Leasing używanego samochodu z zagranicy – case study.

Otrzymaliśmy ciekawe zapytanie o leasing używanego samochodu z zagranicy od jednego z czytelników:

„Witam, posiadam działalność gospodarczą jednoosobową , jestem podatnikiem zryczałtowanym i chciałbym sprzedać samochód w leasing. Samochód chcę zakupić za granicą , przypowieść go do Polski opłacić ubezpieczenie AC, uiścić wszelakie opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu do PL. Zarejestrować . Wartość samochodu brutto to 20 tys. euro, jest to leasing Audi A6 sedan/limuzyna, quattro, rok produkcji 2014, pojemność silnika 3.0 TDI. Auto jest bezwypadkowe, serwisowanie w ASO, oryginalny przebieg 182 tyś km . Chciałbym od państwa uzyskać informacje na temat leasingu na ten samochód , jakie możliwości leasingowania mam i jak to się ma do zryczałtowanego podatku dochodowego. Z góry dziękuję za propozycję i odpowiedź.”

leasing używanego auta z zagranicy

Nasza odpowiedź na leasing używanego samochodu z zagranicy:

Może Pan uzyskać leasing samochodu używanego, wcześniej trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
  • Czy kupuje Pan samodzielnie, czy tez skorzysta z pomocy firmy, która sprowadzi auto za Pana? – jeśli kupi Pan na siebie i sprzeda do leasingu (po formalnościach związanych z tłumaczeniami dokumentów, badaniami i akcyzą) przed upływem 6 miesięcy to trzeba będzie na fakturze doliczyć 23% VAT. Inne rozwiązanie: komis samochodowy może prawdopodobnie sprowadzić auto z zagranicy, przygotować do rejestracji i wystawić fakturę VAT marża (bez VAT).
  • Jaki wybrać – leasing finansowy czy operacyjny (odpowiedź poniżej)
  • Jaki będzie wpływ leasingu na podatki? – jeśli jest Pan VATowcem może Pan odliczyć 50% VAT od kosztów związanych z autem. Nie odlicza Pan nic od podatku dochodowego, bo ten płacony jest ryczałtem.
  • Auto do leasingu powinno być przygotowane do rejestracji, ale nie musi być zarejestrowane w kraju. Rejestruje je już firma leasingowa. Jeśli jednak zarejestruje Pan samochód – trzeba będzie poczekać na twardy dowód rejestracyjny.

Leasing auta z zagranicy – jaki wybrać?

Operacyjny czy finansowy?  Samochód zagraniczny kupowany jest bez VATu. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu powiększana jest o 23% podatku VAT. Mimo że samochód jest sprzedawany bez VAT to leasingodawca musi go doliczyć do opłat leasingowych. Jeśli samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych to możesz odliczyć tylko 50% VAT. To tak, jakbyś zapłacił za samochód o 11,5% więcej (50% VAT).

Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na finansowy leasing samochodu używanego. W tym przypadku VAT doliczany jest tylko do odsetek, nie do kapitału. Istotnym jest, że w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca. Limit amortyzacji wynosi 150 000 zł.

W Pana sytuacji można również rozważyć zakup samochodu za gotówkę i refinansowanie pożyczką leasingową.

Leasing aut używanych to jedna z możliwych opcji.

Zasady leasingu samochodów z zagranicy

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz leasingu?

Sprawdź naszą ofertę:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing na samochód osobowy

Leasing samochodów premium

Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Leasing w działalności jednoosobowej

    5/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Mikołaj rozdaje… leasingi! – Wywiad z Mikołajem Łagowskim

    Następny post

    Mikroleasing czyli leasing online drobnego sprzętu niezbędnego do pracy