Leasing w CIT estońskim pozostaje korzystną metodą finansowania drogich samochodów. Od 2022r CIT estoński został najbardziej opłacalną formą opodatkowania w Polsce dla zakupu luksusowych i bardzo drogich samochodów osobowych. Sprawdźmy szczegóły.

cit estoński a leasing

Leasing w CIT estońskim

Co to jest CIT estoński?

W CIT estońskim podatek odprowadza się w momencie wypłaty zysku ze spółki. Daje to możliwość określenia momentu opodatkowania i pozwala przeznaczyć pieniądze na bieżącą działalność firmy.

Nie ma konieczności prowadzenia rachunkowości podatkowej, ustalania podatkowych kosztów uzyskania przychodów i obliczania podatkowych odpisów amortyzacyjnych.

Dodatkowo w momencie wypłaty zysku ze spółki efektywna stopa opodatkowania (podatek od zysku spółki i od dywidendy) jest niższa niż w przypadku zwykłego CIT. Wynosi 20% dla małych podatników oraz 25% dla pozostałych.

CITem estońskim mogą rozliczać się spółki zoo, spółki komandytowe, spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne oraz proste spółki akcyjne po spełnieniu kilku warunków.

CIT klasyczny vs. CIT estoński dla leasingu samochodów osobowych

Leasing w zwykłym CIT

W klasycznym CIT występuje limit kosztów 150.000 zł. Samochody poniżej tej ceny zaliczysz w koszty firmy w całości, powyżej – w proporcji. Leasing z wysokim wykupem pozwoli zaliczyć w koszty więcej (o czym szczegółowo piszemy w tekście: Czy da się odliczyć 2×150.000 zł od leasingu samochodu).

Przy zakupach drogich samochodów powyżej 500.000 zł nawet z leasingiem większości kwoty nie zaliczysz w koszty firmy (dotyczy to także ubezpieczenia pojazdu). Ponadto limit wydatków eksploatacyjnych wynosi 75%, a ograniczenie znika tylko wtedy, gdy auto użytkowane jest w 100% do celów działalności.

Leasing w CIT estońskim

W CIT estońskim wygląda to inaczej. Tutaj rozliczamy się zgodnie z ustawą o rachunkowości, gdzie podstawą opodatkowania jest zysk księgowy do wypłaty. W ustawie tej nie ma ograniczeń w amortyzacji samochodów osobowych (brak limitu 150 000 zł).

Pojawia się pojęcie ukrytych zysków, czyli odpowiednik wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (NKUP-y). Wydatki na samochody osobowe zaliczają się do ukrytych zysków. Gdy pojazdu używamy do celów mieszanych – 50% wydatków jest zyskiem ukrytym, który trzeba opodatkować.

Jeśli pojazd służy tylko do celów działalności spółki (w tym prowadzimy ewidencję przebiegu) – brak zysków ukrytych, czyli 100% wydatków pomniejsza zysk spółki.

Innymi słowy księgujesz 50% lub 100% wydatków na samochód bez limitu kwotowego. Dla samochodu za 1 milion złotych – 500 tys. lub 1 milion złotych vs. niecałe 300 tys. w zwykłym CIT. Dotyczy to również rat leasingu, ubezpieczenia oraz wydatków eksploatacyjnych.

leasing samochodów premium

Łatwo policzyć, że im droższe auto tym wyższa korzyść podatkowa w porównaniu z klasycznym opodatkowaniem. Przy samochodach za milion i droższych różnica na korzyść CIT estońskiego jest olbrzymia.

Leasing zwykłych samochodów niezbyt opłacalny w CIT estońskim

Ale jest też druga strona medalu CIT estońskiego. Przy tańszych samochodach wykorzystywanych do celów mieszanych również 50% wydatków będzie zyskiem ukrytym. To samo dotyczy wydatków eksploatacyjnych.

Ze względów podatkowych takie auto lepiej zakupić do innej działalności, nieopodatkowanej CITem estońskim. W przeciwnym razie z wydanych 100 000 zł tylko 50 000 zł pomniejszy zysk spółki (wyjątkiem są pojazdy użytkowane w 100% firmowo). Tymczasem na podatku liniowym wydatki na auta do 150 000 zł księgujesz w koszty w 100%.

Zasady odliczania VAT są takie same w obu formach opodatkowania – odliczysz 50% lub 100% VAT bez limitu kwotowego. Firma niebędąca podatnikiem VAT księguje wydatki brutto.

Warto wiedzieć, że poza samochodami do ukrytych zysków zaliczają się również wydatki na łodzie czy samoloty. Także te przedmioty można leasingować.

Leasing w CIT estońskim – jakie są dodatkowe korzyści?

Istotny jest czynnik zachowania płynności finansowej firmy. Dla wielu firm zakup samochodu jest dużym wydatkiem, a tym bardziej zakup drogiego samochodu. W leasingu wpłacamy tylko wkład własny a resztę spłacamy w ratach dostosowanych do możliwości firmy. Dzięki temu nie zaburzamy cashflow.

Sam leasing jest tanim i prostym do uzyskania źródłem finansowania. Wszystko to sprawia, że firmy na estońskim CIT również chętnie sięgają po leasing.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrego leasingu samochodu? Albo innego przedmiotu?

Sprawdź naszą ofertę >> Leasing auta

Ubezpieczenie GAP

Ubezpieczenie OC AC NNW

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

Doradztwo leasingowe

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing na samochód premium

Leasing Ferrari Portofino w euro (case study)

Leasing samochodu – aktualne zasady podatkowe

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing 2022

Zobacz nasz najnowszy film o sposobach na tani leasing i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

    5/5 - (2 votes)

    Poprzedni post

    Leasing w działalności jednoosobowej JDG

    Następny post

    Leasing w spółce zoo – ile można odliczyć? Jakie są zasady?