Dlaczego małe i średnie firmy wybierają leasing w 2019r?
5 (100%) 13 vote[s]

Leasing w Polsce jest obecny od blisko 30 lat. W trakcie ostatnich 25 lat branża leasingu rosła w tempie średnio 19% rok do roku, notując przez ten czas jedynie 2 lata spadkowe. Obecnie rynek jest warto 150 mld zł, a rocznie podpisywane są umowy o wartości ponad 80 mld zł. Udział finansowania branży leasingowej w łącznym PKB Polski wynosi aż 3,8% (dane za 2018r). Czemu polskie firmy wybierają leasing?

 

Czy MSP chcą inwestować i jak finansują inwestycje?

Wg raportu Centrum Badań Marketingowych Indicator 74% średnich firm oraz 61% małych firm realizuje, lub będzie realizować inwestycje w 2019 i 2020r. Część wykorzystuje do tego własne środki (88% małych i 87% średnich firm), część sięga po środki zewnętrzne (kredyt, leasing, pożyczki).

Jeśli sięgają po kredyt – jest to najczęściej kredyt w rachunku bieżącym. Z kredytu inwestycyjnego korzysta 12% małych i 23% średnich firm. Z leasingu w 2019r korzysta 27% małych firm i 38% średnich przedsiębiorstw. W czasie wartości te rosną. Przy czym leasing dotyczy prawie zawsze zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (czyli wydatków inwestycyjnych).

Ponadto firmy sięgają po dotacje unijne. Aktualnie korzysta z nich 6% małych i 11% średnich firm. Inne formy finansowania dotyczą najczęściej pożyczek rodzinnych lub kredytu kupieckiego.

 

Dlaczego firmy sięgają po leasing i na co zwracają uwagę?

55% średnich i 40% małych firm korzystało z leasingu w przeszłości lub korzysta aktualnie. W czasie wartości te rosną. Leasing umacnia swoją pozycję w finansowaniu inwestycji. W 2019r po pierwszym półroczu:

43% rynku leasingu stanowią pojazdy lekkie

28% transport ciężki

27,5% maszyny i urządzenia

 

Główne przyczyny wyboru leasingu to:

-niska cena (tanie finansowanie)

-łatwość przyznania

-korzyści podatkowe

O największych zaletach leasingu możesz przeczytać tutaj.

 

Wybierając leasingodawcę MSP zwracają uwagę na

cenę (81%)

szybkość decyzji leasingowej (76%)

otwartość na negocjacje (71%)

jakość obsługi (68%)

 

MSP uważają, że leasing jest tańszy i bezpieczniejszy od kredytu. Szerzej na ten temat pisałem tutaj (link) i tutaj (link2).

Spodziewany jest dalszy rozwój branży leasingu.

 

Szukasz leasingu?

Leasing maszyn >>

Leasing auta >>

Skontaktuj się z nami

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałeś/aś poinformowany/a, że przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Leason - Wygodny Leasing, os. Szkolne 1/13, 31-975 Kraków, NIP: 7692008486.


Comments are closed.

Top