Leasing przedmiotu o zaniżonej wartości. Czy możliwy jest leasing na niższą kwotę, niż wynika to z wartości rynkowej przedmiotu leasingu?

Oficjalnie nie. Nieoficjalnie da się to zrobić pod pewnymi warunkami.

leasing przedmiotu o zaniżonej wartości

Leasing przedmiotu o zaniżonej wartości

Załóżmy, że zamówiłeś nową maszynę za 50 000 zł. Przy zamówieniu zapłaciłeś sprzedawcy 10 000 zaliczki. Maszynę chcesz wziąć w leasing. Leasingodawca traktuje tą zaliczkę, jako wkład własny do leasingu i do sprzedawcy przelewa tylko brakujące 40 000 zł. Wystawia Ci też fakturę na owe 10 000 zł, którą zaliczysz w koszty (w odróżnieniu od faktury zaliczkowej wystawionej przez sprzedawcę). Umowa leasingu opiewa na 50 000 zł netto. I to jest typowy scenariusz leasingu.

Co, jeśli z jakiegoś powodu chcesz leasing tylko na brakujące 40 000 zł? Jeśli poinformujesz leasingodawcę, że maszyna kosztuje 50 tys. to będzie się upierał przy leasingu na całą kwotę, bowiem w trakcie leasingu jest właścicielem całej maszyny. Ponadto ma obowiązek kupować przedmioty leasingu po cenach rynkowych, a nie zaniżonych lub zawyżonych.

Natomiast zachowując informację o zaliczce dla siebie i prosząc sprzedawcę o FV pro forma na 40 000 zł netto przyjmie do umowy taką właśnie kwotę. Sprawdzi oczywiście cenę, ale przy nowych maszynach ceny są rzadko kwestionowane, a jeśli już to raczej przy używanych maszynach. Musisz się jednak liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego do leasingu (najczęściej 10-20%).

Takie sytuacje pojawiają się najczęściej wtedy, gdy stony (leasingobiorca-sprzedawca) mają jakieś wzajemne rozrachunki lub chcą nie ewidencjonować części sprzedaży.

Jeśli ustalona kwota transakcyjna do leasingu nie będzie za mocno odbiegać od średnich cen rynkowych to są szanse na przeprowadzenie takiego leasingu.

Warto także pamiętać, że gdybyś z jakiegoś powodu nie był w stanie regulować rat leasingu i dojdzie do windykacji to leasingodawca zabiera całą maszynę a wpłacone wcześniej 10 000 zł przepada.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Kiedy do leasingu potrzebna jest wycena?

Leasing w działalności jednoosobowej

10 czestych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić

    5/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie

    Następny post

    Finansowanie pożyczką leasingową na lakiernię i linię do klejenia drzwi [case study]