Leasing wyposażenia basenu. Leasingiem sfinansujesz nie tylko samochody osobowe, maszyny przemysłowe czy sprzęt IT. Zdarzają się również leasingi na przedmioty znacznie „trudniejsze”. Pewien przedsiębiorca zapytał o leasing techniki basenowej za ponad 1 mln zł netto. A my podjęliśmy się zorganizowania finansowania.

leasing wyposażenia basenu

.

Leasing wyposażenia basenu – case study

Na zakup wyposażenia basenu składało się mnóstwo mniejszych i wiekszych elementów:

 • stacja uzdatniania i podgrzewania wody (wymienniki ciepła, filtry, pompy, falowniki),
 • system sterowania temperaturą, parametrami i poziomem wody, oświetleniem,
 • system dozowania środków chemicznych i dezynfekcji,
 • elementy wyposażenia niecki basenu (dysze ścienne, odpływ, przepusty murowe, muszla probiercza),
 • oświetlenie basenu (reflektory LED, obręcze, nisze),
 • orurowanie, kształtki i zawory.

Sprzęt fabrycznie nowy o sumarycznej wartości 1.050.000 zł netto. Z punktu widzenia firm leasingowych nie stanowi dobrego zabezpieczenia. Dlatego ocena opierała się głównie na leasingobiorcy.

.

O leasingobiorcy techniki basenowej

Leasingobiorcą była firma rodzinna działająca ponad 20 lat na rynku. Prowadziła biznes w kilku branżach a jedną z nich był dom weselny. Firma generowała 10+ mln przychodów i wykazywała dobrą rentowność. Posiadała spory majątek, ulokowany głównie w nieruchomościach, przy umiarkowanym zadłużeniu. Wszystko spłacała terminowo.

Rodzina zarządzająca firmą postanowiła wybudować obiekt hotelowy połączony z salą weselną i strefą basenów, gdyż w bliskiej okolicy nie było żadnego basenu. W tym celu zaciągnęła w banku kredyt inwestycyjny na 12 mln zł + 2 mln zł kredytu obrotowego i rozpoczęła budowę obiektu. Planowo kredyt miał pokryć koszty budowy i wyposażenia obiektu, w tym m. in. basenu.

W praktyce po rozpoczęciu wojny na Ukrainie ceny materiałów budowlanych oraz robocizny wzrosły. W trakcie budowy okazało się, że środki z kredytu będą niewystarczające na pokrycie wszystkich kosztów wyposażenia budynku. Dlatego niektóre elementy postanowiono sfinansować leasingiem, a główną pozycję kosztową stanowiło wyposażenie strefy basenowej.

.

Leasing wyposażenia basenu – oczekiwania leasingobiorcy

Klientowi zależało na 5-letenim leasingu operacyjnym z jak najmniejszym wkładem własnym, najchętniej 10%. Zgodnie z KŚT technika basenowa amortyzuje się 10% rocznie a minimalny wykup po 5 latach wynosi 15%. I właśnie o takie warunki leasingu wnioskował klient. W tym celu złożyl samodzielnie wnioski do 3 leasingodawców chcąc mieć pewność otrzymania leasingu.

Warto podkreślić, że krótko przed złożeniem wniosków zdążył kupić z własnych srodków nieco ponad połowę wnioskowanego wyposażenia i otrzymał na to fakturę od sprzedawcy. W praktyce więc wnioskował o zwykły leasing operacyjny na pozostałą część wyposażenia oraz leasing zwrotny już zakupionej części.

Nasz pierwszy kontakt miał miejsce około 3 tygodnie po złożeniu wniosków leasingowych przez klienta do oceny, które jak dotąd nie przyniosło rezultatów.

.

Leasing wyposażenia basenu – nasze działania i rezultaty

Gdy poznaliśmy już sytuację firmy i oczekiwania co do leasingu, dokonaliśmy selekcji firm leasingowych pod względem wnioskowanych przedmiotów. A trzeba przyznać, że przedmiot leasingu zaliczał się do trudnozbywalnych.

Z uwagi na wysokie zadłużenie klienta początkowo rozważaliśmy możliwość podzielenia leasingu między 2 leasingodawców. Ostatecznie jednak zaistniała sytuacja „zmusiła nas” do procedowania całości w jednej firmie leasingowej.

Problem z fakturą za technikę basenową

Okazało się bowiem, że na fakturze za już dostarczoną i zapłaconą część wyposażenia w pozycjach kosztowych sprzedawca wpisał „Dostawa i montaż [nazwa przedmiotów]” zamiast samych nazw dostarczonych przedmiotów. I nie zgadzał się na zmianę tych zapisów na FV. Takie nazewnictwo powodowało wątpliwości – czy przedmiotem faktury były urządzenia wraz z dostawą i montażem, czy może sama usługa dostawy i montażu, która przecież nie może być leasingowana.

