Firmy produkcyjne często decydują się na zakup stacji transformatorowej, a można ją też wziąć w leasing. W zależności od rozmiaru koszty zakupu są niemałe i wynoszą przeciętnie 150-500 tys. zł netto. Zdarzają się jednak znacznie droższe stacje.

Naturalną koleją rzeczy jest chęć sfinansowania takiego zakupu środkami zewnętrznymi, a najprościej leasingiem. Co trzeba wiedzieć o leasingu stacji transformatorowej i kiedy jest on możliwy?

leasing stacji trafo

Dla większości leasingodawców stacja trafo zalicza się nieruchomości i nie chcą jej finansować. Nielicznie leasingodawcy traktują stacje trafo jako przedmiot ciężkozbywalny – jest projektowana pod klienta i trudno demontowalna. Dlatego oceniając zdolność leasingową bierze się pod uwagę przede wszystkim wyniki finansowe leasingobiorcy.

Jednocześnie od stacji zależy bezpieczeństwo energetyczne firmy. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że jeśli klient będzie miał kłopoty ze spłatą leasingów, to leasing stacji trafo będzie wysoko na jego liście priorytetów płatniczych.

Większość dużych leasingodawców nie chce leasingować stacji trafo. Na szczęście są nieliczni, którzy chcą i finansują. A my pomogliśmy wyleasingować 30+ stacji transformatowych.

Stacja transformatorowa ma niską, 10% stawkę amortyzacji, czyli leasing operacyjny trwa min. 4 lata i kończy się wysokim wykupem. Wykup wynosi 24-25% po 4 latach oraz 14-15% po 5 latach.

Zazwyczaj wymagane jest co najmniej 20% opłaty wstępnej (wkładu własnego). Większe firmy z dobrymi wynikami finansowymi mogą liczyć na 10% wpłaty. Wkład własny można wpłacić do leasingodawcy lub do sprzedawcy, w formie zaliczki. Standardowy czas spłaty leasingu wynosi 4-5 lat, niekiedy dłużej.

Płatność do sprzedawcy może być jednorazowa lub w transzach, na podstawie trójstronnej umowy sprzedaży (klient, leasingodawca, sprzedawca).

Leasing możesz spłacać w złotówkach lub w euro. Na stałej stopie procentowej lub zmiennej.

Transformator olejowy 1000 kVA dla przetwórcy tworzyw sztucznych

Leasingobiorcą była spółka działająca od wielu lat na rynku, zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Wykazywała przychody powyżej 30 mln zł rocznie, zysk netto 800+ tys. rocznie a poziom zadłużenia kredytowo-leasingowego był umiarkowany. Celem zakupu stacji trafo była wymiana dotychczasowej o mniejszym KVA na 3x większe, co pozwalało zabezpieczyć energetycznie firmę. Koszt zakupu wynosił niespełna 200 tys. zł netto.

Spółka trafiła do nas po tym, gdy jej dotychczasowy leasingodawca odmówił leasingu na stację trafo. Leasingobiorca wnioskował o leasing w euro z wpłatą 20% (tyle zaliczki wpłacił do sprzedawcy trafo) na okres 4 lat. Dostał leasing na wnioskowanych parametrach.

Leasing słupowej stacji transformatorowej 400 kVA dla producenta wyrobów medycznych

Firma działa na rynku ponad 20 lat, miała ugruntowaną pozycję na polskim rynku i współpracowała głównie z koncernami farmaceutycznymi. Za ostatni zamknięty rok obrachunkowy wykazała 15+ mln zł przychodu i 3+ mln zł zysku netto. Poziom zadłużenia był umiarkowany.

W związku z rozbudową produkcji firma potrzebowała zwiększyć moc energii elektrycznej dostępnej na hali produkcyjnej. Trafiła do nas z polecenia sprzedawcy stacji, po tym gdy dotychczasowy leasingodawca odmówił udzielenia leasingu z uwagi na przedmiot.

