Standardowym zabezpieczeniem leasingu jest weksel wraz z deklaracją wekslową. Jeśli prowadzisz firmę w formie jednoosobowej działalności lub spółki cywilnej i chcesz zawrzeć umowę leasingu, to żona lub mąż poręczają ją swoim podpisem na wekslu i deklaracji wekslowej. Co w sytuacji gdy żona lub mąż nie chce złożyć podpisu?

Od kogo firmy leasingowe wymagają poręczeń małżonków?

  • Właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych,
  • Wspólników spółek cywilnych,
  • Wspólników spółek jawnych, choć tu nie zawsze.

Prowadząc firmę jednoosobową odpowiadasz całym swoim majątkiem prywatnym za zobowiązania firmy. Podobnie wspólnicy spółek cywilnych. Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim i macie wspólność majątkową żona lub mąż również odpowiada majątkiem za zobowiązania Twojej firmy. Z tego powodu leasingodawcy oczekują od małżonków podpisu na wekslu i deklaracji wekslowej (tzw. poręczenia).

Możesz zawrzeć umowę leasingu bez podpisu żony lub męża jeśli ustanowiliście rozdzielność majątkową (intercyzę) potwierdzoną aktem notarialnym. W takim wypadku powinieneś dołączyć kopię tego aktu do dokumentacji leasingowej. Firmy leasingowe odstępują wtedy od podpisu małżonków, chyba, że rozdzielność została ustanowiona krótko przed podpisaniem umowy leasingu.

Co jeśli nie masz rozdzielności a żona lub mąż nie chce podpisać weksla?

W naszej ofercie mamy leasingodawców, którzy do pewnej kwoty leasingu (zwykle 100-150 tys. zł) nie wymagają podpisu żony lub męża. Jeśli przedmiot leasingu jest przedmiotem typowym i łatwym do sprzedaży na rynku wtórnym (np. samochód, koparko-ładowarka czy typowa maszyna poligraficzna lub maszyna stolarska).

Pomogliśmy w ten sposób producentowi mebli, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i był w trakcie rozwodu z żoną. Nie było szans na szybkie zakończenie rozwodu a mieli wspólność majątkową. Żona nie chciała podpisać weksla. Przedsiębiorca potrzebował kupić 2 maszyny stolarskie za 57 000 zł netto, żeby zwiększyć moce produkcyjne firmy. Nie miał środków za zakup za gotówkę. Zorganizowaliśmy mu leasing bez podpisu żony co rozwiązało jego problem z produkcją.

Przy kwotach do 100 000 zł sprawa jest więc prosta. Jeśli chcesz realizować inwestycję znacznie przekraczająca 100 000 zł netto i wiesz, że żona lub mąż nie zgodzi się na podpis możesz jeszcze wnioskować o udzielenie leasingu bez zabezpieczenia wekslowego. Możemy Ci w tym pomóc.

Dla samochodów osobowych mamy też leasingodawcę, który nie wymaga podpisu żony/męża, niezależnie od kwoty zakupu auta. Powinien to być nowy samochód.

Oferujemy także leasing online na drobne przedmioty do 50 000 zł, w którym nie potrzeba podpisu małżonki/-ka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się ze mną pod nr 508 747 525.

Szukasz leasingu dla siebie? Mamy dla Ciebie ciekawe rozwiązania:

  1. Leasing maszyn
  2. Leasing aut

Poprzedni post

Czy w leasingu można odebrać auto teraz i mieć koszty dopiero w kolejnym miesiącu?

Następny post

Jak dostać leasing gdy firma ma małe obroty?