Gdy zbliża się koniec najmu samochodu stajesz przed dylematem co dalej? Oddać, wykupić, a może wydłużyć umowę?

koniec najmu długoterminowego

Sprawa z pozoru wydaje się prosta. Gdy bierzesz auto w najem robisz to z myślą, że na koniec oddasz samochód leasingodawcy i weźmiesz nowy w najem. A wybierasz najem, zamiast leasingu, żeby rata miesięczna była jak najmniejsza. W zamyśle płacisz tylko za utratę wartości samochodu przez okres najmu.

Koniec najmu – jakie opcje?

Przychodzi jednak moment, gdy umowa najmu dobiega końca. W międzyczasie polubiłeś samochód i masz do niego sentyment. Decyzja staje się trudniejsza. Dostajesz 3 opcje do wyboru:

 1. Oddać auto leasingodawcy
 2. Wydłużyć umowę najmu
 3. Wykupić za wartość odkupu z umowy

Omówimy krótko każdą z opcji.

Koniec najmu – oddajesz auto leasingodawcy

Wybierając pierwszą możliwość możesz narazić się na dodatkowe koszty, niemożliwe do przewidzenia w momencie podpisywania umowy. Leasingodawca przeprowadzi szczegółowe oględziny pojazdu.

Jeśli rzeczoznawca uzna, że auto jest ponadnormatywnie zużyte, lub znajdzie zarysowania/wgniecenia na karoserii (na które sam nawet nie zwróciłbyś uwagi) – będziesz musiał dopłacić. Często kilka tysięcy złotych.

Podobnie, jeśli przekroczyłeś ustalony w umowie limit kilometrów – dopłacisz do nadprzebiegu. Stawki różnią się w zależności od modelu auta i wyposażenia, najczęściej wahają się od 30 do 70 groszy za 1 km.

Jeśli nie było nadprzebiegu i utrzymałeś pojazd w dobrym stanie technicznym – nie będzie dodatkowych opłat. Gdy wartość odkupu odpowiada aktualnej wartości rynkowej auta jest to rozsądna opcja.

1

Wydłużasz umowę najmu

Jeśli chciałbyś dłużej użytkować samochód leasingodawca daje możliwość wydłużenia umowy najmu. Zazwyczaj wariant ten jest powiązany z obowiązkiem odkupu samochodu po z góry ustalonej wartości. Można spodziewać się różnych rzeczy.

Spotkaliśmy się z sytuacją, że klient wynajął BMW u dilera na bardzo korzystnych warunkach – 0% wpłaty, 2 lata, odkup ponad 80% (duży upust od ceny katalogowej). Mimo to po 2 latach rynkowo auto było mniej warte od wartości odkupu.

Klient dogadał się z leasingodawcą, że przedłuży umowę jeszcze o rok na dotychczasowych warunkach, bez konieczności wykupu. Leasingodawca początkowo zażądał opłaty 1500 zł netto za wydłużenie. Klient zagroził, że nici z kontynuacji umowy i ostatecznie kontynuował umowę bez tej opłaty.

Inny klient wynajął mercedesa. Wniósł wysoki wkład własny, najem trwał 3 lata i kończył się odkupem ok 55% ceny zakupu. W trakcie najmu płacił bardzo niskie raty – około 750 zł brutto z ubezpieczeniem.

Leasingodawca zaproponował potem wydłużenie umowy o 2 lub 3 lata z obowiązkowym wykupem 25% po 2 latach i 10% po 3 latach. Tyle, że rata podskoczyła do około 2100 zł brutto bez ubezpieczenia. Klient wybrał jeden z tych wariantów z 3 powodów: auto było warte rynkowo ok. 20 tys. więcej, niż wynosił wykup na umowie, przywiązał się do samochodu i chciał nim nadal jeździć. Ponadto nie dysponował wolną kwotą na jednorazowy wykup.

Trzeba jednak zaznaczyć, że taka forma zakupu samochodu (początkowo nieplanowana) wyszła całościowo zdecydowanie drożej od zwykłego leasingu.

1

Wykup po wartości odkupu z umowy najmu

Zasadny wtedy, gdy rynkowo auto jest warte istotnie więcej, niż cena wykupu. Również w sytuacji, gdy przy oddaniu samochodu musiałbyś dopłacić znacznie za nadprzebieg i/lub nadmierne zużycie auta.

Tyleko klasyczna konfiguracja najmu długoterminowego 0% wkładu (lub niewielki wkład własny), 2-3 lata umowa i wysoki odkup na koniec wychodzi całościowo znacznie drożej, niż zwykły leasing z mniejszym wykupem. Bowiem odsetki od wykupu naliczane są przez cały czas trwania umowy.

Szczególnie widać to w czasie obowiązywania wysokich stóp procentowych.

Istotny jest także czynnik podatkowy. Jeśli zdecydujesz się użytkować samochód po wykupie to będziesz amortyzował wykup przez 30 miesięcy, zamiast jednorazowo zaliczyć w koszty działalności.

Update 15.02.2021

W wyniku zmian podatkowych od 2021r środkiem trwałym używanym jest taki, który był wykorzystywany przez podmiot inny niż podatnik przez co najmniej 6 miesięcy. Ta zmiana sprawia, że nowy pojazd wzięty w leasing nie będzie po wykupie traktowany jako pojazd używany, bowiem użytkuje go cały czas ten sam podatnik. To oznacza amortyzację przez 60 miesięcy, zamiast 30.

Jeśli zaraz po wykupie zamierzasz sprzedać pojazd można go zaewidencjonować jako towar handlowy zamiast jako środek trwały. To pozwoli odliczyć 100% VAT od wykupu. Trzeba tylko mieć odpowiednie PKD w CEIDG lub KRSie.

Natomiast w wykupie samochodu z najmu raczej nieopłacalny będzie wykup prywatny.

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

W ostateczności można wykupić samochód pieniędzmi innego leasingodawcy

Na rynku jest jeden leasingodawca, który może wykupić pojazd od dotychczasowego leasingodawcy po wartości wykupu i udzielić nowego leasingu na aktualną wartość rynkową. Formalnie dotychczasowy leasingodawca wystawia fakturę wykupu na twoją firmę, a nowy leasingodawca ją opłaca.

Równocześnie wystawiasz fakturę sprzedaży pojazdu na nowego leasingodawcę po aktualnej wartości rynkowej.  Nadwyżka trafia na twój rachunek. Mamy to rozwiązanie w naszej ofercie a więcej informacji znajdziesz we wpisie Wykup samochodu z leasingu przez nowego leasingodawcę.

Koniec najmu – cesja umowy

Istnieje jeszcze jedna opcja – możesz pod koniec najmu poszukac chętnego na cesję umowy. Jeśli kwota pozostała do spłaty jest mniejsza od wartości rynkowej pojazdu możesz liczyć na odstępne.

1

Oczywiście warto zastanowić się na spokojnie przed podjęciem decyzji i sprawdzić, na ile wykup pokrywa się z obecną wartością rynkową auta. A jeśli kierujesz się sentymentem (przywiązanie do samochodu lub szkoda ci tego, co już zapłaciłeś przez okres najmu) – w przyszłości sięgnij raczej po zwykły leasing.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Najem długoterminowy auta >>

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Wykup z leasingu – jak to zrobić dobrze?

Leasing odliczenie VAT PIT ZUS i CIT – aktualne zasady

Najem długoterminowy

  4.7/5 - (104 votes)

  Poprzedni post

  Jak wycisnąć 100% korzyści z leasingu?

  Następny post

  Rynek leasingu w 2019r