Ile kapitału można spłacić w pierwszym roku leasingu? Czy są jakieś ograniczenia w tym zakresie?

maksymalna spłata w pierwszym roku

Pierwsza wpłata do leasingu

Maksymalna pierwsza wpłata do leasingu wynosi 45%. Jak dużą część leasingu można spłacić i zaliczyć w koszty firmy w pierwszym roku leasingu?

Generalnie do 60-70% kapitału. Nie jest to zapisane wprost w procedurach ale mniej więcej tyle duże firmy leasingowe akceptują w pierwszym roku leasingu. Można to osiągnąć poprzez podniesienie pierwszej lub lub kilku początkowych rat leasingu. Są jednak wyjątki od tej zasady i zdarzało się, że nasi klienci zawierali umowy ze spłatą powyżej 70% kapitału w pierwszym roku leasingu. Sprawy te dotyczyły samochodów osobowych o wartości nieprzekraczającej 20 000 EUR netto.

Mieliśmy też przypadek odmowy udzielenia takiego harmonogramu dla samochodu o wartości powyżej 20 000 EUR przez jednego z leasingodawców. Powoływał się przy tym na klauzulę GAAR (General Anti-Avoidance Rule) – klauzula przeciwko obejściu prawa podatkowego. Dla samochodu o wartości powyżej 20 000 EUR netto harmonogram z wpłatą 45% oraz kilkoma wyższymi ratami leasingu na początku miał stać w sprzeczności z tą klauzulą. Inny leasingodawca nie miał jednak trudności z zaakceptowaniem takiego harmonogramu.

Ile najwięcej można spłacić w pierwszym roku leasingu?

Co jakiś czas otrzymujemy tego typu zapytania. Przedsiębiorcy nie ukrywają, że najchętniej kupiliby nowy samochód osobowy za gotówkę, ale nie chcą go amortyzować przez 5 lat. Albo chcą zaliczyć w koszty więcej, niż ustawowy limit kosztów 150 000 zł. Dlatego szukają leasingu jako rozwiązania, które pomoże im szybko zaliczyć zakup auta w koszty, w tym znaczną część jednorazowo. Zdarza się, że pomimo odsetek leasing samochodu osobowego bardziej się opłaca od zakupu gotówkowego, ponieważ możemy sybciej zaliczyć zakup w koszty, a czasami także dokonać wyższych odliczeń podatkowych – szczególnie widać to w leasingu samochodów premium. Dlatego pierwszy rok leasingu z wysoką spłatą kapitału jest często wybierany.

Trzeba tylko pamiętać, że min. czas trwania leasingu operacyjnego  dla samochodu wynosi 2 lata i kończy się wykupem 16-20% w zależności od leasingodawcy. Jeśli wartość wykupu przekroczy 10 000 zł netto trzeba będzie amortyzować tę kwotę przez 30 miesięcy. (Update 2021 – od 2021r amortyzacja wykupu trwa 60 miesięcy, jeśli leasingowany samochód był nowy w momencie zakupu lub 30 miesięcy, gdy był używany). Wysoki wykup jest nie na rękę wielu przedsiębiorcom dlatego wybierają częściej leasing na 3 lata z wykupem 1%, czasami na 30 miesięcy z wykupem ok. 8%. Niektórzy chcą potem wykupić auto z leasingu na osobę prywatną.

Analogiczne korzyści podatkowe z leasingu widać przy zakupie drogich maszyn. Mały podatnik może zaliczyć w koszty z tytułu jednorazowej amortyzacji maksymalnie 50 000 EUR rocznie. W leasingu nie ma limitu kwotowego i zamiast amortyzować maszynę przez 7 czy 10 lat (w zależności od stawki amortyzacji) można zaliczyć zakup w koszty w czasie dwa razy krótszym.

Przedstawiamy nasze poprzednie artykuły: 7 pytań o leasing maszyn oraz leasing komputerów.

Jeśli szukasz leasingu i chcesz do maksimum wykorzystać tarczę podatkową wypełnij formularz kontaktu na dole strony.

Oferta Leason

Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

.

Wpisy powiązene tematycznie:

Nadpłata leasingu – co warto wiedzieć?

Aktualne zasady podatkowe leasingu samochodów

Samochód w rozliczeniu do dilera a leasing

3 sposoby na tani leasing w 2022r

Poprzedni post

Pożyczka leasingowa dla piekarni na sfinansowanie zakupu linii technologicznej do produkcji wyrobów cukierniczych [case study]

Następny post

Kaucja gwarancyjna w leasingu czyli wykup płatny z ratami leasingu