Osoby prowadzące działalność gospodarczą, czy to w formie jednoosobowej działalności, czy też spółki prawa handlowego mogą korzystać z różnego rodzaju finansowania zewnętrznego. Oprócz różnych form kredytu i pożyczki, ogromną popularność zdobywa leasing. Przy jego pomocy można sfinansować kupno środków trwałych: wyposażenie biura, nabyć nowe maszyny do zakładu, a także wziąć samochód w leasing na firmę. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością. Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, kiedy decydujesz się na leasingowanie samochodu osobowego. Czy leasing na firmę zawsze może obejmować samochód?

Auto w leasing na firmę

W praktyce okazuje się, że bez względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, leasing samochodu osobowego zawsze będzie możliwy. Dlaczego? Izby Skarbowe przyjmują, że przedmiotem umowy leasingu może być zarówno rzecz ruchoma, jak i nieruchomość, przedmiot nowy lub używany, a nawet wartości pozamaterialne (np. oprogramowanie). Warunek jest tylko jeden – przedmiot umowy musi służyć celom zarobkowym leasingobiorcy, innymi słowy, powinien on na co dzień wykorzystywać go do prowadzenia swojego biznesu.

Trudno zaprzeczyć, że obecnie w zasadzie nie ma już branż, które mogą obyć się bez kontaktu z klientem, spotkań biznesowych, negocjacji i wszelkich, innych zawodowych aktywności, do których posiadanie samochodu jest niezbędne. W świetle tego twierdzenia możemy przyjąć, że bez względu na rodzaj prowadzonej działalności możesz ubiegać się o leasing samochodu i żaden organ państwowy nie ma podstaw do zakwestionowania takiej umowy.

Jak zabrać się za leasing samochodu?

W pierwszej kolejności musisz znaleźć firmę leasingową, która sfinansuje wybrane przez Ciebie rozwiązanie. Podczas ustalania warunków umowy warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, które przełożą się na możliwość optymalizacji podatkowej przedsiębiorstwa i odciążenie jego kapitału. Kluczowy będzie:

  • rodzaj umowy leasingu,
  • wysokość opłaty wstępnej
  • wartość samochodu.

W zależności od rodzaju zawartej umowy oraz polityki finansowej firmy leasingowej, warunki leasingowania samochodu będą się od siebie nieco różniły. Pamiętaj, że zawsze warto rozmawiać na temat poszczególnych zagadnień (np. wysokości czynszu inicjalnego).

Jakie korzyści wynikają z leasingu samochodu na firmę?

Leasing pojazdu na firmę to przede wszystkim możliwość stworzenia tarczy podatkowej poprzez zwiększenie kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności. Im więcej kosztów uzyskania przychodów wykażemy, tym niższy będzie dochód, a tym samym również zobowiązanie podatkowe. Zdecydowanie się na samochód w leasing na firmę leasing to także uwolnienie części kapitału przedsiębiorstwa. Zamiast wydawać kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych od razu, możesz wyposażyć swoją firmę w kosztowne środki trwałe, a co miesiąc płacisz jedynie niską ratę na rzecz firmy leasingowej.

Zadzwoń i porozmawiajmy o szczegółach

W praktyce, jako przedsiębiorca najczęściej spotkasz leasing operacyjny lub kapitałowy. Korzyści, jakie wynikają z poszczególnych typów finansowania, nieco się od siebie różnią. W przypadku opcji operacyjnej kosztem uzyskania przychodu będzie cała rata leasingowa netto wraz z czynszem inicjalnym. Dodatkowo podatek VAT doliczany jest do każdej raty, więc nie musisz go opłacać w całości z góry. W przypadku leasingu finansowego kosztami uzyskania przychodu będzie część odsetkowa raty leasingowej (ale kapitałowa już nie) oraz odpisy amortyzacyjne, do dokonywania których zobowiązany jest leasingobiorca. W tym przypadku VAT od całej transakcji musi zostać opłacony wraz z pierwszą ratą.

W obu przypadkach istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w wysokości 50% lub 100%. Zakres zwolnienia z VAT-u jest uzależniony jednak od sposobu wykorzystania leasingowanego samochodu na co dzień. Jeżeli pojazd jest wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, przysługuje Ci 50% zwolnienia z VAT-u. Jeżeli zaś wykorzystujesz go wyłącznie do celów służbowych (i dopełnisz odpowiednich formalności), możesz skorzystać z pełnego odliczenia.

O czym warto pamiętać, biorąc samochód w leasing?

Obecnie większość firm leasingowych w stosunku do przedsiębiorców stosuje już tzw. procedurę uproszczoną. Oznacza to, że biorąc samochód w leasing na firmę leasing, nie musisz wykazywać płynności finansowej, braku zaległości wobec ZUS i US. Wystarczy, że przedstawisz prawidłowo wypełniony wniosek leasingowy oraz informacje o samochodzie (fv pro formę, informacje o wyposażeniu, dla używanych aut również dowód rejestracyjny i zdjęcia pojazdu).

Brak badania płynności finansowej ma jeszcze jedną, dodatkową zaletę. Z leasingu na samochód mogą korzystać firmy, których kondycja finansowa przejściowo znajduje się w kiepskim stanie i które potrzebują czasu oraz zastrzyku gotówki na rozruch. Uproszczona procedura pozwala otrzymać finansowanie znacznie szybciej, niż miałoby miejsce w przypadku kredytu. Co więcej, leasing nie ogranicza zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i nie zamyka drogi do ubiegania się o innego rodzaju pomoc finansową.

Chcesz wziąć samochód w leasingu finansowym lub operacyjnym? Skontaktuj się z nami. Znajdziemy firmę leasingową i wynegocjujemy korzystną umowę.

Oferta Leason

Leasing samochodów

Ubezpieczenia GAP

Ubezpieczenia komunikacyjne

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing samochodów premium

Leasing nowych samochodów

3 sposoby na tani leasing


Rate this post

Poprzedni post

Leasing linii produkcyjnej do obróbki i hartowania szkła płaskiego za 1 mln EUR [case study]

Następny post

Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła?