Leasing czy kredyt? Który sposób finansowania bardziej się opłaca? Każdego dnia te pytania zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Podpowiadamy kiedy wybrać leasing a kiedy kredyt. Porównamy też obie formy finansowania pod kątem podatkowym.

Zobacz nasz najnowszy film porównujący leasing i kredyt i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

Leasing czy kredyt? – poradnik

Kiedy wybrać leasing?

Wybierz leasing (operacyjny), gdy:

 • Chcesz szybko zaliczyć zakup w koszty – leasing daje możliwość zaliczenia zakupu w koszty w ciągu 40% czasu amortyzacji przdmiotu leasingu, czyli 2,5x szybciej, niż przy zakupie za gotówkę lub w kredycie.
 • Zależy ci, na stałym miesięcznym koszcie – wiesz, że w trakcie leasingu co miesiąc otrzymasz fakturę na ratę leasingu.
 • Szukasz dużego kosztu jednorazowego – wysoka opłata wstępna do leasingu (maks. 45%) jest zaliczana w koszty firmy w miesiącu jej zapłaty. Można także podnieść jedną z rat leasingu aby wygenerować jednorazowy wysoki koszt.
 • Szukasz taniego finansowania z niską ratą miesięczną.
 • Przy zakupie drogiego samochodu osobowego chcesz zaliczyć w koszty znacznie więcej, niż 150 000 zł.
 • Oczekujesz mało formalności i szybkiego zorganizowania finansowania – leasingodawca jest właścicielem przedmiotu leasingu, dlatego oczekuje mniej dokumentów od banku i zwykle szybciej ocenia wniosek.
 • Chcesz dokonać wykupu prywatnego.
 • Obawiasz się zajęcia komorniczego – leasing chroni majątek przed komornikiem (więcej informacji w artykule: leasing a komornik).
 • Nie chcesz obniżać zdolności kredytowej.
 • Chcesz, żeby zobowiązanie nie widniało w BIKu.
 • Masz zaległości w ZUS, US i/lub słabą historię w BIK (leasing bez bik).
 • Standardowym zabezpieczeniem leasingu jest weksel in blanco z deklaracją wekslową.

Kiedy wybrać kredyt?

Wybierz kredyt (ewentualnie pożyczkę leasingową), jeśli:

 • Chcesz jednorazowo odliczyć VAT od przedmiotu finansowania.
 • Chcesz dokonać jednorazowej amortyzacji – mały podatnik może w trakcie roku podatkowego zamortyzować jednorazowo równowartość 50 tys. EUR. Jeśli nie jesteś małym podatnikiem – nie masz możliwości jednorazowej amortyzacji. Jednorazowej amortyzacji nie da się zastosować dla samochodów osobowych i motocykli.
 • Chcesz rozliczyć projekt unijny jednym wnioskiem o płatność (sprawdź też pożyczka pod dotacje unijne).
 • Chcesz być właścicielem środka trwałego.
 • Interesuje cię krótki okres spłaty, np. 12 miesięcy.
 • Potrzebujesz środków obrotowych lub gotówki bez konkretnego celu.
 • Chcesz mieć możliwość zamknięcia (spłaty) finansowania w dowolnym momencie bez negatywnych konsekwencji podatkowych (więcej na ten temat: zakończenie leasingu przed czasem) oraz bez wygórowanych opłat.
 • Kupujesz przedmiot zagranicą z krajów UE bez VAT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru) i oczekujesz finansowania bez podatku VAT.
 • Nie chcesz ponosić kosztów autocasco dla używanego pojazdu (część banków i tak wymaga wykupienia AC, albo stawia ten warunek po przekroczeniu pewnej kwoty finansowania).
 • Zabezpieczeniem kredytu jest zastaw na przedmiocie, cesja z ubezpieczenia.

Leasing czy kredyt – jak je porównać?

leasing a kredyt

Jak ocenić co jest tańsze? Pierwsza myśl: policzyć odsetki z leasingu i z kredytu i odpowiedź gotowa. I jest to myśl błędna, co zobrazujemy na przykładzie. Wyższa suma opłat w przypadku leasingu nie oznacza, że będzie on mniej opłacalny. Zasady rozliczania leasingu i kredytu są bowiem odmienne.

