Czy zagraniczna firma może zostać poręczycielem do leasingu? Kiedy takie poręczenia są honorowane przez polskich leasingodawców?

.

Z poręczeniem mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy leasingobiorca działa krótko na rynku lub brakuje mu zdolności leasingowej. Poręczenie pozwala leasingodawcy oprzeć ocenę na innej firmie, która nie ma problemu z uzyskaniem leasingu. Poręczyciel (zwany też żyrantem) podpisuje weksel in blanco do umowy leasingu. Jeśli leasingobiorca nie radzi sobie ze spłatą leasingu to firma leasingowa może dochodzić należności od poręczyciela. Poręczycielem jest najczęściej inna firma, czasami prezes spółki (jako osoba prywatna) lub inne osoby prywatne.

Zagraniczny poręczyciel

Wiele spółek działających w Polsce jest kontrolowanych przez podmioty zagraniczne, albo z nimi powiązanych (działają w ramach grupy międzynarodowej). Jeśli polska spółka nie może otrzymać leasingu czy poręczenie zagranicznej firmy pozwoli otrzymać leasing?

Więksi polscy leasingodawcy ani nie finansują firm zagranicznych, ani nie chcą poręczeń od zagranicznych podmiotów. Jednakże dla poręczeń zdarzają się od tego wyjątki, rozpatrywane indywidualnie. Najczęściej dotyczą większych grup międzynarodowych.

Przykłady

Mieliśmy przypadek drukarni działającej w międzynarodowym holdingu. Polska spółka zajmowała się drukiem dla klientów korporacyjnych. W badanym okresie sprawozdawczym wykazywała straty. Zyski były transferowane do zagranicznego podmiotu powiązanego, który zajmował się jedynie sprzedażą wydruków. Chodziło o leasing maszyny drukarskiej za 1+ mln zł z wysokim wkładem własnym. Leasing był możliwy na podstawie analizy wyników skonsolidowanych grupy.

Mieliśmy również przypadek ukraińskiego producenta płytek. Była to duża firma i dopiero co uruchomiła w Polsce spółkę zajmującą się dystrybucją ich produktów. Nie mając zdolności leasingowej polska spółka chciała wyleasingować kilka przedmiotów o łącznej wartości 200 000 zł. Tutaj poręczenie nie było potrzebne. Wybraliśmy natomiast leasingodawcę powiązanego z bankiem, który działał także na Ukrainie i obsługiwał tamtejszego producenta. Pozytywna rekomendacja banku ukraińskiego wystarczyła, żeby udzielić leasingu przy 20% wkładu własnego.

Otrzymaliśmy także zapytanie o leasing parku trampolin. Leasingobiorca, Polak prowadzący jednoosobową działalność, przez wiele lat mieszkał w Wielkiej Brytanii. Prowadził tam z sukcesami kilka parków trampolin w ramach spółki ltd (odpowiednik naszej spółki zoo).Przyjechał do Polski i chciał uruchomić podobny biznes. Tutaj leasingodawcy nie chcieli uznać poręczenia jego brytyjskiej spółki i leasing nie doszedł do skutku. Jego biznes był po prostu za mały.

1

Dla leasingodawców poręczenie zagranicznej firmy jest kłopotliwe. Bowiem jeśli polski leasingobiorca przestanie spłacać leasing – jak zmusić zagraniczną firmę do zapłaty zaległych rat? Ile dodatkowo będzie to kosztować? Właśnie dlatego poręczenie dotyczy raczej większych podmiotów zagranicznych o dużej wiarygodności. Wymaga okazania skonsolidowanych wyników finansowych grupy w języku angielskim. Samo podpisanie umowy następuje w Polsce.

Szukasz leasingu? Z poręczycielem lub bez – sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Leasing maszyn

lub skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy na dole strony.

Poprzedni post

Ubezpieczenie GAP na maszynę – najważniejsze informacje

Następny post

Leasing pożyczka jako źródło finansowania projektów z dofinansowaniem unijnym