Ile kapitału można spłacić w pierwszym roku leasingu? Czy są jakieś ograniczenia w tym zakresie?

maksymalna spłata w pierwszym roku

Pierwsza wpłata do leasingu

Maksymalna pierwsza wpłata do leasingu wynosi 45% (niekied,y na zasadzie wyjątku, nawet minimalnie wyżej). A jak dużą część leasingu można spłacić i zaliczyć w koszty firmy w pierwszym roku leasingu?

Generalnie do 60-70% kapitału. Nie jest to zapisane wprost w procedurach ale mniej więcej tyle duże firmy leasingowe akceptują w pierwszym roku leasingu i wynika to z przepisów unijnych o unikaniu opodatkowania. Można to osiągnąć poprzez podniesienie pierwszej lub lub kilku początkowych rat leasingu.

Są jednak wyjątki od tej zasady i zdarzało się, że nasi klienci zawierali umowy ze spłatą powyżej 70% kapitału w pierwszym roku leasingu. Sprawy te dotyczyły samochodów osobowych o wartości nieprzekraczającej 20 000 EUR netto.

Mieliśmy też przypadek odmowy udzielenia takiego harmonogramu dla samochodu o wartości powyżej 20 000 EUR przez jednego z leasingodawców. Powoływał się przy tym na klauzulę GAAR (General Anti-Avoidance Rule) – klauzula przeciwko obejściu prawa podatkowego.

Dla samochodu o wartości powyżej 20 000 EUR netto harmonogram z wpłatą 45% oraz kilkoma wyższymi ratami leasingu na początku miał stać w sprzeczności z tą klauzulą. Inny leasingodawca nie miał jednak trudności z zaakceptowaniem takiego harmonogramu.

.

Dotacja unijna a maksymalna spłata kapitału w pierwszym roku leasingu

Zdarzyło nam się organizować leasing maszyn, na które przedsiębiorca otrzymał dofinansowanie unijne z NCBiR. W tym wypadku firma otrzymywała zwrot dotacji do opłaconych rat leasingu przez określony czas. W związku z tym przedsiębiorca chciał spłacić możliwie dużo kapitału w trakcie okresu objętego dofinansowaniem.

W tej sytuacji, na drodze odstępstwa akceptowanego przez zarząd leasingodawcy, istniała możliwość udzielenia leasingu operacyjnego zakładającego spłatę 90+% kapitału w trakcie pierwszych 12 rat leasingu.

Sama umowa musi trwać 4 lub 5 lat, bowiem dla większości maszyn produkcyjnych stawka amortyzacji wynosi 14%, co wymusza zastosowanie leasingu na min. 3 lata. Po 3 latach minimalny wykup wynosi 20%, a jest to część kapitału pozostała do spłaty na końcu umowy. Jak łatwo obliczyć przy tak wysokim wykupie niemożliwe byłoby spłacenie 90% kapitału w trakcie umowy.

Minimalny wykup po 4 latach leasingu wynosi 6%, po 5 latach 1%. Więcej o wykupie i stawce amortyzacji piszemy w tekście Stawka amortyzacji a wykup.

W efekcie leasingobiorca wybierał 5-letni leasing z 1% wykupem, gdzie w początkowych miesiącach spłacał powyżej 90% kapitału, a przez pozostały czas raty były bardzo niskie.

.

Ile najwięcej można spłacić w pierwszym roku leasingu samochodu?

Co jakiś czas otrzymujemy tego typu zapytania. Przedsiębiorcy nie ukrywają, że najchętniej kupiliby nowy samochód osobowy za gotówkę, ale nie chcą go amortyzować przez 5 lat. Albo chcą zaliczyć w koszty więcej, niż ustawowy limit kosztów 150 000 zł.

Dlatego szukają leasingu jako rozwiązania, które pomoże im szybko zaliczyć zakup auta w koszty, w tym znaczną część jednorazowo.

Zdarza się, że pomimo odsetek leasing samochodu osobowego bardziej się opłaca od zakupu gotówkowego, ponieważ możemy szybciej zaliczyć zakup w koszty, a czasami także dokonać wyższych odliczeń podatkowych – szczególnie widać to w leasingu samochodów premium. Dlatego pierwszy rok leasingu z wysoką spłatą kapitału jest często wybieranym wariantem.

.

Wykup z leasingu z dużą spłatą kapitału w pierwszym roku

Trzeba pamiętać, że min. czas trwania leasingu operacyjnego dla samochodu wynosi 2 lata i kończy się wykupem 16-20% w zależności od leasingodawcy. Jeśli wartość wykupu po odliczeniu VAT przekroczy 10 000 zł, trzeba będzie amortyzować samochód przez 30 miesięcy.

Update 2021 – od 2021r amortyzacja wykupu trwa 60 miesięcy, jeśli leasingowany samochód był nowy na początku leasingu lub 30 miesięcy, gdy był używany.

Po dużej spłacie kapitału na początku umowy wysoki wykup jest nie na rękę wielu przedsiębiorcom. Dlatego wybierają częściej leasing na 3 lata z wykupem 1%, czasami na 30 miesięcy z wykupem ok. 8%. Wielu zamierza potem wykupić auto z leasingu na osobę prywatną.

Leasing z niskim wykupem jest jednak niekorzystny podatkowo dla droższych samochodów. Przykładowo leasing BMW często wychodzi korzystniej z wysokim wykupem. Obszerniej na temat różnych wariantów wykupu i korzyści z tym związanych piszemy w tekście: Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Ile można spłacić kapitału w pierwszym roku leasingu maszyn?

Dla maszyn maksymalna spłata kapitału najczęściej nie przekracza 60-70% w pierwszym roku leasingu (wyjątkiem jest sytuacja z dotacją opisana powyżej). To dużo, gdy kupujemy drogie maszyny za setki tysięcy lub miliony złotych. Najkrótszy leasing dla większości maszyn produkcyjnych wynosi 3 lata i kończy się 20% wykupem.

Umożliwia zatem ujęcie maszyny w kosztach firmy znacznie szybciej, niż przy zakupie gotówkowym (3-4 lata leasingu vs. 7 lat amortyzacji).

Firmy mające status małego podatnika mogą zaliczyć w koszty 50 000 EUR rocznie z tytułu jednorazowej amortyzacji. Jeśli kupują tańszą maszynę i zależy im na kosztach – wybiorą raczej zakup za gotówkę i jednorazową amortyzację. Przy okazji odliczą jednorazowo 100% VAT.

A jeśli nie chcą wydawać tyle gotówki na raz – sięgną raczej po leasing finansowy. W ten sposób uzyskają te same korzyści, co przy zakupie gotówkowym inwestując jedynie wkład własny do leasingu + cały VAT.

Większe firmy nie mogą amortyzować jednorazwo, dlatego leasing będzie im się podatkowo opłacał niezależnie od ceny zakupu maszyny.

Przedstawiamy nasze poprzednie artykuły: 7 pytań o leasing maszyn oraz leasing komputerów.

.

Jeśli szukasz leasingu i chcesz do maksimum wykorzystać tarczę podatkową wypełnij formularz kontaktu na dole strony.

Oferta Leason

Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązene tematycznie:

Nadpłata leasingu – co warto wiedzieć?

Aktualne zasady podatkowe leasingu samochodów

Samochód w rozliczeniu do dilera a leasing

3 sposoby na tani leasing w 2022r

    4.8/5 - (17 votes)

    Poprzedni post

    Lizing na wesoło :) Lizing aut i nie tylko

    Następny post

    Leasing do 20000 zł