Co to jest najem długoterminowy i co się bardziej opłaca – wynajem czy leasing auta?

Co to jest najem długoterminowy i co się bardziej opłaca – wynajem czy leasing auta?
4.7 (94%) 100 vote[s]

Kupujesz samochód i zastanawiasz się co wybrać – leasing operacyjny czy najem długoterminowy? Jedno i drugie ma swoje zalety i wady, o których opowiem poniżej.

 

Co to jest wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodu to umowa leasingu (Sprawdź więcej tutaj: co to jest leasing?) z wysokim wykupem, z serwisem auta i ubezpieczeniem w cenie miesięcznej raty. W ramach umowy użytkujesz samochód przez czas trwania umowy i na koniec zwracasz go firmie leasingowej, która zajmuje się jego sprzedażą.

Najem długoterminowy w pigułce:

 • Auto kupujesz bez wkładu własnego lub z minimalnym wkładem własnym.
 • Umowa trwa od 2 do 5 lat i zakłada z góry ustalony przez Ciebie roczny limit kilometrów. Finansowanie odbywa się przez umowę leasingu operacyjnego.
 • Do umowy leasingu dołączona jest umowa serwisowa. Koszty przeglądów eksploatacyjnych pokrywa leasingodawca. Likwiduje szkody komunikacyjne oraz dostarcza auto zastępcze na czas naprawy.
 • Wykup jest wysoki i jest po stronie leasingodawcy. Dzięki temu w trakcie wynajmu płacisz niskie raty. Na koniec umowy oddajesz samochód Leasingodawcy, chyba, że zdecydujesz się na wykup.
 • Jeśli w trakcie umowy przekroczysz założony limit kilometrów – za każdy dodatkowy kilometr zapłacisz określoną wcześniej stawkę.
 • Wszelkie odliczenia podatkowe dokonywane są identycznie, jak w leasingu operacyjnym (sprawdź więcej tutaj: co można odliczyć od leasingu samochodu osobowego)

 

Dla kogo jest najem długoterminowy auta?

Korzystają z niego zarówno firmy posiadające wymieniane okresowo floty samochodów, jak i indywidualni użytkownicy ceniący sobie wygodę i prostotę tego rozwiązania. W najmie długoterminowym mają dostęp do auta za mniej, niż musieliby zapłacić przy zakupie za gotówkę lub w zwykłym leasingu.

Jako użytkownik z założenia nie będziesz nigdy właścicielem samochodu. Nie dotyczy Cię więc konieczność wykupu a następnie formalności związane ze sprzedażą auta na rynku.

Diabeł tkwi w szczegółach:

Wkład własny – w najmie długoterminowym zwykle nie ma wkładu własnego, jednakże przy luksusowych samochodach częstym warunkiem zawarcia umowy jest pierwsza wpłata na poziomie 5-10% wartości samochodu.

Roczny limit kilometrów – salonowe oferty wynajmu długoterminowego dopuszczają limity do 30 000 km rocznie. U nas możesz liczyć na wyższe limity, np. 50 000 km rocznie. Im większy deklarowany przebieg tym niższy wykup.

Wiek samochodu – w odróżnieniu od tradycyjnego leasingu operacyjnego w najem długoterminowy możesz wziąć jedynie auta nowe i podemonstracyjne sprzedawane przez dilera danej marki.

Wysokość wykupu – ustalana jest zawsze indywidualnie i zależy od: marki samochodu, szczegółowego wyposażenia, czasu trwania umowy najmu oraz zadeklarowanego rocznego limitu kilometrów. W promocyjnych ofertach dilerskich na 2 lata wykup potrafi niekiedy dochodzić do 70% (w trakcie najmu spłacasz tylko 30% ceny samochodu). Przeciętnie oscyluje między 30 a 60% ceny samochodu. Im dłużej trwa umowa, im wyższy roczny przebieg i im więcej wyposażenia dodatkowego, tym niższa wartość wykupu na koniec umowy (czyli więcej kapitału spłacisz w trakcie umowy). Wynajem zakłada, że nie wykupisz samochodu. Jeśli jednak zdecydujesz się wykupić to konfiguracja 0% wpłaty i wysoki wykup na koniec umowy sprawia, że całe finansowanie robi się kosztowne.

Różne warianty serwisowe – w ramach najmu możesz wybrać różne warianty serwisowe np. podstawowy (zawierający koszty przeglądów okresowych zgodnie z wymaganiami producenta) lub rozszerzony (obejmuje przeglądy okresowe, części i czynności eksploatacyjne, naprawy mechaniczne wynikające z czynników wewnętrznych pojazdu). Do rat możesz również dołożyć ubezpieczenie GAP.

 

Co jest korzystniejsze – leasing czy wynajem długoterminowy?

Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Oto wady i zalety obu rozwiązań.

Leasing operacyjny

Zalety:

 • niski koszt całkowity, szczególnie gdy wykup na koniec umowy jest niski,
 • po zakończeniu leasingu zostajesz właścicielem auta, czym powiększasz majątek firmy lub prywatny,
 • w trakcie leasingu masz wyższe koszty miesięczne, niż przy wynajmie, co przekłada się na niższe podatki,
 • masz opcję wykupu leasingu na osobę prywatną  (na siebie)
 • nie masz wyznaczonego limitu kilometrów, czyli nie ponosisz dodatkowych kosztów za kilometr jeśli jeździsz więcej niż zakładałeś, lub dodatkowych kosztów serwisowych jeśli jeździsz mniej niż zakładałeś,
 • daje możliwość ustawienia stosunkowo wysokiego wykupu niezależnie czy będziesz jeździł dużo, czy mało,
 • dla drogich, dobrze wyposażonych samochodów które sporo jeżdżą wykup w leasingu jest często wyższy, niż wykup w najmie długoterminowym,
 • możesz rozłożyć spłatę nawet na 7 lat,
 • możesz leasingować również używane auta.

