Klienci, którzy wybierają samochody marki Lexus, zazwyczaj decydują się na leasing i mają ku temu powody. Leasing Lexusa niesie wiele korzyści podatkowych dla Twojej firmy. Przy dobrze dostosowanej ofercie leasingowej, mimo odsetek, może być on tańszy niż zakup za gotówkę.

Dlatego warto poświęcić chwilę i wybrać taki leasing, który pozwoli zmaksymalizować korzyści podatkowe. Wtedy zakup samochodu wyjdzie taniej.

leasing lexusa

.

Najpopularniejsze modele Lexus w Polsce

Rynek marki Lexus w Polsce w 2023r

Lexus to marka kojarzona z luksusem i elegancją. Nowe samochody marki Lexus potrafią rozpalić wyobraźnię kierowców i potwierdzają to liczby. W 2023r Lexus zanotował spektakularny 85% wzrost sprzedaży rok do roku. To pozwoliło na zajęcie 5 miejsca w zestawieniu sprzedaży nowych samochodów osobowych premium w Polsce. W 2023r dealerzy Lexusa sprzedali łącznie 10 495 samochodów.

Najpopularniejsze nowe modele Lexus w 2023r

 • Lexus NX (4010 szt.) – trzeci najchętniej kupowany samochód premium w Polsce w 2023r
 • Lexus RX (2597 szt.)
 • Lexus UX

Wiekszość nowych samochodów Lexus kupują firmy, w tym właściciele JDG. Za niewielką część sprzedaży odpowiadają klienci indywidualni. Leasing jest najchętniej wybieraną przez klientów formą finansowania Lexusów.

.

Lexus w leasing – dlaczego warto?

Możesz zdecydować się na finansowanie fabryczne (Toyota Leasing) albo zewnętrzne, w dowolnej firmie leasingowej. Propozycje oferowane przez dealerów koncentrują się głównie na promowaniu niskiej raty leasingowej, elastyczności i łatwości uzyskania.

Kalkulatory leasingowe dostępne na stronach Lexusa skupiają się na wyliczeniu wysokości raty lub korzystnych warunków finansowania. Oczywiście te kwestie są istotne. Niemniej jednak, brakuje informacji dotyczących aspektu podatkowego, który naszym zdaniem jest bardzo istotny, szczególnie biorąc pod uwagę ceny nowych pojazdów marki Lexus.

Istnieje możliwość otrzymania dwóch propozycji leasingu Lexusa o zbliżonych kosztach. Jedna oferuje np. 2% niższą sumę opłat, natomiast druga umożliwia wyższe odliczenia podatkowe, co przekłada się na dodatkowe oszczędności wynoszące 6% wartości pojazdu. Analizując całość, zauważysz, że druga oferta jest jednak bardziej opłacalna.

I właśnie dlatego w leasingu droższych samochodów przydaje się doradztwo leasingowe.

Jakie korzyści niesie leasing? Czemu warto wybierać leasing samochodów marki Lexus? Decydując się na leasing, masz możliwość korzystania z leasingu operacyjnego, który jest jedyną metodą finansowania, umożliwiającą zaliczenie ponad 150 000 złotych w koszty działalności, a prawie każdy model Lexusa przewyższa tę kwotę. To tylko jeden z wielu argumentów, dla których warto rozważyć leasing.

.

Limit kosztów 2x 150.000 zł lub 2x 225.000 zł

Górna granica kosztów dla samochodu osobowego wynosi 150 000 zł (225 000 zł dla pojazdów elektrycznych). Można ją wykorzystać dwukrotnie w przypadku leasingu: pierwszy raz na wpłatę początkową i raty leasingowe, a drugi raz przy wykupie. Jeśli cena wykupu z leasingu będzie wysoka, może to umożliwić uzyskanie dodatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Po więcej informacji a także przykładowe wyliczenia odsyłamy do wpisu Czy da się odliczyć 2×150 000 zł od leasingu samochodu?

leasing lexus

.

Niska rata leasingu Lexusa

Wysoki koszt wykupu przynosi dodatkową korzyść w postaci niższych rat leasingowych. Im krótszy okres finansowania, tym wyższa może być cena wykupu, co wpływa również na wysokość raty leasingowej Lexusa. Natomiast im dłuższy okres finansowania, tym niższy jest maksymalny koszt wykupu, ale równocześnie maleje także rata leasingu operacyjnego pojazdu.

Część leasingobiorców celowo bierze Lexusa w leasing bez wkładu własnego albo z niedużym wkładem własnym wybierając najdłuższy okres leasingu. Oczekują niskiej miesięcznej raty do określonej maksymalnej kwoty.

Użytkują samochód przez rok lub dwa, po czym szukają zainteresowanej osoby do przejęcia leasingu (cesja leasingu) i nie czekają na zakończenie umowy leasingowej. W zależności od wartości pojazdu i pozostałego do spłaty zadłużenia, mogą nawet otrzymać pewną kwotę odstępnego. Następnie podejmują decyzję o kolejnym leasingu nowego samochodu marki Lexus lub innej.

