Leasing samochodu osobowego – co można odliczyć? Wiele osób kupujących samochód osobowy w leasingu zadaje sobie pytanie, ile można odliczyć od podatku? Ile VAT można odliczyć? Czy można odliczyć VAT od paliwa i części samochodowych? Pytania te są ciągle na czasie z uwagi na częste zmiany przepisów w tym zakresie.

Leasing samochodu osobowego – co można odliczyć? Ile VAT?

W chwili pisania tego wpisu (marzec 2016) zasady odliczenia VAT i podatku dochodowego od leasingu samochodu osobowego są następujące:

1) Samochód wykorzystywany do celów firmowych i prywatnych

Możesz odliczyć 50% VAT od wszelkich opłat leasingowych tj. pierwszej wpłaty, rat leasingu, wykupu, ewentualnych opłat manipulacyjnych, ubezpieczenia (jeśli jest spłacane w ratach leasingu) a także od paliwa, serwisu i części.

Pozostały, niepodlegające odliczeniu 50% VAT stanowi koszt uzyskania przychodu firmy i, podobnie jak kwota netto, zmniejsza dochód do opodatkowania. W leasingu operacyjnym nie ma limitu kwotowego, który możesz wrzucić w koszty. W leasingu finansowym jest i wynosi równowartość 20 000 EUR dla jednego samochodu. Tak samy przy zakupie za gotówkę czy w kredycie. Dla aut osobowych nie ma możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji pojazdu. Nadwyżka ponad 20 000 EUR nie stanowi już kosztu uzyskania przychodu. Dlatego zakup drogiego auta osobowego w leasingu może być tańszy, niż przy zakupie za gotówkę (sprawdź więcej w naszym artykule „Leasing samochodu powyżej 20000 euro, tańszy niż zakup za gotówkę?”.

2) Samochód wykorzystywany tylko do celów firmowych

Możesz odliczyć 100% VAT od wszelkich opłat leasingowych, paliwa, serwisu i części. Kwoty netto wrzucasz w koszty. W leasingu finansowym wrzucasz w koszty maksymalnie równowartość 20 000 EUR, nadwyżka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

3) Samochód ciężarowy (lub osobowy z homologacją ciężarową, tzw. z kratką)

Możesz odliczyć 100% VAT od wszelkich opłat leasingowych, paliwa, serwisu i części. Kwoty netto wrzucasz w koszty. W leasingu finansowym nie ma limitu kwotowego, który możesz wrzucić w koszty. Możesz tez dokonać jednorazowej amortyzacji auta.

Jeśli nie jesteś vatowcem wrzucasz w koszty całą ratę leasingu brutto. Powyższe dotyczy leasingu operacyjnego.

W leasingu finansowym odliczysz jednorazowo 50% lub w 100%  VAT w miesiącu zakupu samochodu. Zwykle VAT płacisz z góry, razem z opłatą wstępną, ale niektóre firmy leasingowe oferują także możliwość płatności VAT w ratach leasingu. Kosztem z tytułu leasingu finansowego są tylko odsetki, kapitał jest amortyzowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Powyższe zasady dotyczą także motocyklów.

Koszty leasingu samochodowego a przepisy

Warto być na bieżąco i śledzić zmiany w odliczeniach podatkowych przy zakupie i użytkowaniu samochodów. Przykładowo dla samochodu osobowego jeszcze do lipca 2015 nie można było odliczać VAT od paliwa, aktualnie można 50%. W najbliższych latach czekają nas kolejne zmiany w zakresie możliwości odliczania VAT od samochodu i kosztów jego eksploatacji.

Zasady obowiązujące od 2023r. znajdziesz tutaj >> Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

Ubezpieczenie OC AC NNW >>

Ubezpieczenie GAP oferta z rabatem 5%:

kupuje gap

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Wykup samochodu z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

4.8/5 - (51 votes)

Poprzedni post

Jakie są różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym?

Następny post

Leasing operacyjny samochodu osobowego: korzyści, jak działa?