Leasing maszyn do aluminium. Linia do obróbki aluminium składała się z 5 nowych maszyn i kosztowała około 200 000 zł netto. Spółka zoo powstała miesiąc wcześniej i nie generowała jeszcze sprzedaży. Oto w jaki sposób zorganizowaliśmy leasing dla nowej spółki zoo przy wpłacie 20% z poręczeniem udziałowca.

leasing maszyny do aluminium

Leasing maszyn do obróbki aluminium dla nowej spółki

O maszynach do obróbki profili aluminiowych

Przedmiotem leasingu były nowe maszyny do obróbki aluminium: piła jednogłowicowa, pantogaf ręczny, zaciskarka, kompresor śrubowy oraz wiertarka słupowa. Wszystkie od jednego, polskiego sprzedawcy. Łączna cena zakupu wyniosła około 200 000 zł netto, z czego prawie połowę kosztowała piła. Maszyny służyły do obróbki profili aluminiowych oraz produkcji stolarki aluminiowej. Dodatkowym elementem była frezarka z 1989r za 14 000 zł. Ze względu na stary rocznik od razu zasugerowaliśmy sfinansowanie jej przez leasing online. Spółka otrzymała ten leasing w 15 minut.

O spółce

Spółka powstała miesiąc przed złożeniem wniosku leasingowego z kapitałem zakładowym 6000 zł. Zdążyła wynająć lokal pod produkcję, ale nie generowała jeszcze żadnej sprzedaży – miała zacząć dopiero po zakupie maszyn. Jeden ze wspólników miał kilkunastoletnie doświadczenie w produkcji elementów aluminiowych, drugi szerokie kontakty w branży budowlanej wśród potencjalnych odbiorców na produkty spółki.

Leasing maszyn do aluminium – oczekiwane parametry

Klient chciał wpłacić 20% tytułem wkładu własnego i uzyskać leasing na okres 5 lat. Wspólnicy byli gotowi poręczyć osobiście za zobowiązanie spółki. Jeden z nich posiadał prywatnie mieszkanie o dużej wartości oraz oszczędności, które zamierzał przeznaczyć na wkład własny do leasingu. Ponadto spółka miała poręczyciela – firmę działającą kilka lat i zaopatrującą inwestycje w stolarkę aluminiową. Firma ta była powiązana z jednym ze wspólników i początkowo to ona miała być głównym odbiorcą produktów spółki. Cały projekt wyglądał obiecująco.

Pierwsze podejście do leasingu maszyn do aluminium

Skompletowaliśmy dokumenty niezbędne do złożenia wniosku. Poza standardowymi dokumentami dotyczącymi leasingobiorcy i poręczyciela były to również listy intencyjne z kilkoma odbiorcami, świadectwa pracy wspólnika z produkcyjnym know how oraz obszerny opis planowanej działalności wraz ze wskazaniem przewag rynkowych. Dodatkowo załączyliśmy umowę najmu hali produkcyjnej. W naszej ocenie wniosek kwalifikował się do otrzymania leasingu. Złożyliśmy dokumenty do oceny. Po kilku dniach dostaliśmy informację o odmowie.

Okazało się, że „zawinił” poręczyciel. Wiedzieliśmy co prawda, że ma przeciętne wyniki i dodatkowo spadki sprzedaży będące następstwem sytuacji covidowej. Mimo to jego wyniki nie były aż tak słabe, żeby dyskwalifikować wniosek. Natomiast leasingodawca weryfikując bazy doszukał się czegoś, co dyskwalifikowało poręczyciela a tym samym wniosek. Uznał też, że bez poręczyciela zewnętrznego nie może udzielić leasingu spółce. W tej sytuacji byliśmy zmuszeni poszukać innego rozwiązania.

Drugie podejście do leasingu

Przy drugim podejściu zmieniliśmy leasingodawcę i strategię. Wnioskowaliśmy o leasing z 20% wpłatą początkową i poręczeniem wspólników za spółkę (bez poręczenia tej drugiej firmy). Dopracowaliśmy jeszcze opis. Ocena trwała dość długo – około 2 tygodni. Pojawiały się dodatkowe pytania analityka, ale finalnie zgodził się na leasing na wnioskowanych warunkach.

Leasing dla nowych firm

W internecie często można spotkać oferty leasingu dla nowych firm. I rzeczywiście można dostać taki leasing, jeśli dotyczy finansowania samochodu, komputera albo nowej, taniej i typowej maszyny (np. minikoparki). Przy droższych albo mniej typowych maszynach pojawiają się schody i bardzo często jedyną droga do uzyskania leasingu jest poręczenie firmy z dłuższą historią. Jak widać w powyższym przykładzie poręczycielem musi być rzetelna firma.

Jak wygląda leasing dla młodych spółek zoo dowiesz się z tego wideo:

Tym razem mieliśmy kilka argumentów za udzieleniem leasingu: doświadczenie (poparte świadectwami pracy), majątek prywatny, odpowiedni wkład własny, listy intencyjne + bardzo dobry opis przedsięwzięcia. Suma tych czynników przedstawiona analitykowi w przystępnej formie pozwoliła na uzyskanie leasingu. Więcej informacji o leasingu dla nowych firm.

Przy niedużych zakupach  (do 20-25 tys. zł netto) dla młodej firmy polecamy leasing online. Min. wpłata początkowa 10%.

Przy większych prosimy o kontakt indywidualny, formularz kontaktowy znajdziesz na dole strony.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing maszyn >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing samochodów >>

Leasing ciągników siodłowych >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing na ploter frezujący dla młodej firmy (case study)

Leasing dla spółki zoo – jak forma prawna wpływa na przyznanie leasingu

Leasing telebimu dla młodej firmy (case study)

    5/5 - (3 votes)

    Poprzedni post

    Leasing na ploter frezujący dla młodej firmy [case study]

    Następny post

    „Dlaczego śpimy?” – najważniejsza książka o spaniu jaką można przeczytać?