Właściciele samochodów  – firmy jednoosobowe i spółki – mogą uzyskać pieniądze poprzez sprzedaż auta do leasingu (leasing zwrotny) bądź za refinansowanie pożyczką leasingową. W tym tekście porównamy obie usługi pod kątem prostoty uzyskania i konsekwencji podatkowych. Pokażemy też kiedy warto sięgnąć po refinansowanie pożyczką na przykładach dwóch naszych klientów.

leasing zwrotny

Co to jest leasing zwrotny i pożyczka leasingowa?

Leasing zwrotny to transakcja, w której właściciel samochodu sprzedaje go do firmy leasingowej i uzyskuje w ten sposób gotówkę. Będąc leasingobiorcą korzystasz z auta tak, jak dotychczas. Więcej na temat leasingu zwrotnego pisałem tutaj: Leasing zwrotny: jak go uzyskać i co można finansować?

Pożyczka leasingowa to kredyt, udzielany przez firmę leasingową, na finansowanie zakupu środka trwałego. Podatkowo rozliczasz ją identycznie, jak kredyt. Przez cały czas jesteś właścicielem przedmiotu. Więcej informacji o pożyczce: Czym jest pożyczka leasingowa i kto może z niej skorzystać. Refinansowanie pozyczką leasingową polega na uzyskaniu środków pod zastaw swojego samochodu.

Leasing zwrotny a refinansowanie pożyczką leasingową – skutki podatkowe

W leasingu zwrotnym sprzedajesz auto firmie leasingowej na podstawie faktury VAT. Sprzedaż jest przychodem firmy i powstaje obowiązek podatkowy. W miesiącu sprzedaży otrzymasz od leasingodawcy fakturę kosztową z tytułu opłaty wstępnej (wkładu własnego). Podatek dochodowy i VAT zapłacisz od różnicy.

Przykład: Sprzedajesz auto za 100 000 zł netto do leasingu. Twój wkład własny wynosi 20 000 zł netto. Do opodatkowania zostanie 80 000 zł netto + VAT.

Co miesiąc otrzymasz od leasingodawcy fakturę za ratę leasingu, która jest Twoim kosztem podatkowym. Konieczność zapłaty podatku od 80 000 zł na początku umowy często zniechęca do leasingu zwrotnego.

W refinansowaniu pożyczką leasingową nie następuje sprzedaż samochodu (nadal jest własnością Twojej firmy). Nie powstaje więc obowiązek podatkowy. Pożyczka udzielana jest „pod zastaw” samochodu. Zabezpieczeniem dla leasingodawcy jest cesja z polisy ubezpieczeniowej i częściowym przewłaszczeniem na samochodzie (co wiąże się z wpisem do dowodu rejestracyjnego).

Odsetki płatne w ratach pożyczki są kosztem podatkowym. Nie jest naliczany VAT od odsetek.

Z podatkowego punktu widzenia, na miesiąc uruchomienia umowy, refinansowanie pożyczką leasingową jest dla przedsiębiorcy korzystniejsze od leasingu zwrotnego.

Parametry leasingu zwrotnego i pożyczki leasingowej:

PARAMETRLEASING ZWROTNYREFINANSOWANIE POŻYCZKĄ
Max. wiek pojazdu7 lat na początek, 10 lat na koniec umowy leasingu, nieco starszy w drodze wyjątku13 lat na początek, 15 lat na koniec umowy pożyczki
Min. wkład własnyTeoretycznie od 0%, w praktyce od 10 do 20%Od 0%, zwykle 10%
Czas trwania2-5 lat1-5 lat
OprocentowanieOd 5% do 8,5%, brak prowizjiOd 5,49% do 8,49%, prowizja za udzielenie od 2% do 6%
ZabezpieczeniePrzedmiot leasingu, weksel in blanco + deklaracja wekslowaCesja z polisy,  przewłaszczenie
UbezpieczenieObowiązkowo OC AC NNWObowiązkowo OC AC NNW
CelZwykle inwestycyjny, trudno uzyskać leasing zwrotny do celów płynnościowychDowolny

Porównując koszty dla tego samego auta i takich samych parametrów finansowania (wkład własny, czas spłaty) nominalnie leasing jest nieco tańszy od pożyczki leasingowej.

Z naszego doświadczenia wynika, że podstawowym celem dla przedsiębiorcy starającego się o leasing zwrotny jest cel płynnościowy – potrzebuje środków do bieżącej działalności firmy. Jeśli z dokumentów wynika, że firma ma kłopoty z płynnością, najczęściej nie otrzyma leasingu zwrotnego.

Co jest potrzebne do uzyskania refinansowania?

