
Leasing linii technologicznej
Zakup linii technologicznej wiąże się z wysokimi kosztami ale pozwala zwiększyć i zautomatyzować produkcję. W efekcie twoja firma sprzedaje więcej i na wyższej marży. Droga od pomysłu do wykonania może być długa. Często trwa 1-2 lata. O leasingu zaczynamy myśleć przy składaniu zamówienia, gdy trzeba wpłacić zaliczkę do sprzedawcy. Może ją wpłacić leasingodawca lub Ty, w zależności od ustaleń. Kolejne transze płaci firma leasingowa (mogą zdarzyć sie wyjątki), aż do ostatniej – zwykle płatnej po odbiorze linii. Jeśli nie masz pewności czy otrzymasz leasing najlepiej będzie wysłać wniosek leasingowy do oceny jeszcze przed złożeniem zamówienia. Mając decyzję leasingową wiesz na czym stoisz. 1Dlaczego warto wybrać leasing do sfinansowania zakupu linii technologicznej?
Istnieje wiele powodów. Oto kilka najważniejszych:- To korzystne podatkowo – każdą opłatę leasingową zaliczysz w koszty w miesiącu płatności i odliczysz od niej VAT, dzięki czemu zapłacisz niższe podatki.
- To elastyczna forma finansowania – jeśli potrzebujesz kosztów możesz zamortyzować zakup linii w 3-4 lata zamiast standardowych 7-10 przy zakupie za gotówkę czy w kredycie. Jeśli zależy Ci raczej na niskiej racie niż kosztach – spłatę rozłożysz na 6-7 lat, aby linia miała czas na siebie zarabiać.
- Proste zabezpieczenia – linia jest własnością firmy leasingowej + wystawiasz weksel in blanco. Czasami potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia. Do najpowszechniejszych należą: poręczenie prywatne za spółkę, zastaw na innym środku trwałym lub poręczenie innej firmy.
- Nie angażujesz dużych środków w zakup – leasingodawca wymaga jedynie niedużego wkładu własnego (zwykle 10-20%), pozostałą część finansuje. Czyli aby dokonać zakupu musisz tylko dysponować kwotą na wkład własny.
- Gwarancja odkupu od firmy leasingowej po wartości zapisanej w umowie, niższej od wartości rynkowej.
- Tanie finansowanie – obok kredytu hipotecznego to najtańsze finansowanie zewnętrzne na rynku.
- Łatwo uzyskać leasing – przedstawiasz mniej dokumentów do leasingu niż do banku i szybciej dostajesz odpowiedź.
- Leasingi preferują ruchomości a banki nieruchomości – leasing chętnie finansuje maszyny i inne środki trwałe. Bank dużo chętniej finansuje nieruchomości i przy zakupie maszyn w kredycie często żąda dodatkowego zabezpieczenia na nieruchomości. W leasingu zwykle zabezpieczeniem są same finansowane maszyny.
Leasing linii technolgicznej a płatności w transzach
Produkcja i dostawa linii produkcyjnych trwa najczęściej kilka miesięcy. Kwoty zamówień opiewają zwykle na setki tysięcy lub miliony złotych, dlatego dostawcy linii oczekują płatności w transzach. Standardowe płatności w transzach wyglądają następująco:- zaliczka po podpisaniu zamówienia, wymagana do uruchomienia produkcji – w zależności od producenta może wynieść od 10% do nawet 50% zamówienia,
- dopłata do 90% po wyprodukowaniu, a przed wysyłką do odbiorcy,
- ostatnie 10% po dostawie i rozruchu w hali zamawiającego.
- Wpłacasz całą zaliczkę z własnych środków – stosujemy ten wariant gdy chcesz, żeby zaliczka została zaliczona na poczet wkładu własnego do leasingu lub zależy ci na jak najszybszym rozpoczęciu produkcji. Masz też więcej czasu na zorganzowanie leasingu i nie zamyka to drzwi do starania się o leasing z mniejszym wkładem własnym, niż wysokość wpłaconej zaliczki.
- Wpłacasz część zaliczki z własnych środków a resztę dopłaca leasingodawca. Wybieramy ten wariant, gdy wkład własny do leasingu jest niższy od kwoty zaliczki, przykładowo zaliczka wynosi 30%, bierzesz leasing z wpłatą 10% i tyle wpłacasz sprzedawcy. Brakujące 20% dopłaca leasingodawca.
- Całą zaliczkę wpłaca leasingodawca. Jeśli leasingodawca wymaga wkładu własnego – wpłacasz go na konto firmy leasingowej.
Jakie są warunki leasingu linii technologicznej?
