Leasing na samochód specjalny jest powszechnie stosowany do sfinansowania zakupu. Pojazdy specjalne kosztują dużo, dlatego dobry leasing jest często konieczny, aby doszło do kupna. Można leasingować pojazdy krajowe i zagraniczne, nowe i używane. Oto szczegóły.

leasing na samochód specjalny

Leasing na samochód specjalny – poradnik leasingobiorcy

Co to jest pojazd specjalny?

Pojazd specjalny to pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowana nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. Powinien być używany do wykonywania określonego zadania. Można w nim przewozić osoby i rzeczy związane z wykonywaniem funkcji.

Natomiast sama możliwość przewozu danego materiału nie przesądza, że pojazd jest pojazdem specjalnym. Musi spełniać konkretną funkcję, np. w przypadku betoniarki – przygotowywać beton. Dlatego pojazdami specjalnymi nie są np. śmieciarka, betoniarka, cementowóz czy cysterna. 

Od pojazdów specjalnych nie płacimy podatku od środków transportu.

Co sprawia, że pojazd uznajemy za specjalny? Kluczowy jest wpis „pojazd specjalny” w dowodzie rejestracyjnym, w rubryce „rodzaj pojazdu”.

1

Leasing pojazd specjalny

Ceny zakupu nowych pojazdów specjalnych są wysokie i wynoszą często od kilkuset tysięcy złotych do nawet powyżej 1 miliona euro netto (np. dźwigi). To powoduje, że kupujący często poszukują finansowania. A firmy leasingowe wychodzą im naprzeciw.

Finansują nowe i używane pojazdy specjalne. Jako leasingobiorca musisz tylko dysponować pieniędzmi na wkład własny do leasingu, który wynosi najczęściej 10-20% kwoty zakupu. Pozostałą część finansuje firma leasingowa. Firmy działające długo na rynku i w dużej skali mogą otrzymać leasing bez wkładu własnego.

Standardowy czas spłaty leasingu pojazdu specjalnego wynosi od 3 do 7 lat, w niektórych przypadkach może być dłuższy. Samochody specjalne mają 14% stawkę amortyzacji, dlatego minimalny czas trwania leasingu wynosi 3 lata i kończy się 20% wykupem.

Po 4 latach wykup wynosi 6%, po 5 latach 1%. Więcej na temat wpływu stawki amortyzacji na czas leasingu i wykup piszemy w tekście Stawka amortyzacji a wykup.

Leasing możesz spłacać w złotówkach lub w euro. Do dyspozycji jest zmienna oraz stała stopa procentowa.

Z każdej raty leasingu odliczysz 100% VAT, kwotę netto zaliczysz w koszty uzyskania przychodu firmy.

1

Leasing pojazdów specjalnych – dlaczego warto?

Leasing pojazdów specjalnych jest korzystny z wielu powodów, oto niektóre z nich:

 • możliwość szybkiego zaliczenia pojazdu w koszty firmy. W leasingu operacyjnym ujmiesz zakup w kosztach nawet w ciągu 3 lat. Co więcej, do 60% wartości pojazdu możesz wrzucić w koszty już w ciągu 1 lub 2 miesięcy. Zastanawiasz się jak to zrobić? Sprawdź jak wrzucić samochód w koszty na koniec roku;
 • z każdej raty odliczysz VAT, kwotę netto zaliczysz w koszty firmy,
 • nie obniża zdolności kredytowej. Leasing ujęty jest w kosztach firmy. Jeśli w najbliższym czasie planujesz inwestycje z użyciem kredytów bankowych, leasing nie wpłynie na Twoje plany,
 • możliwość załatwienia formalności w ciągu 1-2 tygodni,
 • obniża wysokość płaconych podatków,
 • możliwość regulowania rat o różnej wysokości w sezonie i poza nim. Ma to szczególne znaczenie dla firm, prowadzących działalność sezonową;
 • prostsze i szybsze procedury przyznania leasingu, niż w bankach,
 • proste zabezpieczenia – pojazd pozostaje własnością leasingodawcy, dodatkowo podpisujesz weksel in blanco,
 • to jedno z najtańszych źródeł finansowania na rynku,
 • leasing chroni majątek przed komornikiem.

leasing na pojazd specjalny

1

Jaki samochód specjalny można wziąć w leasing?

