Leasing pozabankowy to nie tylko drogie finansowanie bez BIK. Obejmuje również tanie finansowanie maszyn, urządzeń i samochodów a także elastyczne warunki spłaty. Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje o leasingu pozabankowym oraz jego zalety.

leasing bez bik

Na polskim rynku leasingowym działa wiele pozabankowych firm leasingowych. Pozabankowych, czyli niepowiązanych z bankiem, albo nieposiadających swojego banku w Polsce. Niektóre z nich to duże firmy (z drugiej dziesiątki największych leasingodawców w Polsce), które finansują aktywa o wartości 0,5-1 mld zł rocznie. Część stanowią firmy średniej wielkości, udzielające leasingu na 100-300 mln zł rocznie. Pozostałą część rynku stanowią małe firmy leasingowe udzielające drogiego leasingu. Większość pozabankowych firm leasingowych specjalizuje się w finansowaniu pewnych grup przedmiotów lub klientów i działa skutecznie w swoich niszach.

.

Leasing pozabankowy – duże firmy leasingowe

Większe pozabankowe firmy leasingowe wyspecjalizowały się w finansowaniu maszyn (produkcyjnych i budowlanych) oraz transportu ciężkiego. Część z nich finansuje także samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony, maszyny rolnicze i sprzęt medyczny. Oferują tani leasing, cenowo porównywalny z bankowymi leasingami. Często są bardziej elastyczni w zakresie niskiego wkładu własnego (maszyny) lub dłuższego czasu spłaty leasingu oraz finansowania maszyn używanych. Ocenę opierają na wynikach finansowych firmy, przedmiocie leasingu i dostawcy. Weryfikują klientów w bazach, wiodącą jest KRD a w mniejszym zakresie BIK. Zwykle nie odstraszają ich lekkie poślizgi w spłatach kredytów widoczne w BIK. Mogą finansować zarówno mniejsze, jak i większe, wielomilionowe inwestycje. Oferują leasing oraz pożyczki leasingowe (w tym pożyczki pod dotacje unijne).

.

Średniej wielkości pozabankowi leasingodawcy

Firmy leasingowe działające w mniejszej skali są firmami mocno wyspecjalizowanymi. Finansują przykładowo sprzęt IT + oprogramowanie, gastronomię, urządzenia i trudne przedmioty, np. klimatyzacje, meble, regały magazynowe, sprzęt agd etc. Ogólnie działają prężnie tam, gdzie więksi leasingodawcy widzą przeszkody niezwiązane ze złą historią w bazach. W trakcie lockdownów to właśnie ci leasingodawcy finansowali inwestycje firm z branży gastronomicznej.

Zwykle udzielają leasingu na nieduże kwoty (od kilku do 100 tys. zł), czasem na średnie (do 0,5 mln zł) i tylko sporadycznie na większe, głównie dla dużych firm. Mają niewielkie limity oceny w ścieżce uproszczonej (na oświadczenie o dochodzie) do 50-150 tys. zł, powyżej tych kwot oczekują okazania wyników finansowych. W trakcie oceny zwracają uwagę na skalę działalności firmy i zwykle mogą finansować do 10% rocznego obrotu firmy, w mniejszym stopniu patrząc na zadłużenie oraz dochody firmy. Bardzo często leasingują 90% lub 100% ceny przedmiotów i oferują leasing do 5 lat.

Cenowo ich oferta jest trochę droższa od dużych firm leasingowych. Dużo zależy od kwoty leasingu, ale przeciętnie koszty leasingu wynoszą około 4-6% rocznie. Sporadycznie finansują też samochody, młode rocznikowo.

.

Do tego grona zaliczamy także leasing online (z decyzją w 15 minut).

W tym leasingu finansujemy urządzenia nowe i używane (bez wyceny i bez limitu wieku) do 110 000 zł netto, w tym:

 • 500 – 30 000 zł netto w 15 minut 24/7 bez żadnych dokumentów i również dla nowych firm
 • 30 000 – 110 000 zł netto w 1-2 dni z okazaniem obrotów na rachunku bankowym

Dużą zaletą jest samodzielne załatwienie leasingu online bez konieczności kontaktu z doradcą leasingowym. Konfigurujesz parametry leasingu i od razu masz informacje o kosztach (im większą kwotę leasingujesz, tym taniej) . Umowę podpisujesz korespondencyjnie z kurierem.

Podstawą do udzielenia tego leasingu jest pozytywna weryfikacja w bazach. Jeśli masz dobry BIK i nie widniejesz w KRD jako dłużnik prawdopodobnie dostaniesz leasing online.

.

Leasing pozabankowy w małej firmie, czyli leasing bez BIK

Ostatnią i najliczniejszą grupę leasingodawców pozabankowych stanowią małe firmy leasingowe. Większość z nich jest nastawiona na leasingowanie samochodów osobowych i ciężarowych dla klientów, którzy nie mogą otrzymać leasingu w bankowych leasingach. Finansują więc głównie klientów ze złym BIK i wpisami w KRD, klientów zalegających wobec ZUS i US, klientów bez zdolności leasingowej a także klientów kupujących starsze rocznikowo pojazdy (np. 10-letnie i starsze). Zwykle wymagają wysokiego wkładu własnego (min. 20%, czasem mniej dla nowych pojazdów albo pojazdów z ich placów poleasingowych). Oferują drogi leasing, co nie dziwi zważywszy jakich obsługują klientów.

Leasingują przede wszystkim samochody osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe + naczepy, autobusy. Z maszyn głównie koparki kołowe, koparko-ładowarki, ciągniki rolnicze oraz wózki widłowe. Pozostałych przedmiotów nie leasingują lub leasingują biorąc dodatkowe zabezpieczenie (na samochodzie lub nieruchomości) o równowartości przedmiotu leasingu. Klienci tych firm mogą oczekiwać wysokich opłat za opóźnienia w spłatach, żeby pilnowali terminu płatności faktur.

.

Jak widzisz oferta leasingu pozabankowego jest bardzo zróżnicowana i nie ogranicza się tylko do „leasingu bez BIK”. Działając jako brokerzy leasingowi selekcjonujemy leasingodawców i dobieramy ich do potrzeb naszych klientów. W ofercie mamy zarówno leasingodawców bankowych, jak i pozabankowych. Nasza wiedza i doświadczenie mogą pracować na Twoja korzyść.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing maszyn

Leasing samochodów

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing bez BIK – jak go uzyskać i ile kosztuje?

Tani leasing bez BIK na samochody, maszyny

Leasing bez ZUS US

Leasing wyposażenia biura i sal konferencyjnych

  5/5 - (14 votes)

  Poprzedni post

  Leasing IT – laptopów, komputerów, oprogramowania, serwerów i sprzętu komputerowego

  Następny post

  Pożyczka pozabankowa – jak to działa?