Jak zmaksymalizować korzyści z leasingu ? Leasing to bardzo elastyczna forma finansowania. Daje ogromne możliwości dostosowania do potrzeb leasingobiorcy. W tym wpisie podam kilka przykładów jak wycisnąć 100% korzyści z leasingu samochodu osobowego w różnych sytuacjach.
Zobacz nasz najnowszy film o sposobach na tani leasing i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:
1
Maksymalizacja korzyści z leasingu
Korzyści podatkowe z leasingu: koszty – jak największe, jak najszybciej
Jeżeli potrzebujesz dużych kosztów w krótkim czasie możesz wziąć leasing z maksymalnym wkładem własnym 45%. Dodatkowo istnieje możliwość podniesienia pierwszej raty leasingu (zwykle do 10-15%). W efekcie w ciągu 2 miesięcy zaliczysz w koszty firmy 55-60% wartości auta. Dla porównania jeśli zdecydujesz się kupić nowe auto za gotówkę to amortyzacja potrwa 5 lat (1/60 wartości w koszty co miesiąc) i nie da się wygenerować jednorazowo dużego kosztu.
Ponadto jeśli odbiór auta ma nastąpić za kilka miesięcy a Ty potrzebujesz kosztów już teraz, możesz podpisać umowę leasingu z odroczonym harmonogramem spłaty. Wpłacając opłatę wstępną (maks. 45%) do leasingu otrzymasz fakturę kosztową w miesiącu wpłaty. Raty leasingu zaczynasz płacić miesiąc po odbiorze samochodu. Największe zainteresowanie takim rozwiązaniem występuje pod koniec roku podatkowego.
Spłacając dużo kapitału na początku leasingu otrzymasz bardzo tanie finansowanie. Optymalny czas spłaty wyniesie 3 lata z 1% wykupu – możesz wtedy wykupić auto na osobę prywatną. Alternatywnie 2 lata z min. wykupem w przedziale 16-20% w zależności od firmy leasingowej.
Niestety od 2019r ustawodawca ograniczył maksymalny limit kosztów dla 1 samochodu do 150 000 zł. Jeżeli kupujesz droższe auto w leasingu możesz wykorzystać ten limit dwukrotnie – raz w trakcie spłaty leasingu, drugi raz przy wykupie. Więcej na ten temat piszemy w tekście leasing auta od 2019r. Maksymalny wykup po 2 latach wynosi 40-50% w zależności od leasingodawcy. Oczywiście jeśli na początku wpłacasz 45% + 10% w pierwszej racie to, uwzględniając spłatę niewielkich rat, wykup po 2 latach będzie odpowiednio niższy.
Koszty dokładnie wtedy, gdy ich potrzebuję
Na wstępie wspomniałem, że leasing to elastyczna forma finansowania. I faktycznie jest taka, gdy układasz harmonogram spłat pod swoje potrzeby. Natomiast w trakcie spłaty staje się dość sztywna, bowiem wszelkie zmiany do umowy dokonywane są płatnym aneksem (koszt kilkuset złotych). To skutecznie zniechęca do wprowadzania zmian w trakcie umowy. Na szczęście kilku leasingodawców wprowadziło zryczałtowane opłaty roczne zamiast tradycyjnych tabel opłat i prowizji. Biorąc leasing u jednego z nich, w trakcie umowy (w ramach rocznej opłaty) możesz dowolnie modyfikować harmonogram spłat bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Jeśli w trakcie leasingu okaże się, że np. za 3 miesiące zafakturujesz dużą kwotę i będziesz miał zapłacić duży podatek, możesz to „zbilansować” większą opłatą leasingu na ten konkretny miesiąc. Duży przychód + duży koszt = mały podatek. Raty w pozostałych miesiącach będą mniejsze albo skrócisz umowę (gdy czas spłaty trwa powyżej 2 lat). W ramach ryczałtu, bez dodatkowych opłat.
Dla wymagających są też dostępne niestandardowe harmonogramy spłat, np. raty malejące, sezonowe i inne. Więcej informacji: Jaki harmonogram spłat wybrać.
1
Po prostu niska rata miesięczna
Jeśli kupując auto nie zależy Ci na kosztach, tylko na niskiej racie to leasing jest również dobrym rozwiązaniem. Dla nowego samochodu masz do dyspozycji leasing bez wkładu własnego lub z niskim wkładem własnym. Możesz wybrać krótki czas spłaty (2, 3 lub 4 lata) z maksymalnie wysokim odkupem. Osoby ceniące sobie wygodę mogą rozważyć wynajem długoterminowy, jednakże ze świadomością, że na koniec umowy mogą wystąpić nieprzewidziane koszty za nadprzebieg lub ponadnormatywne zużycie auta.
Inną możliwością jest po prostu długi leasing, nawet do 7 lat. Tutaj wykup wynosi 1%, ale długi czas spłaty mocno obniża ratę miesięczną.
1
Jak widzisz leasing daje spore możliwości w zakresie optymalizacji podatkowej. Jest także bardzo tanią formą zakupu na raty. Pisałem o samochodach, ale powyższe ma zastosowanie również dla leasingu maszyn. Należy tylko zwrócić uwagę na stawkę amortyzacji maszyny i uwzględnić brak ryczałtu (a więc pozostają tradycyjne tabele opłat leasingodawców).
1
Szukasz dobrego leasingu na samochód lub maszynę? Takiego w sam raz dla Ciebie?
Oferta finansowania Leason
Sprawdź u nas:
.
Wpisy powiązane tematycznie:
Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?
Leasing w działalności jednoosobowej
22 stycznia 2020