W tej grupie pojazdów specjalnych leasing obejmuje między innymi:

 • Leasing lawety
 • Leasing kampera
 • Leasing food trucka
 • Leasing bankowozu
 • Leasing karawanu
 • Leasing wozu asenizacyjnego
 • Leasing zamiatarki ulicznej
 • Leasing piaskarki, pługa śnieżnego (samochodu zimowego utrzymania dróg)
 • Leasing pojazdu wuko (beczkowóz do czyszczenia kanalizacji)
 • Leasing ambulansu (karetki)
 • Leasing pojazdu sanitarnego
 • Leasing samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych
 • Leasing wozu strażackiego
 • Leasing dźwigu
 • Leasing samochodu z HDS
 • Leasing podnośnika koszowego

Leasing lawety

Ciekawym przypadkiem jest leasing lawety. W dowodzie rejestracyjnym autolaweta jest klasyfikowana jako samochód specjalny.

Samochdy specjalne mają 14% stawkę amortyzacji, co oznacza że leaing operacyjny musi trwać min. 3 lata i kończy się wykupem 20%. Natomiast część leasingodawcó klasyfikuje lawety, jako samochody ciężarowe ze stawką amortyzacji 20%, co pozwala leasingować pojazd również na 2 lata.

Więcej na temat wpływu stawki amortyzacji na warunki leasingu piszemy w tekście Stawka amortyzacji a wykup.

Leasing karetki (ambulansu)

Kolejnym ciekawym przypadkiem jest leasing karetki. Z uwagi na wysoką kwotę zakupu (ambulans wyposażony w specjalistyczny sprzęt może kosztować nawet powyżej 1,5 mln zł) oraz pełnioną funkcję ratowania życia część leasingodawców nie chce leasingować ambulansów. Wynika to z ryzyka utraty reputacji w razie windykacji takiego sprzętu, gdyby szpital nie spłacał rat. Niektórzy sa gotowi udzielić finansowania, ale tylko w formie pożyczki leasingowej (o której więcej w dalszej części tekstu).

Na szczęście część leasingodawców jest gotowa leasingować karetki.

leasing ambulans

Czy można wziąć w leasing tylko zabudowę?

Otrzymujemy czasami zapytania o możliwość leasingu samej zabudowy (bez podwozia), np. lawety czy chłodni. Generalnie firmy leasingowe traktują zabudowy, jako integralną część pojazdu i mogą leasingować wyłącznie całość.

Natomiast w leasingu online można uzyskać finansowanie samej zabudowy pożyczką leasingową.

Najlepiej gdy kwota mieści się w 50.000 zł netto. Maksymalna kwota finansowania wynosi 100.000 zł netto.

Warunki sprawdzisz po kliknięciu w przycisk:

WEŹ LEASING TERAZ >>

1

Samochód specjalny – wiek do leasingu

Limity wieku dla pojazdów specjalnych są wyższe, niż dla samochodów osobowych czy ciężarowych, ponieważ utrzymują wysoką wartość rynkową i cechuje je długi czas eksploatacji.

Standardowy maksymalny wiek pojazdu wynosi 10 lat na początku leasingu i 13 lat na koniec umowy. W praktyce leasinguje się nawet 20-letnie pojazdy specjalne i starsze. Trzeba tylko uwzględnić wyższy wkład własny i krótki okres leasingu na 3-4 lata.

Przykład leasingu starego podnośnika koszowego

Jeden z naszych klientów świadczy uługi pojazdami specjalnymi – podnośnikami koszowymi, są to głównie prace wysokościowe. Zgłosił się po leasing 21-letniego MANa z podnośnikiem Wumag za 190 tys. zł netto. Leasing w tym roczniku wymagał uzyskania odstępstwa co do wieku pojazdu.

Pomimo niedużej skali działalności firmy (roczny przychód w okolicach 300 tys. zł) otrzymał zgodę na leasing na 3 lata z wpłatą 15% lub na 4 lata z wpłatą 25%. Ostatecznie wybrał wariant 3-letni. Leasing kończył się wysokim, 20% wykupem. Dzięki temu raty miesięczne są niższe a klient ma czas, żeby odłożyć kwotę na wykup. Ewentualnie na koniec umowy może wystąpić o rozłożenie wykupu na raty.