Leasing zwrotny – ocena w procedurze pełnej. Wymaga okazania dokumentów finansowych, informacji o majątku i zobowiązaniach oraz wiekowaniu należności i zobowiązań, zaświadczeń o niezaleganiu wobec ZUS i US, danych z dowodów osobistych, informacji o przedmiocie leasingu oraz faktury zakupu z potwierdzeniem zapłaty. Do tego dużo informacji o samej działalności. Określamy cel leasingu zwrotnego. Auto musi być wolne od zastawów.

Refinansowanie pożyczką leasingową – jeśli od momentu zakupu minęło powyżej 2 miesięcy okazujesz dokumenty podobnie, jak w leasingu zwrotnym. Pojazd musi być wolny od zastawów.

Refinansowanie pożyczką leasingową – przykłady naszych klientów

Oto historie 3 naszych klientów, którzy zdecydowali się na refinansowanie samochodów pożyczką leasingową. Pokazują wartość dodaną płynącą z tego rozwiązania.

Case Study 1 – pożyczka leasingowa na aktualizację oprogramowania

Pierwszy z nich szukał finansowania na aktualizację oprogramowania niezbędnego do funkcjonowania firmy. Aktualizacja kosztowała 95 000 zł netto. Początkowo myśleliśmy o leasingu na oprogramowanie, ale był problem z leasingiem aktualizacji do już posiadanego oprogramowania. Ponadto nawet, gdyby dostawca aktualizacji opisał ją jako niezależne oprogramowanie, to leasing wychodził drogo. Marża leasingodawców na oprogramowanie jest wysoka, znacznie wyższa niż na samochodach.

Firma posiadała na własność samochód o rynkowej wartości 140 000 zł. Zaproponowaliśmy więc refinansowanie pożyczką na samochodzie i klient uzyskał 95 000 zł (tyle potrzebował). Dzięki temu zakupił aktualizację z własnych środków, jednorazowo odliczył cały VAT i zastosował jednorazową amortyzację. Rozwiązywało to problem zbyt dużego podatku do zapłaty w bieżącym roku.

Case Study 2 – refinansowanie kosztów zakupu nowego auta

Kolejny z naszych klientów zakupił za gotówkę nowy samochód o wartości rynkowej 160 000 zł brutto. Kupił go za niespełna połowę tej kwoty. Jego wcześniejszy samochód na gwarancji miał awarię, której autoryzowany serwis nie był w stanie naprawić. W ramach rekompensaty diler zaproponował nowy samochód z ogromnym upustem. Klient kupił, a następnie chciał odzyskać środki. Jednak nie do ceny zakupu, tylko do wartości rynkowej samochodu.

Chciał uzyskać kwotę 144 000 zł.

Leasing zwrotny nie wchodził w grę z 2 powodów:

  1. Musiałby wystawić fakturę sprzedaży na rynkową wartość samochodu i zapłacić podatek od różnicy do ceny zakupu.
  2. Generalnie w leasingu zwrotnym krótko po zakupie leasingodawcy refinansują kwotę zakupu wynikającą z faktury zakupu. A faktura była na znacznie niższą kwotę, niż faktyczna wartość samochodu.

Cena na fakturze zakupu nie przekraczała 20 000 eur, zatem mieściła się w dopuszczalnym przepisami limicie amortyzacji dla samochodu osobowego. Klient mógł w całości zaliczyć zakup auta w koszty firmy.

Finansując nowy samochód leasingodawca oferował niskie oprocentowanie pożyczki (5,49%).

W efekcie klient uzyskał tanie finansowanie na interesującą go kwotę, bez konieczności zapłaty podatku.

Case Study 3 – refinansowanie pożyczką leasingową auta kupionego bez VAT

Klient zakupił auto osobowe używane z Niemiec za gotówkę. W ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru kupił auto bez VAT. Lesing z płatnością do Niemiec nie wchodził w grę, bo sprzedawca nie był autoryzowanym salonem. Po sprowadzeniu do Polski chciał odzyskać środki przeznaczone na zakup. Myślał o leasingu zwrotnym. W tej sytuacji konieczne było wystawienie faktury do leasingodawcy powiększonej o VAT.  Było to niekorzystne z 2 powodów:

Refinansowanie pożyczką rozwiązało oba powyższe problemy. Klient nie musiał sprzedawać auta, bo pieniądze dostał pod zastaw auta.

Jeśli szukasz możliwości refinansowania na własnym samochodzie skontaktuj się z nami – omówimy szczegóły i przedstawimy ofertę dopasowaną do Twojej sytuacji i oczekiwań z uwzględnieniem skutków podatkowych.

Oferta finansowania Leason

Sprawdź u nas:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing samochodów premium

Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Poprzedni post

Leasing ekstrudera i prasy do bieżnikowania opon [case study]

Następny post

Leasing stacji transformatorowej