Ubezpieczenie na drugi rok leasingu. Sprawdzanie ubezpieczenia na kolejny rok leasingu dotyczy głównie samochodów osobowych, ciężarowych i ciągników siodłowych. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na drugi i kolejne lata leasingu?

ubezpieczenie na 2 rok leasingu

Ubezpieczenie na drugi rok leasingu – kluczowe informacje:

  • warto porównywać oferty z miesięcznym wyprzedzeniem
  • swoją ofertę ubezpieczenia powinieneś przesłać leasingodawcy nie później niż na 2 tyg. przed końcem obecnej polisy
  • za ubezpieczenie poza leasingodawcą zapłacisz opłatę manipulacyjną 200-300 zł netto w zależności od firmy leasingowej

Leasingodawca przedstawi Ci przed końcem polisy ofertę ubezpieczenia na kolejny rok leasingu (o ile nie zawarłeś wieloletniej umowy ubezpieczenia). Będzie to standardowa kwota wynikająca z umowy zawartej z danym ubezpieczycielem /-ami. Jeśli nie masz zniżek ubezpieczeniowych, albo masz niewielkie zniżki to będzie to korzystna oferta. Mając wysokie zniżki prawdopodobnie znajdziesz ciekawszą ofertę na rynku. Ile standardowo kosztuje ubezpieczenie? – szczegóły tutaj.

Porównanie ofert ubezpieczenia na drugi rok leasingu

Warto poprosić swojego agenta o ofertę. Poinformuj, że chodzi o ubezpieczenie do leasingu, gdzie zakres ubezpieczenia powinien być pełny (tego wymagają leasingodawcy). Różnice w cenie ubezpieczenia na średniej klasy samochodzie potrafią sięgać nawet 2-3 tys. zł, dlatego dobrze jest porównać. Bezpiecznie dokonać takiego porównania na 1-2 miesiące przed końcem polisy. Najpóźniej – 2 tygodnie przed końcem dotychczasowej polisy.

Co jeśli przegapisz ten termin? Uzgodnij z leasingodawcą, czy pójdzie Ci na rękę i przyjmie jeszcze Twoją ofertę. Mieliśmy klientów, którym się udało pomimo przekroczenia terminu o kilka dni.

Swoją ofertę przesyłasz do leasingodawcy. Jeśli będzie droższa – nie zgodzi się na zawarcie polisy zewnętrznej. Jeżeli będzie tańsza to mamy 2 scenariusze:

  1. Leasingodawca zaakceptuje twoją ofertę i ubezpieczysz pojazd we własnym zakresie.
  2. Leasingodawca przebije albo wyrówna Twoją ofertę.

Opłata manipulacyjna

Leasingodawcy zarabiają na swoich ubezpieczeniach. A jeśli ubezpieczasz samochód we własnym zakresie, pobierają opłatę za administrowanie polisą zewnętrzną – zazwyczaj 200-300 zł netto za każdy rok leasingu. Ryczałt zamiast tradycyjnej tabeli opłat i prowizji nie zwalnia z tej opłaty.

Jeśli masz zgodę na ubezpieczenie we własnym zakresie – pojawi się ww. opłata. Gdy leasingodawca wyrówna twoją ofertę – warto skorzystać z jego propozycji. Unikniesz dodatkowej opłaty.

Samochód osobowy – ubezpieczenie od wartości netto, brutto czy netto + 1/2 VAT?

Od jakiej wartości ubezpieczyć pojazd – netto, brutto czy netto + 1/2 VAT? To zależy czy jesteś płatnikiem VAT i ile VAT odliczasz od samochodu. Ubezpiecz od wartości:

  • Brutto – gdy nie odliczasz VAT.
  • Netto + 1/2 VAT – gdy leasingujesz samochód osobowy i odliczasz od niego 50% VAT.
  • Netto – gdy odliczasz 100% VAT od samochodu.

Najczęściej otrzymasz ofertę ubezpieczenia od wartości netto (tańszą od pozostałych wariantów). Załóżmy, że ubezpieczyłeś pojazd osobowy od wartości netto. Likwidując szkodę ubezpieczyciel również wypłaci kwotę netto odszkodowania. VAT płacisz z własnej kieszeni. Jeśli odliczasz 100% VAT to nie ma problemu. Jeśli odliczasz tylko 50% VAT – pozostałych 50% nie odliczysz, czyli poniesiesz dodatkowy koszt. Według mnie warto zapłacić kilkaset złotych więcej i ubezpieczyć należycie.

Jeśli chcesz płacić ubezpieczenie na drugi rok leasingu w ratach

Decydując się na ubezpieczenie leasingodawcy możesz wybrać wariant płacenia go w 2, 4 ratach lub razem z ratami leasingu. Oczywiście pojawi się z tego tytułu lekka zwyżka (kilka-kilkanaście %).  Gdy ubezpieczasz auto we własnym zakresie to najczęściej możesz opłacić polisę tylko jednorazowo.

Ubezpieczenie maszyn w leasingu

Dla maszyn koszty ubezpieczenia są znacznie niższe, niż dla samochodów. Prawie wszyscy leasingobiorcy wybierają więc ubezpieczenie leasingodawcy (często w wariancie płatnym w ratach leasingu). Jeśli jednak chcesz ubezpieczać maszyny we własnym zakresie obowiązują to potrzebujesz tańszej oferty ubezpieczenia oraz zapłacisz opłatę manipulacyjną.

Szukasz dobrego leasingu z tanim ubezpieczeniem? Wypełnij poniższy formularz.

Jeśli szukasz osoby od ubezpieczeń komunikacyjnych możemy Ci polecić sprawdzonego brokera.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrego leasingu z tanim ubezpieczeniem? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

W ofercie mamy również ubezpieczenie OC AC NNW na drugi rok leasingu. Sprawdź nas.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Dodatkowe koszty w leasingu

Ubezpieczenie GAP w leasingu

Poprzedni post

10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2019

Następny post

Leasing używanej koparki – co trzeba wiedzieć?