W ten sposób zawsze posiadają najnowszy model samochodu Lexus. Długi okres umowy i potencjalnie wysoki wykup są wówczas środkami do osiągnięcia jak najniższych rat leasingowych.

.

Lexus Leasing – wysoki czy niski wykup?

Wykup stanowi część kapitału, która jest regulowana pod koniec umowy. W przeszłości leasing samochodu Lexus często kończył się wykupem w wysokości 1%. Dzięki temu mieliśmy dostęp do korzystnego leasingu z możliwością prywatnego wykupu. Zazwyczaj okres trwania leasingu wynosił wówczas 3 lata.

Obecnie opcja prywatnego wykupu nadal istnieje, ale po wprowadzeniu polskiego ładu jej atrakcyjność została zmniejszona. Dodatkowo, sprzedaż używanych Lexusów jest utrudniona, ponieważ trudniej znaleźć nabywcę na pojazd bez faktury, ze względu na jego wysoką wartość.

Aktualnie większość leasingobiorców skłania się ku leasingowi z wyższym wykupem. Przemawia za tym nie tylko chęć wykupu na firmę, ale również maksymalizacja odliczeń podatkowych.

Długość umowy leasingowej może się różnić – jest krótsza, jeśli zależy Ci na minimalizacji kosztów leasingu, a dłuższa, jeśli bardziej zależy Ci na wysokości miesięcznej raty. Szczegółowo o zaletach wysokiego wykupu możemy przeczytać w tekście Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Lexus w Leasing – opłata wstępna i koszty na koniec roku lub miesiąca

Opłata wstępna w leasingu Lexusa może wynosić od 0 do 45%. Czas oczekiwania na wybrany model pojazdu Lexus może być wydłużony, ale mimo to można ją uwzględnić w celach podatkowych.

Jeśli chcesz wygenerować koszty podatkowe na koniec miesiąca lub roku, zawrzyj umowę leasingu operacyjnego samochodu z odroczonym harmonogramem spłat. W tym samym miesiącu dokonaj wpłaty wkładu własnego na konto leasingodawcy. Firma leasingowa wystawi fakturę kosztową w miesiącu wpłaty.

To pozwoli ci uzyskać znaczący koszt w wybranym momencie, na przykład pod koniec roku podatkowego, gdy jest on potrzebny. Odbiór przedmiotu leasingu nastąpi później, a płatności rat rozpoczniesz w kolejny miesiącu po odbiorze.

Lexus – leasing samochodu używanego

W leasingu używanych samochodów Lexus istotny jest wiek pojazdu. Maksymalny wiek do leasingu wynosi zwykle 7-8 lat na początek i 10 lat na zakończenie umowy.

Istnieje możliwość uzyskania leasingu dla starszego samochodu po spełnieniu określonych warunków, na przykład poprzez uzyskanie wyjątku od standardowej procedury lub skorzystanie z usług mniejszej firmy leasingowej (choć często wiąże się to z wyższymi kosztami leasingu). Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wieku pojazdu, leasing samochodu używanego wymaga zakupu pełnego ubezpieczenia OC, AC i NNW.

.

Leasing samochodów Lexus z zagranicy

W Polsce dużą popularnością cieszą się używane pojazdy sprowadzane z zagranicy. Większość to starsze rocznikowo pojazdy nienadające się do leasingu, ale nie wszystkie.

Te młodsze rocznikowo najczęściej są sprzedawane na podstawie faktury VAT marża i wtedy sięgając po finansowanie zewnętrzne wybieramy leasing finansowy lub pożyczkę leasingową.

Są różne metody leasingu importowanych aut. Szczegółowo to zagadnienie omawiamy w poniższym filmie:

.

Ubezpieczenie OC AC NNW na Lexusa w leasingu 

Lexus w leasingu musi zostać ubezpieczony w zakresie OC AC NNW.

Możesz skorzystać z oferty ubezpieczenia leasingodawcy lub ubezpieczyć na zewnątrz (na przykład z pomocą naszej firmy), o ile oferta zewnętrzna jest tańsza. Ubezpieczenie zewnętrzne najczęściej opłacasz jednorazowo. Ubezpieczenie zawarte przez leasingodawcę można płacić również z ratami leasingu.

Dla Lexusa do 150.000/225.000 zł składkę ubezpieczeniową zaliczasz w koszty w całości. Powyżej 150.000/225.000 zł – w proporcji, podobnie jak to ma miejsce w leasingu. Szczegóły dotyczące proporcji znajdziesz w tekście: Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady. Proporcji nie stosujemy dla ubezpieczenia OC – zaliczysz je w koszty w całości niezależnie od ceny pojazdu.

Tematykę ubezpieczenia leasingowanego samochodu poruszamy obszernie w tekście Ubezpieczenie w leasingu.

.

Ubezpieczenie GAP w leasingu Lexusa

Zazwyczaj ubezpieczenie GAP jest zwolnione z VAT, szczególnie w przypadku jednorazowej, z góry zapłaty składki. Jednakże, gdy decydujesz się na płatność w ratach w ramach umowy leasingowej, leasingodawca dolicza 23% VAT (z którego prawdopodobnie będziesz mógł odliczyć tylko 50%).