Przykład leasingu 20-letniego pojazdu WUKO

Pomogliśmy też w leasingu 20-letniego pojazdu WUKO (do oczyszczania kanalizacji) dla spółki zoo. Pojazd kosztował 345 tys. zł netto.

Spółka działała wiele lat na rynku, roczne przychody oscylowały około miliona złotych. Zamknięty rok obrachunkowy zakończył się stratą, bieżący sporym zyskiem (co wynikalo z przesunięcia fakturowania wykonanych robót na bieżący rok). 

Wniosek został zaakceptowany z wysokim wkładem własnym 37%, a leasing trwał 3 lata.

Leasing samochodów specjalnych z zagranicy

Można też leasingować pojazdy specjalne z zagranicy, z płatnością do zagranicznego sprzedawcy. Istotne, aby wartość transakcji przekraczała 100 tys. EUR/USD a sprzedawcą była większa firma, szczególnie gdy sprzedawca oczekuje 100% zapłaty przed dostarczeniem pojazdu do Polski.

Inną, łatwiejszą metodą, jest zakup pojazdu specjalnego z własnych środków, sprowadzenie do Polski i szybka sprzedaż firmie leasingowej (tzw. leasing zwrotny).

1

Leasing na samochód specjalny – wymagane dokumenty

Dokumenty do leasingu. Aby otrzymać leasing na samochód specjalny, trzeba przedstawić:

 • wypełniony wniosek leasingowy,
 • fakturę pro forma lub ofertę zakupu wraz ze specyfikacją techniczną
 • wyniki finansowe za ubiegły i bieżący rok obrachunkowy
 • opisać działalność i cel zakupu

Czasami potrzebne są również dokumenty dodatkowe, np. wykaz środków trwałych, biznesplan, kontrakt pod który następuje zakup etc.

1

Warunki leasingu samochodu specjalnego

1

 

Leasing pojazdu specjalnego – pomocne linki

Ogólne informacje o leasingu pojazdów:

Leasing samochodów specjalnych a podatki:

Procedury i koszty dodatkowe:

.

Oferta na leasing pojazdów specjalnych Leason

Szukasz dobrego leasingu na pojazd specjalny? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Kredyt samochodowy

Leasing maszyn

Leasing urządzeń i sprzętu

Ubezpieczenie GAP oferta z rabatem 5%:

kupuje gap

Ubezpieczenie OC AC NNW

lub skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy na dole strony.

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing ciągników siodłowych

Leasing maszyn z zagranicy

  5/5 - (8 votes)

  Poprzedni post

  Ubezpieczenie GAP na maszynę – najważniejsze informacje

  Następny post

  Leasing maszyn dedykowanych

  Wyszukaj:

  O autorze

  Mikołaj Łagowski

  Mikołaj Łagowski

  Właściciel firmy Leason. Z branżą leasingową związany od 2008r. Wyleasingował 1000+ maszyn oraz linii technologicznych i 700+ samochodów dla klientów z całej Polski.

  mikolaj.lagowski@leason.pl Tel. +48 508 747 525

  Pon. - Pt. 9:00 - 16:00, Działamy online.

  Tagi

  leasing ambulansu, leasing auta, leasing bankowozu, leasing beczkowozu, leasing dźwigu, leasing food truck, leasing foodtrucka, leasing hds, leasing kampera, leasing karawanu, leasing karetki, leasing lawety, leasing na pojazd specjalny, leasing na samochód specjalny, leasing piaskarki, leasing pługa śnieżnego, leasing podnośnika koszowego, leasing pojazd specjalny, leasing pojazdów specjalistycznych, leasing pojazdów specjalnych, leasing pojazdu sanitarnego, leasing samochód specjalny, leasing samochodów specjalistycznych, leasing samochodów specjalnych, leasing samochodu dla niepełnosprawnych, leasing śmieciarki, leasing wozu asenizacyjnego, leasing wozu strażackiego, leasing wuko, leasing zamiatarki, lizing pojazd specjalny, lizing samochód specjalny, pojazd specjalny wiek,