Leasing domków mobilnych ? W czasach covid-19 wzrosło zainteresowanie domkami mobilnymi. Polacy chętniej wybierają urlop w odosobnieniu, zamiast w dużych ośrodkach wypoczynkowych. W efekcie wzrósł popyt na domki letniskowe. Czy można wziąć je w leasing? Na jakie warunki finansowania możesz liczyć?

leasing dom mobilny

Edit 01.2021

Aktualnie zdecydowana większość leasingodawców nie chce leasingować domków mobilnych traktując je jak nieruchomości.

Leasingują raczej kontenery biurowe. Nieliczne firmy leasingowe moga wyleasingować domek mobilny, jesli nie jest trwale związany z gruntem. I powinno to wynikać ze specyfikacji. Przykładowo dom szybko i łatwo demontowany, osadzony na kilku punktach.

Leasing domków mobilnych

Koszt zakupu domku zwykle zawiera się w przedziale 50 000 – 150 000 zł, co rodzi naturalną potrzebę sięgnięcia po finansowanie zewnętrzne. Przede wszystkim domek nie może być trwale związnay z gruntem. Jeśli będzie – leasingodawca odmówi finansowania.

Samo rozpoznanie sprawy zaczynamy od przesłania specyfikacji technicznej domku do leasingodawcy. Jeśli zaopiniuje ją pozytywnie – zbieramy pozostałe dokumenty do rozpatrzenia wniosku leasingowego.

Łatwiej o leasing, gdy nazwiemy domek na specyfikacji i fakturze jako „kontener”, ale nie jest to regułą.

Starając się o leasing należy uwzględnić niską, 10% stawkę amortyzacji domku. Umowa leasingu musi trwać min. 40% zwykłego czasu amortyzacji co przy domku daje min. 4 lata. Więcej na ten temat wpływu stawki amortyzacji na warunki leasingu piszemy tutaj.

Leasing domków mobilnych – warunki

Min. wkład własny 10-20%.

Standardowy czas spłaty wynosi 4-5 lat.

Min. wykup 25% po 4 latach lub 15% po 5 latach (co wynika z 10% stawki amortyzacji).

Alternatywnie możliwe jest finansowanie pożyczką leasingową na krótszy czas spłaty, np 2-3 lata.

Preferowane są firmy działające dłużej na rynku, dla których zakup służy do celów prowadzonej działalności. Decyzja o finansowaniu zapada po analizie dokumentów finansowych.

Istotna jest skala działalności – roczny obrót powinien być min. 3-5x większy od ceny zakupu domu. Firma powinna wykazywać zysk. Nowopowstała firma raczej nie dostanie leasingu, chyba, że z poręczeniem firmy z dłuższa historią działalności.

.

Szukasz oferty leasingu na domek mobilny? Sprawdź naszą propozycję na finansowanie urządzeń!

Oferta Leason

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing nietypowych przedmiotów czyli trudny leasing

Leasing wyposażenia wnętrz: domu lub mieszkania

Leasing odliczenie VAT PIT ZUS i CIT – aktualne zasady

    4.1/5 - (40 votes)

    Poprzedni post

    Amortyzacja samochodu po wykupie z leasingu

    Następny post

    Leasing linii technologicznej