Ubezpieczenie na drugi rok leasingu. Sprawdzanie ubezpieczenia na kolejny rok leasingu dotyczy przede wszystkim pojazdów, w tym: samochodów osobowych, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na drugi i kolejne lata leasingu?

ubezpieczenie na 2 rok leasingu

Ubezpieczenie na drugi rok leasingu – kluczowe informacje:

 • Warto porównywać oferty ubezpieczenia z miesięcznym wyprzedzeniem.
 • Ubezpieczenie na kolejny rok leasingu pojazdów liczymy od ich aktualnej wartości rynkowej.
 • Powinieneś przesłać leasingodawcy własną ofertę ubezpieczenia z minimum miesięcznym wyprzedzeniem, ewentualnie nie później niż na 2 tyg. przed końcem obecnej polisy.
 • Za ubezpieczenie poza leasingodawcą zapłacisz opłatę manipulacyjną 200-300 zł netto (czasem mniej albo wcale) w zależności od firmy leasingowej.

Leasingodawca przedstawi Ci przed końcem polisy ofertę ubezpieczenia na kolejny rok leasingu (o ile nie zawarłeś wieloletniej umowy ubezpieczenia). Będzie to standardowa kwota wynikająca z umowy zawartej z danym ubezpieczycielem /-ami.

Jeśli nie masz zniżek ubezpieczeniowych, albo masz niewielkie zniżki to będzie to korzystna oferta. Podobnie, gdy bierzesz leasing w spółce zoo. Sytuacja przedstawia się inaczej w działalności jednoosobowej. Mając wysokie zniżki prawdopodobnie znajdziesz ciekawszą ofertę na rynku.

Ile standardowo kosztuje ubezpieczenie do leasingu? – szczegóły tutaj.

Porównanie ofert ubezpieczenia na drugi rok leasingu

Warto poprosić swojego agenta o ofertę. Poinformuj, że chodzi o ubezpieczenie do leasingu, gdzie zakres ubezpieczenia powinien być pełny (tego wymagają leasingodawcy). Ubezpieczenia komunikacyjne znajdziesz również w naszej ofercie, chętnie przeliczymy koszt na kolejny rok leasingu.

Różnice w cenie ubezpieczenia na średniej klasy samochodzie potrafią sięgać nawet 2-3 tys. zł, dlatego dobrze jest porównać. Bezpiecznie dokonać takiego porównania na 1-2 miesiące przed końcem polisy. Najpóźniej – 2 tygodnie przed końcem dotychczasowej polisy.

Co jeśli przegapisz ten termin? Uzgodnij z leasingodawcą, czy pójdzie Ci na rękę i przyjmie jeszcze Twoją ofertę.

Swoją ofertę przesyłasz do leasingodawcy. Jeśli będzie droższa – nie zgodzi się na zawarcie polisy zewnętrznej. Jeżeli będzie tańsza to mamy 2 scenariusze:

 1. Leasingodawca zaakceptuje twoją ofertę i ubezpieczysz pojazd we własnym zakresie.
 2. Leasingodawca przebije albo wyrówna Twoją ofertę i skorzystasz z jego polisy bez dodatkowych opłat manipulacyjnych.

Opłata manipulacyjna za ubezpieczenie poza firmą leasingową

To nie tajemnica, że leasingodawcy zarabiają na swoich ubezpieczeniach. A gdy ubezpieczasz samochód w leasingu we własnym zakresie, pobierają opłatę za administrowanie polisą zewnętrzną – zazwyczaj 200-300 zł netto za każdy rok leasingu (czasami mniej). Ryczałt zamiast tradycyjnej tabeli opłat i prowizji nie zwalnia z tej opłaty.

Jeśli masz zgodę na ubezpieczenie we własnym zakresie – pojawi się ww. opłata. Gdy leasingodawca wyrówna twoją ofertę – warto skorzystać z jego propozycji. Unikniesz dodatkowej opłaty.

Samochód osobowy – ubezpieczenie od wartości netto, brutto czy netto + 1/2 VAT?

Od jakiej wartości ubezpieczyć pojazd – netto, brutto czy netto + 1/2 VAT? To zależy czy jesteś płatnikiem VAT i ile VAT odliczasz od samochodu. Ubezpiecz od wartości:

 • Brutto – gdy nie odliczasz VAT.
 • Netto + 1/2 VAT – gdy leasingujesz samochód osobowy i odliczasz od niego 50% VAT.
 • Netto – gdy odliczasz 100% VAT od samochodu.

Najczęściej otrzymasz ofertę ubezpieczenia od wartości netto (tańszą od pozostałych wariantów).

Załóżmy, że ubezpieczyłeś pojazd osobowy od wartości netto. Likwidując szkodę ubezpieczyciel również wypłaci odszkodowanie w kwocie netto. VAT płacisz z własnej kieszeni. Jeśli odliczasz 100% VAT to nie ma problemu. Jeśli odliczasz tylko 50% VAT – pozostałych 50% nie odliczysz, czyli poniesiesz dodatkowy koszt. Warto zapłacić kilkaset złotych więcej i ubezpieczyć należycie.

Jeśli chcesz płacić ubezpieczenie na drugi rok leasingu w ratach

Decydując się na ubezpieczenie leasingodawcy możesz wybrać wariant płacenia go w 2, 4 ratach lub razem z ratami leasingu. Oczywiście pojawi się z tego tytułu lekka zwyżka (kilka-kilkanaście %).  Gdy ubezpieczasz auto we własnym zakresie to najczęściej możesz opłacić polisę tylko jednorazowo, ewentualnie w 2 ratach.

Ubezpieczenie płatne z ratami leasingu ma tę wadę, że leasingodawca dolicza 23% VAT, który często odliczamy jedynie w 50%. W pozostałych wypadkach ubezpieczenia są zwolnione z VAT.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której wybierasz ubezpieczenie leasingodawcy i nie opłacasz składki w terminie. Wtedy leasingodawca zapłaci ubezpieczenie a koszt (powiększony o 23% VAT) zrefakturuje na twoją firmę.

Ubezpieczenie maszyn w leasingu

Koszty ubezpieczenia maszyn są znacznie niższe, niż dla samochodów. Prawie wszyscy leasingobiorcy wybierają więc ubezpieczenie leasingodawcy (często w wariancie płatnym w ratach leasingu). Jeśli jednak chcesz ubezpieczać maszyny we własnym zakresie to potrzebujesz tańszej oferty ubezpieczenia oraz zapłacisz opłatę manipulacyjną.

Szukasz dobrego leasingu z tanim ubezpieczeniem? Wypełnij poniższy formularz.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrego leasingu z tanim ubezpieczeniem? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

W ofercie mamy również ubezpieczenie OC AC NNW na drugi rok leasingu. Sprawdź nas.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Dodatkowe koszty w leasingu

Ubezpieczenie GAP w leasingu

  5/5 - (4 votes)

  Poprzedni post

  10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2019

  Następny post

  Leasing używanej koparki – co trzeba wiedzieć?