Leasing domków mobilnych ? W czasach covid-19 wzrosło zainteresowanie domkami mobilnymi. Polacy chętniej wybierają urlop w odosobnieniu, zamiast w dużych ośrodkach wypoczynkowych. W efekcie wzrósł popyt na domki mobilne. Czy można wziąć je w leasing? Na jakie warunki finansowania możesz liczyć?

leasing domek mobilny
Źródło: Timber Moon

Aktualnie wiekszość leasingodawców nie chce leasingować domków mobilnych traktując je jak nieruchomości.

Leasingują raczej kontenery biurowe. Nieliczne firmy leasingowe mogą wyleasingować domek mobilny, jesli nie jest trwale związany z gruntem. I powinno to wynikać ze specyfikacji. Przykładowo dom szybko i łatwo demontowany, osadzony na kilku punktach (stopach fundamentowych), albo stalowej ramie z kołami.

.

Najważniejsze korzyści z leasingu domków mobilnych

Wśród najważniejszych zalet leasingu należy wymienić:

 • Na początek wpłacasz tylko wkład własny. Resztę kapitału spłacasz w ratach leasingu, więc na początek nie inwestujesz dużo kapitału.
 • Nowoczesny domek – leasing umożliwia dostęp do nowoczesnych, drogich domków, których prawdopodobnie nie kupiłbyś za gotówkę.
 • Możliwość szybkiego zaliczenia leasingowanego domku w koszty. W leasingu operacyjnym wrzucisz go w koszty nawet w ciągu 4 lat.
 • Z każdej raty odliczysz 100% VAT, kwotę netto zaliczysz w koszty firmy.
 • Nie obniża zdolności kredytowej. Leasing traktowany jest jako koszt i w ten sposób ujmuje się go kosztach firmy. Jeśli w najbliższym czasie planujesz inwestycje z użyciem kredytów bankowych, leasing nie wpłynie na Twoje plany.
 • Możliwość obniżenia wysokości płaconych podatków.
 • Gwarancja wykupu na własność za kwotę zapisaną w umowie leasingu.
 • Możliwość regulowania rat o różnej wysokości w sezonie i poza nim. Ma to szczególne znaczenie dla firm, prowadzących działalność sezonową.

.

Leasing domków mobilnych

Koszt zakupu domku zwykle zawiera się w przedziale 100 000 – 400 000 zł, co rodzi naturalną potrzebę sięgnięcia po finansowanie zewnętrzne. Przede wszystkim domek nie może być trwale związnay z gruntem. Jeśli będzie – leasingodawca odmówi finansowania.

Samo rozpoznanie sprawy zaczynamy od przesłania specyfikacji technicznej domku do leasingodawcy. Gdy zaopiniuje ją pozytywnie – zbieramy pozostałe dokumenty do rozpatrzenia wniosku leasingowego.

Łatwiej o leasing, gdy nazwiemy domek na specyfikacji i fakturze jako „kontener”, ale nie jest to regułą.

Starając się o leasing należy uwzględnić niską, 10% stawkę amortyzacji domku. Umowa leasingu musi trwać min. 40% zwykłego czasu amortyzacji co przy domku daje min. 4 lata. Więcej na ten temat wpływu stawki amortyzacji na warunki leasingu piszemy tutaj.

Sam domek może być w stanie surowym lub kompletnie wyposażony – w zależności jak wolisz.

Istotny jest metraż – nie powinien przekraczać 70m2 na 1 domek.

Jeśli leasingodawca zakwalifikuje domek jako nieruchomość – jego zakupu nie uda się sfinansować leasingiem. Dlaczego? Wyjaśniamy w tekście Jak działa leasing nieruchomości w Polsce.

.

Leasing domków mobilnych – warunki

 • Wkład własny 20-45%. Większe firmy mogą uzyskać leasing z 10% wpłaty.
 • Standardowy czas spłaty wynosi 4-5 lat.
 • Min. wykup 25% po 4 latach, 15% po 5 latach (co wynika z 10% stawki amortyzacji domów mobilnych).
 • Leasing w euro lub w PLN.
 • Stopa procentowa stała lub zmienna.

Alternatywnie możliwe jest finansowanie pożyczką leasingową na krótszy czas spłaty, np 2-3 lata.

Poza domkami można leasingować również kopuły glampingowe czy hale namiotowe do 100m2 (powyżej również, gdy skłądają się z kilku modułów nieprzekraczających 100m2)

Preferowane są firmy działające dłużej na rynku, dla których zakup służy do celów prowadzonej działalności. Decyzja o finansowaniu zapada po analizie dokumentów finansowych.

Istotna jest skala działalności – roczny obrót powinien być min. 3-5x większy od ceny zakupu domu. Firma powinna wykazywać zysk. Nowopowstała firma raczej nie dostanie leasingu. Chyba, że z poręczeniem firmy z dłuższą historią działalności.

.

Szukasz oferty leasingu na domek mobilny? Sprawdź naszą propozycję na finansowanie urządzeń!

Oferta leasingu domków mobilnych i nie tylko w Leason

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing nietypowych przedmiotów czyli trudny leasing

Leasing wyposażenia wnętrz: domu lub mieszkania

Leasing odliczenie VAT PIT ZUS i CIT – aktualne zasady

  4/5 - (46 votes)

  Poprzedni post

  Kaucja gwarancyjna w leasingu czyli wykup płatny z ratami leasingu

  Następny post

  Leasing używanego Porsche 911 Turbo S za 1,2 mln zł