliczasz w koszty w 100%.

.

Kiedy wybrać leasing operacyjny w zakupie od konsumenta i co można odliczyć?

W zasadzie jedyna sytuacja, gdy warto wybrać leasing operacyjny w zakupie samochodu od osoby prywatnej to samochód wykorzystywany w 100% do celów prowadzonej działalności.

Użytkując pojazd tylko do celów firmowych masz prawo odliczyć 100% VAT z opłat leasingowych, dzięki czemu VAT doliczony przez leasingodawcę będzie neutralny podatkowo (zapłacisz go do leasingodawcy, zamiast do urzędu skarbowego).

Można również rozważyć leasing operacyjny gdy powadzisz JDG, odliczasz tylko 50% VAT, lecz bardzo zależy ci na wykupie prywatnym.

Odliczenia od leasingu operacyjnego:

 • 50% VAT (użytkowanie mieszane) lub 100% VAT (użytkowanie firmowe),
 • dla samochodów do 150.000 zł rata leasingowa po odliczeniu 50%/100% VAT stanowi koszt uzyskania przychodu,
 • dla samochodów powyżej 150.000 zł obliczamy współczynnik kosztów z proporcji i opłąty easingowe księgujemy w koszty z uwzględnieniem współczynnika,
 • niezależnie od ceny pojazdu zawsze 100% odsetek zaliczysz w koszty firmy,
 • na końcu jest wykup z leasingu – który można rozliczać na różne sposoby. O szczegółach piszemy w tekście: Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

.

Odliczenia od leasingu finansowego na samochód od osoby prywatnej:

 • 50% VAT od odsetek. VAT od odsetek płacisz z góry, razem z pierwszą wpłatą do leasingu,
 • z każdej raty leasingu zaliczasz w koszty odsetki,
 • kapitał (cena zakupu + 2% PCC) amortyzujesz. Limit amortyzacji wynosi 150.000 zł dla pojazdów spalinowych.

.

Ile kosztuje leasing finansowy używanego samochodu od osoby prywatnej?

Cena samochodu (uwzględnia już 2% PCC) 75 000 zł.

W chwili pisania tekstu zmienna stopa procentowa Wibor 1M wynosi 5,85%.

3 lata

 • 20% opłaty wstępnej (15 000 zł), 35 rat x 1999,76 zł, opłata końcowa  75 zł,
 • suma opłat 113,42%
 • Podatek VAT od odsetek 2317,01 zł. Podatek ten płatny jest z góry, razem z opłatą wstępną. Odliczysz go w 50%.

5 lat

 • 20% opłaty wstępnej (15 000 zł), 59 rat x 1298,85 zł, opłata końcowa 75 zł
 • suma opłat 122,28%
 • Podatek VAT od odsetek 3842,64 zł.

Jeśli cena auta jest wyższa/niższa warunki leasingu (procentowo) będą zbliżone do podanych powyżej.

Min. wkład własny wynosi zazwyczaj 10%, maksymalny 45%.

.

Ile trwają formalności na leasing samochodu od osoby prywatnej?

 • Ocena wniosku w procedurze zwykłej 1 – 2,5 tyg.
 • Wycena – 2-5 dni
 • Formalności związane z podpisaniem dokumentów i rejestracją samochodu – zwykle do tygodnia.
 • Razem około 3-4 tyg.

Nie jest to więc szybki leasing.

Jeśli chcesz skorzystać z takiego leasingu prześlij do nas mailowo:

 • Dokumenty finansowe za zamknięty rok obrachunkowy, oraz za bieżący rok (PIT 36 i B z potwierdzeniem nadania lub Bilans i rachunek zysków i strat w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności)
 • Fakturę pro forma wystawioną na twoją firmę, skan dowodu rejestracyjnego, informacje o wyposażeniu auta

W odpowiedzi wyślemy Ci wniosek leasingowy do uzupełnienia.

.

Pożyczka leasingowa jako wygodna alternatywa dla leasingu finansowego

Rozwiązaniem nieco droższym od leasingu finansowego, ale znacznie prostszym do uzyskania jest pożyczka leasingowa. Podatkowo rozliczysz ją identycznie, jak leasing finansowy. W pożyczce leasingowej nie doliczamy VAT od odsetek, a w leasingu finansowym tak.

Cena zakupu 4-letniego auta 75 000 zł:

 • Wkład własny – 15 000 zł.
 • Kwota pożyczki – 60 000 zł.
 • 35 rat x 2028,07 zł
 • 59 rat x 1324,39 zł

W ratach zawarte są wszystkie koszty związane z pożyczką, w tym koszty prowizji.

Do oceny wniosku o przyznanie pożyczki przedstawiasz:

 • dane z dowodu osobistego,
 • informacje o samochodzie,
 • oświadczenie o dochodzie za ostatnie 3-6 miesięcy.

Ocena trwa 1-3 dni. Brak wyceny dla większości samochodów – leasingodawca dokona jej we własnym zakresie w oparciu o tabele Eurotax. Zabezpieczeniem pożyczki jest najczęściej cesja z ubezpieczenia i częściowe przewłaszczenie.

W pożyczce od początku jesteś właścicielem pojazdu i dokonujesz amortyzacji. Rejestracja i ubezpieczenie oraz zapłata 2% PCC leżą po Twojej stronie. Jeśli cenisz sobie wygodę albo potrzebujesz szybko zorganizować finansowanie pożyczka leasingowa będzie właściwym rozwiązaniem.

Kredyt samochodowy jako alternatywa dla leasingu finansowego

Kolejną alternatywą na finansowanie samochodu od osoby prywatnej jest kredyt samochodowy. Mogą po niego sięgnąć zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Procedura przyznania jest szybka i prosta, a okres kredytowania trwa do 10 lat.

1

Warunki leasingu samochodu od osoby prywatnej:

1

Leasing samochodu – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodu a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Oferta finansowania Leason

Sprawdź naszą ofertę:

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Faktura VAT marża a leasing

Leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy

  4.8/5 - (19 votes)

  Poprzedni post

  Leasing Audi z wysokimi odliczeniami podatkowymi 2024

  Następny post

  Limit leasingowy (linia leasingowa) — co to jest i jakie ma zalety?

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.

  Tagi

  amortyzacja, auto od odoby prywatnej a leasing, auto w leasing od osoby prywatnej, finansowanie samochodu od osoby prywatnej, kredyt samochodowy, kredytowanie samochodu od osoby pryatnej, leasing auta od konsumenta, leasing auta od osoby prywatnej, leasing auta z USA, leasing auta z zagranicy, leasing auto, leasing finansowu ayto, leasing finansowy, leasing finansowy auto, leasing na samochód bez faktury, leasing od konsumenta, leasing od osoby prywatnej, leasing operacyjny, leasing pojazdu od osoby prywatnej, leasing samochodu konsumenta, leasing samochodu od konsumenta, leasing samochodu od osoby nieprowadzącej działalności, leasing samochodu sprzedawanego przez osobe prywatną, leasing umowa kupna sprzedaży, leasingna auto od osoby bez działalności, lizing od osoby prywatnej, pożyczka na auto od osoby prywatnej, samochody, umowa kupna-sprzedaży leasing, wycena,