- Min. wkład własny wynosi zwykle 10-20%. Niższy wkład własny dostępny jest dla firm z długą historią działalności i dobrymi wynikami finansowymi.
- Czas spłaty wynosi od 3 do 7 lat. Przy drogich liniach zdarzają się dłuższe leasingi.
- Wykup 1-25%
- Waluta leasingu PLN lub EUR.
- Stopa procentowa stała lub zmienna
- Harmonogram spłat: raty równe, malejące, sezonowe, rata balonowa
- Rodzaj finansowania: leasing operacyjny, leasing finansowy, leasing zwrotny, pożyczka leasingowa
Dlaczego leasingodawcy mogą odmówić leasingu linii technologicznej?
Przyczyn odmowy jest kilka. Zazwyczaj:- Patrząc z perspektywy leasingodawcy: linia składa się ze specjalistycznych maszyn o niedużym rynku wtórnym. Jeśli Twój biznes pójdzie niepomyślnie i trzeba będzie zwindykować linię, to ciężko będzie ją sprzedać bez dużej straty w krótkim czasie. Ocena wniosku opiera się więc bardziej na wynikach Twojej firmy, niż samych maszynach.
- Pomimo doświadczenia branżowego i posiadanych odbiorców, uruchomienie produkcji jest traktowane, jakbyś uruchamiał nową działalność a zdolność opiera się na dotychczasowych wynikach finansowych.
- Spółka z racji jeszcze krótkiej działalności (zazwyczaj do 3 lat), małych kapitałów własnych (w tym niskiego kapitału zakładowego 5 000 zł), braku środków trwałych, często braku wynajętej hali oraz braku pisemnych kontraktów z odbiorcami wygląda mało wiarygodnie dla leasingodawcy.
- W tej sytuacji udzielenie leasingu na kilkaset tysięcy złotych lub więcej na specjalistyczne maszyny jest zbyt ryzykowne i kończy się odmową albo zgodą na warunkach zaporowych, np. 30% wkładu własnego i poręczeniu prywatnym prezesa za spółkę.
FAQ leasing linii produkcyjnej
Czy można zakończyć leasing linii produkcyjnej wcześniej?
Tak, umowę leasingu można zakończyć w przed terminem. Jednakże warto uwzględnić minimalny czas trwania leasingu, który wynosi 40% czasu amortyzacji linii (zwykle 3 lub 4 lata). Po tym terminie można zakończyć umowę po kwocie pozostałej do spłaty. Jeśli zakończymy umowę wcześniej - leasingodawca sprzeda maszynę leasingobiorcy po cenie rynkowej.
Jakie najstarsze linie można leasingować?
Nie mamy limitu wieku dla leasingu linii technologicznych. Regularnie finansujemy maszyny 20-letnie i starsze.
Ile kosztuje leasing na linię technolgiczną?
Koszt leasingu zależy od wysokości wkładu własnego, czasu spłaty leasingu oraz wysokości wykupu. Przeciętnie odsetki od leasingu linii wynoszą od 4% do 6% ceny zakupu rocznie.
Jak działa leasing linii produkcyjnej?
Wskazujesz linię, którą firma leasingowa kupuje, a następnie wynajmuje Ci w zamian za miesięczną ratę leasingową. Dzięki temu nie musisz wykładać całej kwoty na zakup, tylko kwotę potrzebną na wkład własny. Na końcu wykupujesz linię na własność po cenie wykupu zapisanego w umowie (za ułamek wartości rynkowej). Opłaty leasingowe co miesiąc zaliczasz w koszty, a z linii korzystasz tak, jakby była twoja własnością.
Leasing lini technologicznej – pomocne linki
Ogólne informacje: 7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń Leasing w euro Leasing na stałej czy zmiennej stopie? Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie Leasing maszyn z zagranicy Finansowanie maszyn z dotacją unijną Leasing dla nowych firm Leasing starych maszyn 10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszynLeasing linii technologicznej a podatki:
Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup? Leasing operacyjny a finansowy – różnice VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi Leasing w działalności jednoosobowej Leasing w spółce zoo Leasing dla firm na ryczałcie Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie? Procedury leasingu i koszty dodatkowe: Jak dostać leasing krok po kroku Leasing w procedurze uproszczonej Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne? Koszty dodatkowe w leasingu Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe 10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana? 1Oferta leasingu linii technologicznych i innych przedmiotów w Leason
Oferta leasingu: Leasing maszyn Leasing samochodów Leasing urządzeń i sprzętu 1Opinie naszych klientów dotyczące leasingów maszyn:
30 lipca 2023