Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów firmowych nabytych w leasingu. Sprawdź, jak się odlicza VAT od samochodu osobowego w leasingu.

Odliczenie VAT od samochodu osobowego

50% lub 100% VAT

Aktualnie możesz odliczyć 50% lub 100% VAT od wszystkich kosztów związanych z leasingiem: opłaty wstępnej (pierwszej wpłaty), rat leasingu i wykupu. Dodatkowo od 1 lipca 2015 r. ponownie możesz odliczać VAT od paliwa w ww. proporcjach. Jeśli poniesiesz koszty naprawy samochodu możesz również odliczyć 50% lub 100% VAT od naprawy i części.

Jeżeli używasz samochodu zarówno do celów prywatnych jak i związanych z prowadzoną działalnością, możesz odliczyć 50% podatku VAT od ponoszonych kosztów leasingu.

Jeżeli samochód będzie używany wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością, masz prawo odliczyć 100% VAT. Aby odliczyć 100 % VAT musisz spełnić następujące warunki:

  • zgłosić do właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT 26 samochód firmowy,
  • prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu,
  • napisać regulamin korzystania z samochodu w firmie.

Co warto wiedzieć o odliczeniu VAT od leasingowanego samochodu osobowego?

Ważne – w leasingu da się okresowo odliczać 100% VAT – np. przez 3 miesiące pojazd wykorzystujesz wyłącznie do celów firmowych. Spełniasz ww. kryteria i przez 3 miesiące odliczasz 100% VAT. W kolejnym miesiącu wykorzystujesz pojazd do celów mieszanych i odliczasz 50% VAT.

Osoby, które zawarły umowę leasingu przed 1 kwietnia 2014 r. odliczają VAT od wykupu na nowych, aktualnie obowiązujących przepisach. Dotyczy to również tych leasingobiorców, którzy zamierzali skorzystać z podwójnego odliczenia VAT na wcześniejszych zasadach. Wcześniej odliczyli 6000 zł VAT od opłaty wstępnej i rat leasingu i zamierzali odliczyć 60% VAT od wartości wykupu. Aktualnie odliczą 50% lub 100% VAT od wykupu.

Przeczytaj także:

Szukasz dobrego leasingu na auto i ubezpieczenia GAP? Sprawdź naszą ofertę!

Poprzedni post

Oszczędzanie jako droga do bogactwa

Następny post

Leasing wtryskarek i maszyn do obróbki tworzyw sztucznych