Odliczenie VAT od samochodu osobowego w leasingu. Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów firmowych nabytych w leasingu. Sprawdź, jak się odlicza VAT od samochodu osobowego w leasingu.

Odliczenie VAT od samochodu w leasingu

50% lub 100% VAT

Aktualnie możesz odliczyć 50% lub 100% VAT od wszystkich kosztów związanych z leasingiem: opłaty wstępnej (pierwszej wpłaty), rat leasingu i wykupu. Dodatkowo od 1 lipca 2015 r. ponownie możesz odliczać VAT od paliwa w ww. proporcjach. Jeśli poniesiesz koszty naprawy samochodu możesz również odliczyć 50% lub 100% VAT od naprawy i części.

Jeżeli używasz samochodu zarówno do celów prywatnych jak i związanych z prowadzoną działalnością, możesz odliczyć 50% podatku VAT od ponoszonych kosztów leasingu.

Jeżeli samochód będzie używany wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością, masz prawo odliczyć 100% VAT. Aby odliczyć 100 % VAT musisz spełnić następujące warunki:

  • zgłosić do właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT 26 samochód firmowy,
  • prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu,
  • napisać regulamin korzystania z samochodu w firmie.

Co warto wiedzieć o odliczeniu VAT od samochodu osobowego w leasingu?

Ważne – w leasingu da się okresowo odliczać 100% VAT – np. przez 3 miesiące pojazd wykorzystujesz wyłącznie do celów firmowych. Spełniasz ww. kryteria i przez 3 miesiące odliczasz 100% VAT. W kolejnym miesiącu wykorzystujesz pojazd do celów mieszanych i odliczasz 50% VAT.

Osoby, które zawarły umowę leasingu przed 1 kwietnia 2014 r. odliczają VAT od wykupu na nowych, aktualnie obowiązujących przepisach. Dotyczy to również tych leasingobiorców, którzy zamierzali skorzystać z podwójnego odliczenia VAT na wcześniejszych zasadach. Wcześniej odliczyli 6000 zł VAT od opłaty wstępnej i rat leasingu i zamierzali odliczyć 60% VAT od wartości wykupu. Aktualnie odliczą 50% lub 100% VAT od wykupu. Więcej na temat odliczeń od wykupu piszemy we wpisie Wykup z leasingu.

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

Ubezpieczenie OC AC NNW >>

Ubezpieczenie GAP oferta z rabatem 5%:

kupuje gap

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Co można odliczyć od leasingu samochodu osobowego

Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

Czy da się odliczyć 2x 150 000 zł od leasingu samochodu?

5/5 - (12 votes)

Poprzedni post

Oszczędzanie jako droga do bogactwa

Następny post

Leasing importowanych maszyny lub linii technologicznej – co powinieneś wiedzieć o leasingu maszyn z zagranicy?