Należało więc doprecyzować jaką część z już zapłaconej przez klienta kwoty stanowiły koszty usługi dostawy i motażu. Okazało się, że kwota usług opiewała aż na 120 tys. zł netto. Co więcej dotyczyła całości zamówionego wyposażenia basenu, a nie tylko zafakturowanej dotychczas części. I właśnie dlatego podzielenie inwestycji między 2 leasingodawców nie wchodziło w grę.

Zawnioskowaliśmy więc o leasing całego wyposażenia w jednej firmie leasingowej. W tej sytuacji wnioskowana kwota leasingu zwrotnego musiała zostać pomniejszona o koszty usług. Przygotowaliśmy szczegółowy opis dotychczasowej działalności klienta i jego perspektyw. W niecały tydzień uzyskaliśmy pozytywną decyzję leasingową. Dla zwykłego leasingu leasingodawca zaakceptował 10% wkładu własnego. Dla leasingu zwrotnego analityk zażądał 20% wpłaty (czyli zgodził się zrefinansować klientowi 80% wydanej kwoty, pomniejszonej wcześniej o 120 tys. kosztów usług).

Warunki te nie były idealne, ale mimo wszystko satysfakcjonowały klienta. Co ciekawe pozostali leasingodawcy, wybrani wcześniej przez klienta, dalej nie udzielili mu odpowiedzi. Ostatecznie kilka dni później 2 z nich odmówiło leasingu (bo trudny przedmiot i ogromne zadłużenie klienta) a jeden żądał dodatkowych zabezpieczeń na nieruchomościach.

.

Jakie wnioski można wyciągnąć z opisanego leasingu wyposażenia basenu?

 • W leasingu trudnozbywanych przedmiotów dobór właściwego leasingodawcy (w czym pomagamy) jest kluczowy.
 • Nie warto zostawiać organizowania leasingu na ostatni moment. Gdyby klient zgłosił się do nas wcześniej, jeszcze przed zakupem części wyposażenia z własnych środków, zorganizowalibyśmy mu leasing na całość z 10% wkładem własnym (nie byłoby leasingu zwrotnego). W najgorszym wypadku bez kosztów usług, gdyby sprzedawca przed wystawieniem FV również upierał się przy utrzymaniu nazewnictwa „dostawa i motaż”. Ale istnieje spora szansa, że jednak zgodziłby się zmienić nazwę.
 • Koszty usług nie mogą zostać objęte leasingiem, jeśli są wyszczególnione jako osobne pozycje kosztowe. Mogą, gdy są wliczone w cenę urządzeń i nie wspominamy o nich na fakturze ani nie wyszczególniamy osobno w specyfikacji technicznej zamówienia.

.

Leasing wyposażenia basenu online

Jeśli szukasz leasingu na tańsze wyposażenie basenu, sauny, jacuzzi etc może Cię zainteresować szybki i wygodny leasing załatwiany przez internet.

 • 3000 – 50 000 zł netto bez dokumentów finansowych
 • 50 000+ zł netto z dokumentami finansowymi. Możliwy leasing na kwoty nawet powyżej 500.000 zł netto.
 • wkład własny od 0%
 • Czas spłaty do 5 lat

Aby sprawdzić warunki leasingu mebli i złożyć wniosek leasingowy klikasz w link: WEŹ LEASING

Uwaga – linki prowadzące do leasingu online są linkami afiliacyjnymi. Nie namawiam Cię do korzystania z usługi, która nie jest Ci potrzebna. Jeżeli jednak uznasz, że ta forma finansowania ma sens i zechcesz skorzystać z oferty leasingu za pośrednictwem naszego bloga, będę Ci bardzo wdzięczny. Dla Ciebie to jedno kliknięcie, dla nas szansa na pozyskanie środków na dalszy rozwój bloga. Dlatego serdecznie dziękuję jeśli uznasz, że warto to zrobić.

Wcześniej przygotuj fakturę pro forma lub zamówienie od dostawcy wskazujące na przedmiot leasingu.

W opisany powyżej przypadku leasingu wyposażenia basenu leasingu udzielił inny leasingodawca. Przed złożeniem wniosku zawsze możesz się z nami skonsultować.

.

Oferta Leason

Szukasz leasingu na basen lub inny nietypowy przedmiot? Koniecznie sprawdź u nas:

leasing maszyn >>

leasing samochodów >>

leasing urządzeń >>

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing klimatyzacji

Leasing fotowoltaiki

Duży leasing – jak go dostać?

Leasing wyposażenia biurowego

Leasing na wyposażenie domu lub mieszkania

Leasing automatyki budynkowej, monitoringu i alarmu

  5/5 - (3 votes)

  Poprzedni post

  Wykup z leasingu od 2024r – jak to zrobić dobrze?

  Następny post

  Rejestracja samochodu w leasingu