 • Sięgając po leasing operacyjny, wrzucisz w koszty całą ratę leasingową (odsetki i kapitał). W każdym miesiącu odliczysz również podatek VAT, doliczany do każdej z rat. Ograniczenia w odliczaniu VAT i zaliczaniu rat w koszty dotyczą tylko samochodów osobowych i motocykli.
 • W przypadku kredytu kosztem są jedynie odsetki, kapitał amortyzujesz. Do odsetek nie dolicza się także podatku VAT. Te ważne różnice już na wstępie działają więc na korzyść leasingu.

Spójrzmy na liczby

Maszyna kosztuje 500 000 zł netto (615 000 zł brutto). Dla uproszczenia wyliczeń przyjmijmy, że wszystkie koszty brutto leasingu i kredytu są identyczne (110%), a wartość odsetek w obu przypadkach wynosi 10%.

Koszty leasingu

Suma opłat leasingowych – 110% wartości maszyny: 550 000 zł netto / 676 500 zł brutto

Kwota odsetek: 50 000 zł netto / 61 500 zł brutto

Kwota podatku VAT od odsetek: 11 500 zł

Po odliczeniu podatku VAT  (126 500 zł) i 19% podatku dochodowego/CIT (104 500 zł) zakup maszyny w leasingu kosztuje 445 500 zł.

Koszty kredytu

Całkowity koszt kredytu – 110% wartości maszyny – 676 500 zł

Kwota odsetek: 61 500 zł brutto (brak VAT)

Po odliczeniu podatku VAT (115 000 zł) i 19% podatku dochodowego (106 685 zł) zakup w kredycie wyniesie 454 815 zł.

 

Zatem, przy identycznym koszcie leasingu i kredytu, wybierając leasing zaoszczędzisz 9 315 zł (blisko 2% ceny maszyny).

Co ciekawe, porównanie leasingu finansowego i kredytu podatkowo również wskazuje na leasing finansowy.

Skąd ta różnica?

Różnica bierze się z VAT od odsetek. W kredycie odsetki liczone są od kwoty brutto i nie są objęte podatkiem VAT, który mógłbyś odliczyć. W leasingu odsetki są powiększone o VAT, odliczany w całości. Gdy Twoja firma jest płatnikiem VAT ta różnica jest istotna.

Jeżeli więc przy wyborze formy finansowania kierujesz się jedynie całkowitym kosztem zakupu uwzględnij w kalkulacjach powyższe.

Leasing czy kredyt – co z kosztami dodatkowymi?

Sięgając po finansowanie zewnętrzne pojawią się również koszty dodatkowe.

Ogólnie w leasingu jest ich więcej, są to przede wszystkim koszty ubezpieczenia, ewentualne koszty rejestracji (pojazdy), ewentualne koszty wynikające z tabeli opłat i prowizji, w tym za skrócenie umowy czy zmianę harmonogramu spłat. Więcej informacji o kosztach dodatkowych w leasingu.

W kredycie są to głównie koszty prowizji, ubezpieczenia oraz ustanowienia i zdjęcia zastawu. Inne opłaty wynikają z tabeli opłat i prowizji. Z kolei konsumenci moga zakończyć umowę kredytu przed czasem bez żadnych opłat.

Podsumowanie

Porównując leasing i kredyt warto wiedzieć w jakim celu sięgamy po finansowanie i dobrać właściwą formę finansowania do potrzeby. Pamiętamy też o porównaniu kosztów kredytu i leasingu z uwzględnieniem korzyści podatkowych.

.

Oferta finansowania Leason

Szukasz dobrego finansowania? Sprawdź naszą ofertę:

leasing maszyn

leasing samochodów

pożyczka leasingowa

kredyt samochodowy

leasing urządzeń i sprzętu

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing samochodów premium

Leasing operacyjny i finansowy – różnice

Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

  4.7/5 - (10 votes)

  Poprzedni post

  10 największych firm leasingowych w Polsce po I półroczu 2021

  Następny post

  Leasing z gwarancją BGK