Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów firmowych nabytych w leasingu. Sprawdź, jak się odlicza VAT od samochodu osobowego w leasingu.

 

Odliczenie VAT od samochodu osobowego

50% lub 100% VAT

Aktualnie możesz odliczyć 50% lub 100% VAT od wszystkich kosztów związanych z leasingiem: opłaty wstępnej (pierwszej wpłaty), rat leasingu i wykupu. Dodatkowo od 1 lipca 2015r ponownie możesz odliczać VAT od paliwa w ww. proporcjach. Jeśli poniesiesz koszty naprawy samochodu również masz możliwość odliczyć 50% lub 100% VAT od usługi naprawy i części.

Jeżeli używasz samochodu zarówno do celów prywatnych jak i związanych z prowadzoną działalnością, możesz odliczyć 50% podatku VAT od ponoszonych kosztów leasingu.

 

Jeżeli samochód będzie używany wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością, masz prawo odliczyć 100% VAT. Aby odliczyć 100 % VAT musisz spełnić następujące warunki:

-zgłosić do właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT 26 samochód firmowy,

-prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu,

-napisać regulamin korzystania z samochodu w firmie.

 

Osoby, które zawarły umowę leasingu przed 1 kwietnia 2014r odliczają VAT od wykupu na nowych, aktualnie obowiązujących przepisach. Dotyczy to również tych leasingobiorców, którzy zamierzali skorzystać z podwójnego odliczenia VAT na wcześniejszych zasadach. Wcześniej odliczyli 6000 zł VAT od opłaty wstępnej i rat leasingu i zamierzali odliczyć 60% VAT od wartości wykupu. Aktualnie odliczą 50% lub 100% VAT od wykupu.

 

Przeczytaj także:

Co można odliczyć od leasingu samochodu osobowego

Leasing auta od 2019r

 

Szukasz dobrego leasingu na auto?

Sprawdź naszą ofertę >>

Ubezpieczenie GAP >>