 

Wady:

 • konieczność wykupu pojazdu na koniec umowy – część leasingodawców daje co prawda furtkę, że możesz nie wykupić przedmiotu leasingu. Wystawia go wtedy na aukcję i jeśli sprzeda za wyższą cenę, niż wynosił wykup – sprawa jest zakończona, w przeciwnym wypadku dopłacasz różnicę,
 • zazwyczaj wyższe raty miesięczne, niż przy wynajmie długoterminowym,
 • leasingodawca nie zapewnia auta zastępczego na czas naprawy,
 • przeglądy i naprawy są płatne osobno,
 • zwykle wymagany jest wkład własny,
 • jeśli wykupisz samochód i chcesz go zmienić na inny poświęcasz czas na sprzedaż dotychczasowego samochodu.

Wynajem długoterminowy

Zalety:

 • wysoki wykup przekłada się na niskie miesięczne raty. Dzięki temu stać cię na droższy samochód,
 • nie musisz wykupywać samochodu – po okresie najmu bierzesz następny, nowy,
 • wygoda – w ratach są już koszty przeglądów i ubezpieczeń,
 • najczęściej brak wkładu własnego,
 • w pakietach dilerskich wykup dochodzi czasem do 70% dzięki czemu w trakcie trwania umowy spłacasz bardzo niewiele kapitału,
 • przeglądy i naprawy (w zależności od wariantu serwisowego) są w cenie, możesz też liczyć na samochód zastępczy w trakcie naprawy.

 

Wady:

 • nie możesz w ten sposób finansować używanych aut,
 • nigdy nie jesteś właścicielem pojazdu – płacisz ale auto nigdy nie będzie twoje (chyba, że zdecydujesz się na wysoki wykup),
 • od wartości wykupu do samego końca naliczane są odsetki – im wyższy wykup i im dłużej trwa umowa – tym więcej odsetek,
 • musisz zadeklarować limit kilometrów. Jeśli jeździsz mniej i przeglądy są rzadziej, niż zakładałeś nadal będziesz ponosił ich koszty w ratach najmu. Z drugiej strony jeśli przekroczysz zadeklarowany limit kilometrów, to na koniec umowy dostaniesz rozliczenie z dopłatą za każdy kilometr ponad limit.
 • niskie wartości wykupu dla drogich, dobrze wyposażonych samochodów,
 • Przed oddaniem samochodu na koniec umowy leasingodawca szczegółowo sprawdzi jego stan techniczny. Wszelkie ponadnormatywne zużycie, uszkodzenia, zarysowania etc. obniżające wartość auta postawią Cię przed wyborem: dopłacić czy jednak wykupić auto, żeby uniknąć tej opłaty? Na początku umowy nie jesteś w stanie przewidzieć czy i ile będziesz musiał dopłacić.

 

Co będzie lepsze dla Ciebie zależy od czynników, na które zwracasz uwagę.

Mamy też rozwiązanie hybrydowe – leasing na kilometry – który łączy elementy leasingu operacyjnego z wynajmem długoterminowym.

 

Porównanie leasingu i wynajmu na przykładzie nowego BMW 320 xDrive Sport Line w cenie po rabatach 137 610,60 zł netto. Stan na luty 2018r.

Wynajem długoterminowy samochodów na przykładzie BMW 320d xDrive

Umowa na 3 lata.

Leasing 35 rat, wynajem – 36 rat.

 

Parametr Leasing Najem
Wkład własny 10% – 13 761,06 zł 0% – 0 zł
Rata netto 3819,19 zł 2668,2 zł*
Wykup 1% – 1376,11 zł 53,51% – 73 636,58 zł
Ubezpieczenie komunikacyjne** 5135 zł w I roku 643,50 zł/mc
Roczny limit kilometrów brak 35 000 km

 

* – Rata wynajmu zawiera opłatę leasingową i serwisową (wariant maksymalny z wszelkimi przeglądami zgodnie z instrukcją producenta, elementami eksploatacyjnymi i naprawami nieobjętymi gwarancją). Rata leasingu zawiera tylko opłatę leasingową.

** – W leasingu ubezpieczenie komunikacyjne OC AC NNW na pierwszy rok leasingu od wartości netto pojazdu, płatne jednorazowo z góry. W wynajmie ubezpieczenie OC AC NNW wieloletnie wraz z assistance szkodowym i autem zastępczym na czas naprawy  blacharsko-lakierniczej oraz zapłatą VAT za naprawe pojazdu. Ubezpieczenie jest propozycja leasingodawcy. Możesz poszukać ciekawszego ubezpieczenia na rynku we własnym zakresie.

 

Jeśli chcesz poznać naszą ofertę wynajmu długoterminowego podaj w zapytaniu:

 • jaka jest cena samochodu
 • na ile lat chcesz rozłożyć spłatę
 • jaki będzie roczny przebieg kilometrów
 • prześlij nam szczegółową specyfikację pojazdu (w PDF) wraz z ceną katalogową i uzyskanymi upustami – biuro@leason.pl
 • jeśli interesuje cię auto podemonstracyjne – dodatkowo podaj datę pierwszej rejestracji i dokładny przebieg.

 

Wolisz tradycyjny leasing auta? Poznaj naszą ofertę.

 

Fragmenty powyższego tekstu ukazały się w Pulsie Biznesu (wydanie nr 132 z 12 lipca 2018r)

Skontaktuj się z nami

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałeś/aś poinformowany/a, że przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Leason - Wygodny Leasing, os. Szkolne 1/13, 31-975 Kraków, NIP: 7692008486.


Comments are closed.

Top