Na czym polega leasing suwnicy? Jak wyglądają warunki leasingu suwnicy?

finansowanie suwnicy

Leasing suwnicy

Suwnice spotykamy w halach produkcyjnych oraz przy przeładunkach. Pomagają transportować przedmioty w pionie i poziomie, w tym również o dużej wadze. Ich zakup jest kosztowny a czas amortyzacji długi. Dlatego przedsiębiorcy chętnie sięgają po leasing przy zakupie suwnic. Na początku płacą tylko wkład własny do leasingu finansując pozostałą część.

Możesz leasingować dowolny rodzaj suwnic: bramowe, pomostowe, podwieszane czy półbramowe. Jednodźwigarowe lub dwudźwigarowe. Parametry suwnicy i jej konstrukcję ustalasz ze sprzedawcą. Sprzedawca może być z Polski lub z zagranicy. Leasingodawca traktuje elementy trwale związane z gruntem czy budynkiem jako część nieruchomości i nie będzie chciał ich finansować. Podobnie usługi transportu, montażu czy szkolenia. Jeśli chcesz leasingować takie elementy, powinny zostać ujęte w cenie suwnicy i nie wykazywane na ofercie i fakturze w osobnych pozycjach kosztowych.

.

Czas trwania leasingu suwnicy

10% stawka amortyzacji suwnicy skutkuje długim leasingiem. Leasing operacyjny musi trwać minimum 40% czasu amortyzacji suwnicy, łatwo policzyć, że daje to 4 lata. Leasing kończy się wysokim 25% wykupem. Możesz również wybrać leasing na 5 lat z 15% wykupem lub na 6 lat z 4% wykupem. Od czego zależy wysokość wykupu w leasingu operacyjnym opisałem tutaj.

Jeśli interesuje cię krótszy leasing, np. na 2 lub 3 lata, możesz zdecydować się na leasing finansowy. W tym leasingu samodzielnie amortyzujesz suwnicę a odsetki od leasingu są kosztem uzyskania przychodu. Cały VAT wpłacasz z góry i odliczasz jednorazowo. Możesz także odroczyć zapłatę VAT na 3 miesiące (w tym czasie powinieneś otrzymać zwrot z urzędu skarbowego). Więcej o różnicach między leasingiem operacyjnym i finansowym pisałem tutaj.

Zwykle wymagany jest 10-20% wkład własny do leasingu. Pozostałą część kapitału z odsetkami spłacasz w ratach leasingu i wykupie. Jeśli wykup przekroczy 10 000 zł netto to będziesz go amortyzował.

.

Ocena wniosku o leasing suwnicy i płatność

Zakup suwnicy produkowanej na zamówienie często wiąże się z płatnościami w transzach. Zwykle wpłacasz zaliczkę na uruchomienie produkcji a pozostałe transze płaci leasingodawca (na podstawie trójstronnej umowy zakupu). Jeśli zaliczka jest wysoka a ty chcesz wpłacić niższy wkład własny do leasingu (np. 30% zaliczki vs 10% wpłaty) również istnieje taka możliwość. Wtedy leasingodawca oceni wniosek leasingowy, podpisze umowę leasingu z Tobą i trójstronną umowę zakupu suwnicy oraz poczeka na wpłatę ustalonego wkładu własnego. Ten proces może potrwać około miesiąca.

Ocena wniosku leasingowego dokonywana jest w procedurach ogólnych. Leasingodawca poprosi o wypełnienie wniosku leasingowego, wyniki finansowe firmy i informacje o zamawianej suwnicy. Ocena wniosku trwa zwykle 1-3 tygodnie w zależności od leasingodawcy i momentu złożenia wniosku.

Suwnice zaliczają się do przedmiotów trudnozbywalnych, dlatego ocena wniosku opiera się bardziej na twojej firmie. Leasingobiorcą jest zazwyczaj firma z historią działalności i dobrymi wynikami finansowymi. Jeśli wyniki są za słabe nadal możliwy jest leasing z poręczycielem.

.

Oferta finansowania Leason

Szukasz leasingu na suwnicę lub inne urządzenie? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing maszyn

Leasing urządzeń

Leasing samochodów

1

Wpisy powiązane:

Leasing maszyn do obróbki metalu

Leasing wyposażenia magazynu

Poprzedni post

Leasing wyposażenia sali konferencyjnej

Następny post

Leasing bez pierwszej wpłaty