Pierwsza wpłata do leasingu

Maksymalna pierwsza wpłata do leasingu wynosi 45%. Jak dużą część leasingu można spłacić i zaliczyć w koszty firmy w pierwszym roku leasingu?

Generalnie do 60-70% kapitału. Nie jest to zapisane wprost w procedurach ale mniej więcej tyle duzi leasingodawcy akceptują w pierwszym roku leasingu. Można to osiągnąć poprzez podniesienie pierwszej lub lub kilku początkowych rat leasingu. Są jednak wyjątki od tej zasady i zdarzało się, że nasi klienci zawierali umowy ze spłatą powyżej 70% kapitału w pierwszym roku leasingu. Sprawy te dotyczyły samochodów osobowych o wartości nieprzekraczającej 20 000 EUR netto.

Mieliśmy też przypadek odmowy udzielenia takiego harmonogramu dla samochodu o wartości powyżej 20 000 EUR przez jednego z leasingodawców. Powoływał się przy tym na klauzulę GAAR (General Anti-Avoidance Rule) – klauzula przeciwko obejściu prawa podatkowego. Dla samochodu o wartości powyżej 20 000 EUR netto harmonogram z wpłatą 45% oraz kilkoma wyższymi ratami leasingu na początku miał stać w sprzeczności z tą klauzulą. Inny leasingodawca nie miał jednak trudności z zaakceptowaniem takiego harmonogramu.

Ile najwięcej można spłacić w pierwszym roku leasingu?

Co jakiś czas otrzymujemy tego typu zapytania. Przedsiębiorcy nie ukrywają, że najchętniej kupiliby nowy samochód osobowy za gotówkę, ale nie chcą go amortyzować przez 5 lat. Dlatego szukają leasingu jako rozwiązania które pomoże im szybko zaliczyć zakup auta w koszty, w tym znaczną część jednorazowo. Zdarza się, że pomimo odsetek leasing samochodu osobowego bardziej się opłaca. Dlatego pierwszy rok leasingu z wysoką spłatą kapitału jest często wybierany.

Trzeba tylko pamiętać, że min. czas trwania leasingu operacyjnego  dla samochodu wynosi 2 lata i kończy się wykupem 16-20% w zależności od leasingodawcy. Jeśli wartość wykupu przekroczy 10 000 zł netto trzeba będzie amortyzować tę kwotę przez 30 miesięcy. Jest to nie na rękę wielu przedsiębiorcom dlatego wybierają częściej leasing na 3 lata z wykupem 1%, czasami na 30 miesięcy z wykupem ok. 8%. Niektórzy chcą potem wykupić auto z leasingu na osobę prywatną.

Analogiczne korzyści podatkowe z leasingu widać przy zakupie drogich maszyn. Mały podatnik może zaliczyć w koszty z tytułu jednorazowej amortyzacji maksymalnie 50 000 EUR rocznie. W leasingu nie ma limitu kwotowego i zamiast amortyzować maszynę przez 7 czy 10 lat (w zależności od stawki amortyzacji) można zaliczyć zakup w koszty w czasie dwa razy krótszym.

Przedstawiamy nasze poprzednie artykuły: leasing maszyn oraz leasing komputerów.

Jeśli szukasz leasingu i chcesz do maksimum wykorzystać tarczę podatkową wypełnij formular kontaktu na dole strony.

Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Leasing maszyn

.

Wpisy powiązene tematycznie:

Aktualne zasady podatkowe leasingu samochodów

Samochód w rozliczeniu do dilera a leasing

:

Poprzedni post

Pożyczka leasingowa dla piekarni na sfinansowanie zakupu linii technologicznej do produkcji wyrobów cukierniczych [case study]

Następny post

Kaucja gwarancyjna w leasingu czyli wykup płatny z ratami leasingu