Co się bardziej opłata przedsiębiorcy – leasing finansowy czy pożyczka leasingowa (ewentualnie kredyt bankowy)? Odpowiedź na to pytanie jest pozornie prosta – wystarczy popatrzeć na sumę kosztów i wiadomo co jest tańsze. Ale to tylko pozory i bardzo łatwo można się wprowadzić w błąd. Pokażę to na przykładzie poniżej.

leasing finansowy czy kredyt

Załóżmy hipotetyczną sytuację – kupujesz nową frezarkę za 600 000 zł netto (738 000 zł brutto). Chcesz jednorazowo odliczyć VAT. Rozważasz leasing finansowy lub pożyczkę leasingową (ewentualnie kredyt).

Obie te usługi umożliwiają jednorazowe odliczenie VAT. Amortyzacja frezarki leży po Twojej stronie, a odsetki z raty są księgowane jako koszt.

Leasing finansowy czy pożyczka – różnice

Różnica polega na tym, że w leasingu finansowym powinieneś wpłacić VAT z góry oraz do odsetek dolicza się 23% VAT. W poniższym przykładzie w leasingu finansowym odraczamy zapłatę VAT w ten sposób, że jest on spłacany w 3 pierwszych ratach leasingu. W pożyczce / kredycie nie ma obowiązku zapłaty VAT z góry, ale dla celów porównawczych również pierwsze 3 raty są wyższe (tak jakbyśmy rozłożyli spłatę VAT na pierwsze 3 raty).

Dla uproszczenia suma wszystkich kosztów w leasingu finansowym i pożyczce leasingowej / kredycie jest identyczna, warunki (wkład własny, czas spłaty) – również. Suma kosztów wynosi 804 206,90 zł brutto.

Pożyczka / kredyt

Odliczasz jednorazowo VAT od frezarki – 138 000 zł. W pożyczce/kredycie nie dolicza się VAT do odsetek.

Po odliczeniu VAT zostaje kwota 666 206,90 zł (kapitał + odsetki), którą zaliczysz w koszty firmy. Jeśli jesteś na podatku liniowym – po odliczeniach podatkowych frezarka kosztuje cię 539 627,60 zł.

Leasing finansowy

Odliczasz jednorazowo VAT od frezarki (138 000 zł) i VAT od odsetek (12 007,58 zł) – razem 150 007,58 zł.

Po odliczeniu VAT zostaje kwota 654 199,30 zł (kapitał + odsetki), którą zaliczysz w koszty firmy. Po odliczeniach podatkowych (podatek liniowy 19%) frezarka kosztuje cię 529 901,40 zł. Czyli prawie 10.000 zł taniej niż w pożyczce/kredycie.

Przeczytaj więcej o VAT od odsetek w leasingu i pożyczce.

Jakie dodatkowy koszty wystąpią w leasingu finansowym i pożyczce?

 • Ubezpieczenie przedmiotu finansowania – w leasingu oraz pożyczce leasingowej jest ono obowiązkowe. Koszt ok. 0,3-0,6% rocznie w zależności od instytucji oraz zakresu ubezpieczenia.
 • Koszt sądowego zastawu frezarki – w leasingu nie występuje, w pożyczce/kredycie jest to standardowe zabezpieczenie (bo właścicielem frezarki jest pożyczkobiorca), koszt dokonania wpisu wynosi ok. 200 zł.

Może także wystąpić koszt przewalutowania, jeśli frezarka jest sprzedawana w euro a finansowanie spłacasz w złotówkach. Koszt ten będzie podobny dla każdego finansowania. W leasingu lub pożyczce leasingowej może być niższy, niż w kredycie bankowym.

Co jest tańsze leasing czy kredyt?

Jak widzisz – decydując się na leasing finansowy możesz zaoszczędzić 2% wartości frezarki w porównaniu do pożyczki leasingowej / kredytu jeśli koszt brutto jest identyczny. Dlatego nawet jeśli pożyczka leasingowa kosztuje nieco mniej od leasingu finansowego (patrząc na koszt brutto) może być tylko pozornie tańsza. Dodatkowo w leasingu finansowym zaoszczędzisz na zastawie rejestrowym, którego koszt jest istotny gdy przedmiotem zastawu jest kilka-kilkanaście przedmiotów o mniejszej wartości jednostkowej.

Z kolei zaletą pożyczki/kredytu jest możliwość jednorazowego odliczenia VAT przy możliwości jego spłaty w trakcie całego okresu trwania pożyczki/kredytu. W leasingu finansowym wpłaca się go z góry lub możliwe jest krótkoterminowe odroczenie – zwykle do 3 miesięcy.

Powyżej opisane oszczędności wystąpią, jeżeli jesteś vatowcem. Jeżeli nie (np. lekarze nie są płatnikami podatku VAT) – koszt leasingu finansowego i pożyczki/kredytu rzeczywiście będzie identyczny. Dlatego dla lekarzy pożyczka leasingowa jest korzystniejsza od leasingu finansowego. Ponadto jeśli przedmiotem finansowania jest samochód osobowy wykorzystywany do celów działalności oraz prywatnych – odliczysz tylko 50% VAT.

.

Oferta finansowania w Leason

Szukasz finansowania? Sprawdź u nas. Wyślij zapytanie korzystając z formularza kontaktu na dole strony, napisz maila lub zadzwoń.

Pożyczka leasingowa

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

Leasing na auto

Kredyt samochodowy

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

Pożyczka na maszyny

Leasing operacyjny czy kredyt – co się bardziej opłaca?

Zobacz nasz najnowszy film porównujący leasing i kredyt i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Finansowanie pożyczką na laser fibrowy za 1,4 mln zł z dotacją [case study]

  4.6/5 - (10 votes)

  Poprzedni post

  Leasing na kilometry – na czym polega i czy warto?

  Następny post

  Leasing a rejestr zastawów