Kiedy jedna umowa leasingu jest wystarczająca, a kiedy nie? Czy lepiej mieć jedną czy kilka umów leasingu, gdy kupujesz kilka przedmiotów? Od czego to zależy?

poręczenie firmy z zagranicy

 Jedna umowa leasingu zalety i wady

Zawarcie wszystkiego na jednej umowie leasingu ma 2 główne zalety:

  • prostota – otrzymujesz jedną fakturę miesięcznie i robisz jeden przelew
  • oszczędność na tabeli opłat – za wezwania do zapłaty albo za zamiany w umowie (np. na skutek zmiany danych adresowych firmy, skrócenia umowy etc.) płacisz tylko dla jednej umowy, zamiast kilku. Jeśli w miejsce tradycyjnej tabeli opłat płacisz ryczałt to również jednorazowo zamiast do każdej umowy osobno.

Kiedy zdarzy się szkoda całkowita to zniszczony przedmiot można wyłączyć z umowy aneksem.

Jednakże mogą wystąpić sytuacje, w których umieszczenie kilku przedmiotów na jednym leasingu nie będzie korzystne, np.

  • leasingujesz kilka pojazdów. W trakcie leasingu możesz zechcieć dokonać cesji leasingu jednego z pojazdów, co nie będzie możliwe. Albo na koniec leasingu chcesz wykupić jeden pojazd prywatnie, a pozostałe na firmę. Mając jedną FV wykupu na wszystkie pojazdy nie będzie to możliwe.
  • Leasingujesz drogą, jak na możliwości firmy linię technologiczną składająca się z kilku maszyn. Zdolność leasingowa wychodzi na pograniczu i ostatecznie otrzymujesz leasing ale na warunkach „zaporowych”, to znaczy musisz wpłacić wysoki wkład własny i zaoferować dodatkowe zabezpieczenie. Gdybyś taką inwestycję podzielił między 2 firmy leasingowe (z których każda finansuje część) prawdopodobnie otrzymałbyś leasing na korzystniejszych warunkach. Przykładowo tak właśnie stało się u jednego z naszych klientów prowadzących rozlewnię napojów.

Kiedy można zawrzeć jedną umowę leasingu?

Większość leasingodawców zgodzi się na jedną umowę, gdy kupujesz przedmioty w jednym czasie, od jednego sprzedawcy oraz każdy przedmiot ma tą samą stawkę amortyzacji. Jeśli któryś z tych warunków nie będzie spełniony to dla każdego sprzedawcy lub przedmiotów z różnymi stawkami amortyzacji zostanie zawarta osobna umowa leasingu. Dlaczego stawka amortyzacji jest ważna w leasingu dowiesz się z tego artykułu.

Różne stawki amortyzacji są szczególnie powszechne w gastronomii. Na wyposażenie kuchni składają się m. in. meble (stawka amortyzacji 20%), urządzenia kuchenne (piece, ekspresy, zmywarki etc – 14%), chłodnictwo (10%). Nawet gdy całość sprzedaje jedna firma to leasingobiorca podpisuje 3 umowy leasingu. Podobnie jest przy leasingu wyposażenia biurowego: meble – 20% amortyzacji, sprzęt IT – 30%, klimatyzacja i wentylacja – 10%.

Na rynku można znaleźć wyjątki od tej zasady. Mniejsze i elastyczne firmy leasingowe potrafią finansować np. wyposażenie gastronomii na jednej umowie. Czas trwania umowy określają w oparciu o przedmioty z najniższą stawką amortyzacji – 4 lata dla chłodnictwa. Wykup uśredniają uwzględniając wartości poszczególnych grup przedmiotów w stosunku do całości zamówienia. W efekcie po 4 latach zamiast wykupu 25% możesz mieć np. 8% wykupu. Nadal jednak ilu dostawców, tyle umów leasingu.

Odwrotnie jest w leasingu online, gdzie można leasingować przedmioty do 100 000 zł netto. Możesz mieć jedną umowę, gdy kupujesz od kilku sprzedawców. Biorąc pod uwagę, że w tym leasingu finansuje się przede wszystkim tańsze przedmioty a cena leasingu zależy od wartości zamówienia (im większa, tym tańszy leasing) jest to bardzo rozsądne rozwiązanie. Zamówienia powyżej 30 000 – 40 000 zł pozwalają uzyskać tani leasing online.

.

Oferta Leason

Szukasz dobrego leasingu?

Oferta leasingu urządzeń

Leasing samochodowy

Leasing maszyn

.

Wpisy powizązane tematycznie:

Leasing linii technologicznej

Leasing wyposażenia biura i sal konferencyjnych

Leasing wyposażenia wnętrz domu lub mieszkania

5/5 - (1 vote)

Poprzedni post

Leasing z gwarancją BGK

Następny post

Leasing kampera i przyczepy kempingowej