Leasing w CIT estońskim pozostaje korzystną metodą finansowania samochodów. Od 2022r CIT estoński został najbardziej opłacalną formą opodatkowania w Polsce dla zakupu drogich i bardzo drogich samochodów osobowych. Sprawdźmy szczegóły.

Co to jest CIT estoński?

W CIT estońskim podatek odprowadza się w momencie wypłaty zysku ze spółki. Daje to możliwość określenia momentu opodatkowania i pozwala przeznaczyć pieniądze na bieżącą działalność firmy.

Nie ma konieczności prowadzenia rachunkowości podatkowej, ustalania podatkowych kosztów uzyskania przychodów i obliczania podatkowych odpisów amortyzacyjnych.

Dodatkowo w momencie wypłaty zysku ze spółki efektywna stopa opodatkowania (podatek od zysku spółki i od dywidendy) jest niższa niż w przypadku zwykłego CIT. Wynosi 20% dla małych podatników oraz 25% dla pozostałych.

CITem estońskim mogą rozliczać się spółki zoo, spółki komandytowe, spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne oraz proste spółki akcyjne po spełnieniu kilku warunków.

CIT klasyczny vs. CIT estoński dla leasingu samochodów osobowych

W klasycznym CIT występuje limit kosztów 150 000 zł. Samochody poniżej tej ceny zaliczysz w koszty firmy w całości, powyżej – w proporcji. Leasing z wysokim wykupem pozwoli zaliczyć w koszty więcej (o czym szczegółowo piszemy tutaj). Przy zakupach drogich samochodów powyżej 500 000 zł nawet z leasingiem większości kwoty nie zaliczysz w koszty firmy (dotyczy to także ubezpieczenia pojazdu). Ponadto limit wydatków eksploatacyjnych wynosi 75%, a ograniczenie znika tylko wtedy, gdy auto użytkowane jest w 100% do celów działalności.

W CIT estońskim wygląda to inaczej. Tutaj rozliczamy się zgodnie z ustawą o rachunkowości, gdzie podstawą opodatkowania jest zysk księgowy do wypłaty. W ustawie tej nie ma ograniczeń w amortyzacji samochodów osobowych (brak limitu 150 000 zł). Pojawia się pojęcie ukrytych zysków, czyli odpowiednik wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (NKUP-y). Wydatki na samochody osobowe zaliczają się do ukrytych zysków. Gdy pojazdu używamy do celów mieszanych – 50% wydatków jest zyskiem ukrytym, który trzeba opodatkować. Jeśli pojazd służy tylko do celów działalności spółki (w tym prowadzimy ewidencję przebiegu) – brak zysków ukrytych, czyli 100% wydatków pomniejsza zysk spółki. Innymi słowy księgujesz 50% lub 100% wydatków na samochód bez limitu kwotowego. Dotyczy to również rat leasingu, ubezpieczenia oraz wydatków eksploatacyjnych.

Łatwo policzyć, że im droższe auto tym wyższa korzyść podatkowa w porównaniu z klasycznym opodatkowaniem. Przy samochodach za milion i droższych różnica na korzyść CIT estońskiego jest olbrzymia.

Ale jest też druga strona medalu CIT estońskiego. Przy tańszych samochodach wykorzystywanych do celów mieszanych również 50% wydatków będzie zyskiem ukrytym. To samo dotyczy wydatków eksploatacyjnych. A to oznacza, że ze względów podatkowych takie auto lepiej zakupić do innej działalności, nieopodatkowanej CITem estońskim. W przeciwnym razie z wydanych 100 000 zł tylko 50 000 zł pomniejszy zysk spółki. Tymczasem na podatku liniowym wydatki na auta do 150 000 zł księgujesz w koszty w 100%.

Zasady odliczania VAT są takie same w obu formach opodatkowania – odliczysz 50% lub 100% VAT bez limitu kwotowego. Firma niebędąca podatnikiem VAT księguje wydatki brutto.

Warto wiedzieć, że poza samochodami do ukrytych zysków zaliczają się również wydatki na łodzie czy samoloty.

Leasing w CIT estońskim – jakie korzyści?

Część przedsiębiorców sięga po leasing samochodu tylko ze względów podatkowych – żeby zaliczyć zakup w koszty szybciej, niż przy zakupie za gotówkę. 2-3 lata leasingu zamiast 5 lat amortyzacji. To sprawia, że leasing w CIT estońskim jest również korzystny.

Istotny jest też czynnik zachowania płynności finansowej firmy. Dla wielu firm zakup samochodu jest dużym wydatkiem. W leasingu wpłacamy tylko wkład własny a resztę spłacamy w ratach dostosowanych do możliwości firmy. Dzięki temu nie zaburzamy cashflow.

Sam leasing jest tanim i prostym do uzyskania źródłem finansowania. Wszystko to sprawia, że firmy na estońskim CIT również chętnie sięgają po leasing.

1

Szukasz leasingu samochodu?

Sprawdź naszą ofertę >> leasing auta

Ubezpieczenie GAP do leasingu >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing samochodu – aktualne zasady podatkowe

Leasing w działalności jednoosobowej

Poprzedni post

Leasing w działalności jednoosobowej od 2022r

Następny post

Leasing w spółce zoo cz. 2 – ile można odliczyć? Jakie są zasady?