Stacja kosztowała 195 tys. zł netto. Klient wnioskował o leasing w PLN z 20% wpłaty na okres 5 lat. Zorganizowaliśmy leasing na wnioskowanych parametrach.

leasing stacja trafo

Leasing zwrotny słupowej stacji transformatorowej 400 kVA dla hotelu

Leasingobiorcą był właścicej JDG prowadzący działalność od 30 lat w kilku branżach. Przychody 12+ mln zł rocznie, dochód 1+ mln zł. Zadłużenie wysokie – w związku z budową nowgo obiektu hotelowo-rekreacyjnego zaciągnał wysoki kredyt inwestycyjny. Stacja została zakupiona za gotówkę, ale na etapie wykańczania obiektu zabrakło środków na dokończenie inwestycji. Dlatego klient postanowił uzyskać leasing zwrotny na niedawno zakupioną nową stację trafo.

Była to relatywnie tania stacja słupowa o wartości 145 tys. zł netto. Celem było uzyskanie leasingu z jak najmniejszym wkładem własnym, aby odzyskać jak najwięcej środków. Zorganizowaliśmy leasing z wpłatą 10% na okres 5 lat.

Inne przypadki leasingu stacji trafo

Najdroższe z dotychczas leasingowanych przez nas stacji trafo kosztowało około 500-550 tys. zł netto a leasingobiorcami były zwykle spółki z przychodami powyżej 100+mln zł. Możemy leasingować również droższe stacje – nie ma górnego limitu ceny zakupu.

Nawet z naszą pomocą leasing stacji trafo nie zawsze jest prosty i wiele zależy od wyników i skali działalności leasingobiorcy, co podkreślaliśmy na początku wpisu. Jeden z naszych klientów prowadził mniejszą firmę, z rocznym obrotem na poziomie 1,5 mln zł i dochodem ok. 100 tys. zł. Pomimo 20% wkładu własnego leasingodawca odmówił mu udzielenia leasingu. Powód odmowy – ryzykowane aktywo i mała skala działalności.

Udało nam się dopiero za drugim podejściem w leasingu online. Lecz tylko dlatego, że cena zakupu nie przekraczała 100 tys. zł netto i mieściła się w limicie finansowania tego leasingodawcy.

Poza stacjami słupowymi leasingujemy także stacje kontenerowe.

Ogólne informacje:
7 najczęściej zadawanych pytań o leasing maszyn i urządzeń
Leasing w euro
Leasing na stałej czy zmiennej stopie?
Harmonogram spłat leasingu i płatności w transzach do producenta maszyny
Leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
Leasing maszyn z zagranicy
Finansowanie maszyn z dotacją unijną
Leasing dla nowych firm
Leasing starych maszyn
10 najczęściej popełnianych błędów w leasingu samochodów i maszyn

Leasing maszyn a podatki:
Jak stawka amortyzacji maszyny wpływa na czas trwania leasingu i wykup?
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
VAT od odsetek w leasingu operacyjnym, finansowym i pożyczce leasingowej
Kaucja gwarancyjna czyli wykup płatny z ratami leasingu
Wysoki jednorazowy koszt na koniec miesiąca lub roku dzięki leasingowi
Leasing w działalności jednoosobowej
Leasing w spółce zoo
Leasing dla firm na ryczałcie
Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Procedury leasingu i koszty dodatkowe:
Jak dostać leasing krok po kroku
Leasing w procedurze uproszczonej
Dokumenty do leasingu – jakie są potrzebne?
Koszty dodatkowe w leasingu
Koszty spreadu (przewalutowania) w leasingu maszyn
Czy leasing maszyny obejmuje koszty transportu, montażu, szkolenia i cła? 
Zdolność leasingowa – główne kryteria oceny
Zabezpieczenia leasingu: standardowe i dodatkowe
10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić
Dywersyfikacja leasingodawców – dlaczego jest wskazana?

Szukasz leasingu stacji trafo? Sprawdź u nas lub wypełnij formularz na dole strony.

Leasing urządzeń

Leasing maszyn

Leasing samochodów

Jeśli nie masz jeszcze wybranego dostawcy możemy zarekomendować sprawdzoną firmę.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing nietypowych przedmiotów

Leasing na wyposażenie magazynu

5/5 - (3 votes)

Poprzedni post

Limit leasingowy (linia leasingowa) — co to jest i jakie ma zalety?

Następny post

Auto w leasingu a pijany kierowca. Czy będzie konfiskata samochodu?