Biorąc leasing na używany przedmiot trzeba zwrócić uwagę na rejestr zastawów. Czy można wyleasingować zastawiony samochód lub maszynę? Zdecydowanie nie – leasingodawcy sprawdzają rejestr zastawów gdy mają leasingować używane przedmioty. Warto jednak upewnić się samemu czy przedmiot leasingu jest wolny od zastawu – oszczędzisz sobie nieprzyjemnych sytuacji zanim sprawa będzie pilna.

leasing a rejestr zastawów

Krajowy lub europejski rejestr zastawów a leasing

Leasingodawcy sprawdzają krajowy rejestr zastawów. Jeśli pojazd lub maszyna były sprowadzone z zagranicy – sprawdzają także europejski rejestr zastawów. Problem w tym, że robią to dopiero po podpisaniu umowy leasingu a przed płatnością za przedmiot leasingu. Jest tak, ponieważ w przeważającej większości transakcji przedmiot leasingu nie jest zastawiony. Jeśli jednak jest – nie zapłacą do czasu, aż zastaw zniknie. Tymczasem leasingobiorcy są zniecierpliwieni, zwłaszcza gdy potrzebują maszyny/pojazdu do wykonywania zleceń.

Jak leasing wstrzymał płatność z powodu rejestru zastawów dla jednego z klientów

Jeden z naszych klientów miał duży kłopot z powodu rejestru zastawów. Chciał wyleasingować używaną koparkę gąsiennicową w związku z wygranym kontraktem na prace melioracyjne. Sprzedawcą była firma zajmująca się sprzedażą koparek pochodzenia zagranicznego. Leasing został przyznany. Po sprawdzeniu w Eurepojskim Rejestrze Pojazdów okazało się, że koparka była zastawiona na rzecz brytyjskiego banku. W tym przypadku poprzedni właściciel zdążył spłacić kredyt ale jego bank zapomniał zdjąć zastaw rejestrowy. Po upomnieniu bank zareagował ale wykreślenie z rejestru zastawów trwało około 3 tygodni. W tym czasie nasz klient przeżywał trudne chwile – bez tej koparki nie mógł wykonać kontraktu w czasie. Ponieważ wpłacił sprzedawcy zaliczkę oraz opłacił koszty wyceny koparki i sprawdzenia w rejestrze zastawów – nie chciał szukać innej koparki. W efekcie musiał wynająć maszynę do czasu uruchomienia leasingu.

Więcej o leasingu maszyn budowlanych.

Dlatego zanim zdecydujesz się na leasing używanej maszyny lub samochodu upewnij się, że nie jest zastawiona. Kupując używane: samochód lub maszynę zapytaj sprzedawcę czy sprawdził rejestr zastawów. Jeśli nie – możesz to zrobić samodzielnie w sądzie rejonowym po numerze seryjnym lub numerze vin.

Sprawdzanie rejestru zastawów

Wnioski o wydanie zaświadczenia składa się na urzędowych formularzach. Można je otrzymać w sądach lub pobrać ze strony internetowej ministerstwa (www.ms.gov.pl).

Wnioski można składać w:

 • Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych w Warszawie, ul. Ostrobramska 75 C (gmach PROMENADA) – osobiście lub pocztąOpłatę za wniosek należy wówczas wnieść na rachunek bankowy: Ministerstwo Sprawiedliwości, Aleje Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa, NBP O/O Warszawa Konto 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000,
 • Punktach Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych znajdujących się przy każdym sądzie rejonowym, wydziale gospodarczym – rejestru zastawów. Tylko osobiście. Opłatę uiszcza się na miejscu w kasie sądu.

Ile to kosztuje?

Stawki są następujące:

 • 20 zł za wydanie zaświadczenia,
 • 15 zł za wydanie odpisu lub udzielenie informacji na wniosek o wydanie odpisu z rejestru zastawów,
 • 10 zł za udzielenie informacji na wniosek o podanie numeru pozycji rejestru zastawów.

Wykaz sądów rejonowych prowadzących rejestr zastawów

Rejestr Zastawów - Leasing używanych maszyn

Sprawdzenie w ERP jest droższe, na stronie brak cennika ale koszt wynosi prawdopodobnie ok. 200 zł netto.

Leasing używanego przedmiotu? Sprawdź rejest zastawów.

Nawet jeśli chcesz kupić używany samochód lub maszynę za gotówkę warto sprawdzić rejestr zastawów. Dlaczego? Ponieważ zastaw obciąża przedmiot niezależnie od tego kto jest jego kolejnym właścicielem. Konsekwencją kupna np. samochodu obciążonego zastawem rejestrowym jest to, że jeśli kredyt nie zostanie przez kredytobiorcę spłacony, bank będzie mógł pozwać do sądu nowego właściciela i wyegzekwować należności z kupionego przez niego pojazdu obciążonego zastawem. Bez znaczenia będzie, że nabywca o kredycie i zastawie nic nie wiedział. Firmy leasingowe mają tego świadomość, dlatego zawsze sprawdzają rejestr zastawów.

Oczywiście możesz złożyć wniosek o przyznanie leasingu na zastawiony przedmiot, np. żeby sprawdzić czy w ogóle dostaniesz leasing. Jeżeli tak – decyzja leasingowa jest zwykle ważna od 1 do 3 miesięcy, będziesz miał więc czas, aby zająć się zdjęciem zastawu.

.

Oferta Leason

Szukasz dobrego leasingu na koparkę? Odezwij się do nas mailowo, telefonicznie lub przez formularz kontaktu na dole strony.

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

Leasing samochodu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing używanej koparki

Wycena do leasingu

Zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie umowy leasingu / pożyczki

  5/5 - (7 votes)

  Poprzedni post

  Leasing finansowy czy pożyczka/kredyt – co jest tańsze? Case study na przykładzie frezarki

  Następny post

  Leasing maszyn do druku: co warto wiedzieć?