Ubezpieczenie GAP zaliczysz w koszty firmy w proporcji obliczanej identycznie, jak dla leasingu. Szczegółowo opisujemy to zagadnienie we wpisie Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady.

Do wyboru masz kilka wariantów GAP: Fakturowy (RTI), Indeksowy, Finansowy, Casco i Direct. Większość leasingobiorców wybiera GAP fakturowy, jednakże nie zawsze jest to najlepszy wariant. Kiedy wybrac który wariant GAP opisujemy we wpisie Ubezpieczenie GAP w Leasingu.

Decydując się na GAP wykupujesz go od takiej samej wartości, jak polisę AC. A konkretnie:

 • od brutto – jeżeli nie jesteś VATowcem
 • od netto + 50% VAT – gdy jesteś płatnikiem VAT i odliczasz 1/2 VAT od Lexusa (użytek mieszany)
 • od netto – gdy odliczasz 100% VAT od pojazdu.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z ubezpieczenia GAP oferowanego przez leasingodawcę, zawierasz je równocześnie z umową leasingową. U nas masz możliwość zakupu ubezpieczenia GAP do 4 miesięcy od daty wystawienia faktury zakupu.

Dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy ofertę GAP z rabatem 5%:

kupuje gap

Powyższy link jest linkiem afiliacyjnym. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

.

Czy leasing Lexusa jest dla Ciebie?

Leasing Lexusa jest korzystną opcją dla wielu, lecz nie dla wszystkich. Przed podjęciem decyzji o leasingu Lexusa warto zadać sobie kilka pytań:

 • Czy prowadzisz firmę?
 • Czy jesteś gotów na regularne płacenie miesięcznych opłat?
 • Czy jesteś w stanie zaoferować wkład własny na początku umowy?
 • Czy potrzebujesz samochodu na dłuższy okres?
 • Czy chcesz wykupić auto na koniec leasingu?
 • Czy chcesz zaliczyć w koszty firmy więcej, niż 50% VAT i 150.000 zł?

Jeśli na większość pytań odpowiedziaeś twierdząco, to leasing Lexusa może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

.

Czy warto skorzystać z oferty leasingu fabrycznego dilera?

Kiedy kupujesz samochód w salonie, prawdopodobnie zostaniesz zaproszony do skorzystania z leasingu fabrycznego. Jeśli oferta ta ma korzystne warunki promocyjne (np. leasing 101%, 103%, 105% itp.), warto ją rozważyć. Niemniej jednak zalecamy spojrzenie na tę ofertę leasingową w sposób holistyczny:

 • Promocyjne warunki często dotyczą konkretnego wariantu leasingu, na przykład 40% wpłaty, 3 lata, 1% wykup, który może nie pasować do Twoich potrzeb.
 • Zazwyczaj oferta dealera jest powiązana z koniecznością zakupu ubezpieczenia GAP w cenie nawet 3-krotnie wyższej niż na rynku (co może zniwelować oszczędności uzyskane na leasingu), a ponadto może ono chronić tylko przed szkodami całkowitymi, a nie kradzieżą.
 • Tabele opłat i prowizji dilerów mogą być wysokie i zawierać wiele zawyżonych opłat.
 • Jakość obsługi umowy w leasingu fabrycznym w trakcie jej trwania może być słaba.
 • Zapisy umowy mogą być niekorzystne w porównaniu do leasingodawców bankowych.

W W artykule „Leasing fabryczny – wysokie koszty dodatkowe” omawiamy szeroko kwestię problemów związanych z leasingiem dilerskim. Jeśli podejdziesz do oferty leasingu samochodu osobowego w sposób holistyczny i poświęcisz chwilę na analizę oraz przemyślenie, prawdopodobnie zdecydujesz się na jednego z dużych leasingodawców bankowych. Jesteśmy gotowi pomóc Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla Twojej sytuacji oraz znalezieniu atrakcyjnej oferty leasingowej.

.

Warunki leasingu Lexusa

.

Leasing Lexusa – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing Lexusa a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Leasing oferta Leason

Szukasz ciekawej, korzystnej podatkowo propozycji leasingu na Lexusa? Oczekujesz doradztwa w tym zakresie?

W takim razie czekamy na Twój kontakt.

Nasza oferta:

Leasing auta

Kredyt samochodowy

Ubezpieczenia komunikacyjne OC AC NNW

Ponadto oferujemy:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing w spółce zoo

Leasing Porsche 911 Carrera dla fryzjerki na karcie podatkowej

Leasing samochodów kolekcjonerskich i zabytkowych

Sposoby na tani leasing w 2024r

Leasing przy zakupie samochodu od osoby prywatnej

4.2/5 - (15 votes)

Poprzedni post

Leasing windy – jak to zrobiliśmy?

Następny post

Leasing maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster za 2,2 mln zł

Wyszukaj:

O autorze

Mikołaj Łagowski

Mikołaj Łagowski

Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.