Leasing nowego Porsche 911 Carrera 4 GTS za 900 tys. zł brutto dla fryzjerki opodatkowanej kartą podatkową. Brzmi nieprawdopdobnie? A jednak zorganizowaliśmy taki leasing.

leasing porsche 911 carrera
źródło: Porsche

.

O leasingobiorcy Porsche 911 Carrera – fryzjerka na karcie podatkowej

Leasingobiorcą była pani prowadząca od wielu lat swój salon fryzjerski. Praca jest jej pasją, obsługuje głównie stałych klientów a nowi trafiają z polecenia. Jej drugą pasją, a właściwie „słabością”, są luksusowe samochody. Koresponduje to również z klientelą – stanowią ją bowiem przede wszystkim osoby zamożne. Pani zdecydowała się zamówić nowe Porsche 911 Carrera 4 GTS za 900 tys. zł brutto. W przeszłości spłacała już niejeden leasing na samochód premium, ale żaden pojazd nie kosztował aż tyle.

Wcześniejsze leasingi samochodów były organizowane w procedurach uproszczonych, bez okazywania dokumentów finansowych.

Klientka była właścicielką domu, dobrego samochodu, miała też niemałe oszczędności. Mogła się pochwalić świetną historią płatniczą w BIK (spłacała kredyt hipoteczny, wczesniej inne leasingi). Była opodatkowana kartą podatkową. Ten rodzaj opodatkowania nie dziwi w przypadku działalności fryzjerskiej i jest korzystny dla podatnika.

.

Leasing a karta podatkowa

Podatnik na karcie podatkowej płaci co miesiąc stały podatek określony przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Podatek zwykle jest niewielki i nie zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów. Ta forma działalności nie wymaga prowadzenia księgowości, składania zeznań podatkowych ani wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Dla podatnika to plus, bowiem od strony formalnej prowadzenie firmy jest wyjątkowo proste. Dla instytucji finansowych (w tym firm leasingowych) to minus – bo nie ma dokumentów pozwalających oszacować skalę działalności i uzyskiwanych dochodów.

Część firm leasingowych nie ma też wypracowanych ścieżek oceny dla firm na karcie podatkowej, gdyż rzadko obsługują takich klientów. Radzą sobie z leasingiem w procedurach uproszczonych, na oświadczenie o dochodzie. A jeśli rodzaj przedmiotu leasingu albo jego wartość zmuszają do oceny wniosku w oparciu o dokumenty finansowe – mają problem. Bo nie ma wiarygodnych dokumentów, na których można oprzeć ocenę.

W przypadku naszej klientki cena Porsche wykraczała poza procedury uproszczone na oświadczenie. I tak zaczęły się trudności z uzyskaniem leasingu.

.

Oczekiwania względem leasingu Porsche 911 Carrera

Klientka miała następujące założenia co do warunków leasingu:

 • wkład własny 200 tys. zł brutto,
 • czas spłaty 5 lat,
 • wykup 15-20%.

W pierwszej kolejności zwróciła się o leasing do swojego dotychczasowego leasingodawcy, gdzie miała bardzo dobrą historię spłat. Nie dostała leasingu – kwota była zbyt duża i nawet zwiększenie wkładu własnego nie pomogło w zmianie decyzji.

Następnie próbowała zorganizować leasing z pomocą kilku firm leasingowych współpracujących z dilerem. To również nie przyniosło skutków – wszędzie słyszała, że nie ma zdolności leasingowej na taką kwotę, nawet proponując dodatkowe zabezpieczenie.

Po kilku odmowach w głowie klientki pojawiły się myśli o rezygnacji z wymarzonego Porsche. Postanowiła jednak spróbować jeszcze jeden, ostatni raz. Tym razem z naszą pomocą.

.

Jak zorganizowaliśmy leasing na Porsche 911 Carrera dla fryzjerki na karcie podatkowej

Zaczęliśmy od zapoznania się z sytuacją klientki oraz sporządziliśmy listę potencjalnych leasingodawców, z wyłączeniem tych, którzy odmówili wcześniej. Z powstałej listy wytypowaliśmy tylko jednego leasingodawcę, który naszym zdaniem mógł sprostać temu zadaniu. Nie miał ścieżki dla firm na karcie podatkowej. Natomiast udzielał pojedyńczych leasingów dla klientów opodatkowanych w tej formie, w tym również na samochody premium. Ich ceny były zdecydowanie niższe od tego Porsche, ale dla nas ważne było podejście leasingodawcy.

Kolejnym krokiem było skompletowanie dokumentacji. Poza standardowymi dokumentami do leasingu (wniosek leasingowy, informacje o samochodzie, PIT) poprosiliśmy również o zdjęcie dowodu rejestracyjnego dotychczas posiadanego pojazdu, nr ksiąg wieczystych posiadanych nieruchomości i screen z banku z kwotą oszczędności. Przygotowaliśmy także rzetelny opis działalności firmy, osoby właścicielki, jej klientów, cennika usług i szacunki dotyczące uzyskiwanych realnie dochodów.

Ustaliliśmy z klientką możliwe dodatkowe zabezpieczenia: zamrożenie 250 tys. zł na okres 2 lat na posiadanej lokacie bankowej lub zastaw na domu (wpis na hipotekę na 2 miejscu). Składając wniosek zaproponowaliśmy od razu leasingodawcy dodatkowe zabezpieczenie. Spodziewaliśmy się, że jeśli to przejdzie, to dopiero po odwołaniu od decyzji odmownej.

Wniosek szybko trafił do dyrektora ryzyka, który jednoznacznie odmówił leasingu z komentarzem w stylu „Czy wyście powariowali?” 🙂 Mając poparcie dla wniosku w osobie dyrektora sprzedaży regionu leasingodawcy skierowaliśmy odwołanie do zarządu. Po przeanalizowaniu wniosku zarząd zgodził się udzielić leasingu na wnioskowanych warunkach, czyli:

 • wkład własny 200 tys. zł brutto,
 • czas spłaty 5 lat,
 • wykup 15%,
 • dodatkowe zabezpieczenie 250 tys. zł w formie kaucji gwarancyjnej zdeponowanej na rachunku leasingodawcy na okres 2 lat, zwalniane pod warunkiem terminowej spłaty.

Czyli zamiast trzymać pieniądze na lokacie w swoim banku pani musiała przelać środki na rachunek leasingodawcy, co było akceptowalne dla klientki.

Dopełniliśmy formalności (przy okazji zaproponowaliśmy najtańsze ubezpieczenie OC AC NNW), podpisaliśmy dokumenty a pani odebrała wymarzony samochód.

Jeżeli ty również poszukujesz leasingu na luksusowy samochód koniecznie się do nas odezwij.

.

Oferta Leason

Leasing na samochód

Ubezpieczenie GAP

Ponadto w naszej ofercie znajdziesz:

Leasing urządzeń i sprzętu

Leasing maszyn

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing Porsche z optymalizacją podatkową

Leasing Porsche Cayman GTS z Niemiec [case study]

Leasing Porsche 911 Turbo S dla młodej spółki zoo

Leasing Ferrari Portofino w euro [case study]

Aktualne zasady odliczeń podatkowych od leasingu

Leasing w działalności jednoosobowej

Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

  4.5/5 - (12 votes)

  Poprzedni post

  Wykup prywatny (wykup z leasingu na osobę prywatną) 2024

  Następny post

  Faktura VAT marża a leasing – jaki leasing wybrać?