Linia do obróbki aluminium składała się z 5 nowych maszyn i kosztowała około 200 000 zł netto. Spółka zoo powstała miesiąc wcześniej i nie generowała jeszcze sprzedaży. Oto w jaki sposób zorganizowaliśmy leasing dla nowej spółki zoo przy wpłacie 20% z poręczeniem udziałowca.

O maszynach

Przedmiotem leasingu były nowe maszyny do obróbki aluminium: piła jednogłowicowa, pantogaf ręczny, zaciskarka, kompresor śrubowy oraz wiertarka słupowa. Wszystkie od jednego, polskiego sprzedawcy. Łączna cena zakupu wyniosła około 200 000 zł netto, z czego prawie połowę kosztowała piła. Maszyny służyły do obróbki profili aluminiowych oraz produkcji stolarki aluminiowej. Dodatkowym elementem była frezarka z 1989r za 14 000 zł. Ze względu na stary rocznik od razu zasugerowaliśmy sfinansowanie jej przez leasing online. Spółka otrzymała ten leasing w 15 minut.

O spółce

Spółka powstała miesiąc przed złożeniem wniosku leasingowego z kapitałem zakładowym 6000 zł. Zdążyła wynająć lokal pod produkcję, ale nie generowała jeszcze żadnej sprzedaży – miała zacząć dopiero po zakupie maszyn. Jeden ze wspólników miał kilkunastoletnie doświadczenie w produkcji elementów aluminiowych, drugi szerokie kontakty w branży budowlanej wśród potencjalnych odbiorców na produkty spółki.

Oczekiwane parametry leasingu

Klient chciał wpłacić 20% tytułem wkładu własnego i uzyskać leasing na okres 5 lat. Wspólnicy byli gotowi poręczyć osobiście za zobowiązanie spółki. Jeden z nich posiadał prywatnie mieszkanie o dużej wartości oraz oszczędności, które zamierzał przeznaczyć na wkład własny do leasingu. Ponadto spółka miała poręczyciela – firmę działającą kilka lat i zaopatrującą inwestycje w stolarkę aluminiową. Firma ta była powiązana z jednym ze wspólników i początkowo to ona miała być głównym odbiorcą produktów spółki. Cały projekt wyglądał obiecująco.

Pierwsze podejście do leasingu

Skompletowaliśmy dokumenty niezbędne do złożenia wniosku. Poza standardowymi dokumentami dotyczącymi leasingobiorcy i poręczyciela były to również listy intencyjne z kilkoma odbiorcami, świadectwa pracy wspólnika z produkcyjnym know how oraz obszerny opis planowanej działalności wraz ze wskazaniem przewag rynkowych. Dodatkowo załączyliśmy umowę najmu hali produkcyjnej. W naszej ocenie wniosek kwalifikował się do otrzymania leasingu. Złożyliśmy dokumenty do oceny. Po kilku dniach dostaliśmy informację o odmowie.

Okazało się, że „zawinił” poręczyciel. Wiedzieliśmy co prawda, że ma przeciętne wyniki i dodatkowo spadki sprzedaży będące następstwem sytuacji covidowej. Mimo to jego wyniki nie były aż tak słabe, żeby dyskwalifikować wniosek. Natomiast leasingodawca weryfikując bazy doszukał się czegoś, co dyskwalifikowało poręczyciela a tym samym wniosek. Uznał też, że bez poręczyciela zewnętrznego nie może udzielić leasingu spółce. W tej sytuacji byliśmy zmuszeni poszukać innego rozwiązania.

Drugie podejście do leasingu

Przy drugim podejściu zmieniliśmy leasingodawcę i strategię. Wnioskowaliśmy o leasing z 20% wpłatą początkową i poręczeniem wspólników za spółkę (bez poręczenia tej drugiej firmy). Dopracowaliśmy jeszcze opis. Ocena trwała dość długo – około 2 tygodni. Pojawiały się dodatkowe pytania analityka, ale finalnie zgodził się na leasing na wnioskowanych warunkach.

Leasing dla nowych firm

W internecie często można spotkać oferty leasingu dla nowych firm. I rzeczywiście można dostać taki leasing, jeśli dotyczy finansowania samochodu, komputera albo nowej, taniej i typowej maszyny (np. minikoparki). Przy droższych albo mniej typowych maszynach pojawiają się schody i bardzo często jedyną droga do uzyskania leasingu jest poręczenie firmy z dłuższą historią. Jak widać w powyższym przykładzie poręczycielem musi być rzetelna firma.

Jak wygląda leasing dla młodych spółek zoo dowiesz się z tego wideo:

Tym razem mieliśmy kilka argumentów za udzieleniem leasingu: doświadczenie (poparte świadectwami pracy), majątek prywatny, odpowiedni wkład własny, listy intencyjne + bardzo dobry opis przedsięwzięcia. Suma tych czynników przedstawiona analitykowi w przystępnej formie pozwoliła na uzyskanie leasingu. Więcej informacji o leasingu dla nowych firm.

Przy niedużych zakupach  (do 20-25 tys. zł netto) dla młodej firmy polecamy leasing online. Min. wpłata początkowa 10%.

Przy większych prosimy o kontakt indywidualny, formularz kontaktowy znajdziesz na dole strony.

.

Szukasz dobrego leasingu? Sprawdź nasza ofertę:

leasing maszyn >>

leasing samochodów >>

leasing ciągników siodłowych >>

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing plotera frezującego dla młodej firmy (case study)

Leasing dla spółki zoo – jak forma prawna wpływa na przyznanie leasingu

Poprzedni post

Leasing plotera frezującego dla młodej firmy [case study]

Następny post

„Why we sleep” – najważniejsza książka o spaniu jaką można przeczytać?