W jakim wieku powinien być leasingobiorca, żeby dostać leasing? Co jeśli o leasing stara się młoda osoba albo osoba wiekowa? Jeśli wiek dyskwalifikuje – co zrobić, żeby dostać leasing?

Są dwa problemy z wiekiem leasingobiorcy – jest za młody lub za stary.

Młody leasingobiorca

Teoretycznie z chwilą ukończenia 18 lat możesz otworzyć firmę i ubiegać się o leasing. W praktyce leasingodawcy niechętnie udzielają leasingu młodym przedsiębiorcom. Umowną granicą jest 25 lat. W części firm leasingowych młodsza osoba dostanie leasing tylko pod warunkiem poręczenia. Poręczycielem powinna być firma prowadzona przez starszą osobę, ewentualnie rodzice jako osoby prywatne.

U innych leasingodawców wiek nie jest aż tak istotny, ważniejsze jest doświadczenie w branży oraz wyniki finansowe. W przypadku ich braku pozostaje znaleźć poręczyciela lub wstrzymać się z leasingiem. Zdarzyło mi się udzielić leasingu bez poręczenia 20-latkowi, który krótko prowadził działalność, ale wcześniej przez 3 lata robił to samo na umowie o pracę.

Poręczyciel w leasingu

Stary leasingobiorca

Przedsiębiorcy w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym mogą mieć trudność z uzyskaniem leasingu. Kończąc leasing Twój wiek nie powinien przekroczyć 65 lat-70 lat. Zdarzają się jednak odstępstwa i leasing może wziąć osoba mająca np. 72 lata w chwili podpisania umowy. Tutaj dużo zależy od wyników Twojej firmy, posiadanego majątku i zobowiązań oraz samej firmy leasingowej. Niektóre są elastyczne i chętnie robią odstępstwa od procedur, inne trzymają się sztywno wytycznych co do wieku.

Warto wspomnieć, że naszym najstarszym klientem była aktywna zawodowo 81-latka. Otrzymała 4-letni leasing na używany samochód osobowy.

Jeśli leasingodawca odmówi finansowania z powodu sędziwego wieku, wyjściem z sytuacji może być poręczenie młodszej osoby prowadzącej działalność , np. syna, córki lub kogoś innego spełniającego kryteria wieku. Ponadto od 2018r istnieje możliwość ustanowienia zarządu sukcesyjnego, czyli tymczasowego prowadzenia firmy w spadku po śmierci właściciela przez wskazaną osobę. Jeśli jesteś ciekawy co się dzieje z leasingiem po śmierci leasingobiorcy przeczytaj ten wpis.

Problem wieku dotyczy głównie działalności jednoosobowych. W spółkach gdy jeden ze wspólników jest za młody/stary a drugi w akceptowanym wieku to zazwyczaj leasing zostaje przyznany.

 

Jeśli chcesz leasingować maszyny lub urządzenia do 30 000 zł sprawdź leasing online >>

W tym leasingu nie ma górnej granicy wieku leasingobiorcy.

 

Jeśli chcesz się upewnić, że trafisz do dobrego leasingodawcy skontaktuj się z nami.

 

[boc_divider divider_color=”#eeeeee”]

Poprzedni post

Nie jesteś płatnikiem VAT. Czy leasing jest dla ciebie?

Następny post

10 najczestszych pytań o leasing z branży medycznej