Wysoki wykup jest narzucany przez przepisy lub stosowany na wniosek leasingobiorcy. Jest to dobre narzędzie optymalizacji podatkowej. W poniższym wpisie skupimy się na zaletach dużego wykupu.

wysoki wykup z leasingu

Z wpisu Stawka amortyzacji przedmiotu leasingu a wykup możesz się dowiedzieć od czego zależy wysokość wykupu i jakie są minimalne wartości wykupu z leasingu w zależności od czasu trwania umowy oraz stawki amortyzacji przedmiotu leasingu. Wykup może być jednak znacznie wyższy i w uzasadnionych przypadkach oddziaływać na twoją korzyść.

Jak wysoki może być wykup?

To zależy od przedmiotu leasingu, przy umowach leasingu nowych samochodów potrafi sięgać nawet 60-70% (chodzi o leasing z kosztem serwisowania samochodu ujętym w ratach i niską lub brakiem pierwszej wpłaty – tak zwany najem długoterminowy) . Jednak typowy wysoki wykup z leasingu wynosi dla nowych samochodów do 25-50%, dla maszyn niżej.

Jaki jest efekt wysokiego wykupu?

Wysoki wykup sprawia, że maleje rata leasingu. Dzięki temu możesz kupić droższy samochód i płacić ratę mieszczącą się w Twoim budżecie. Równocześnie znaczna część kapitału zostaje do spłaty na koniec trwania umowy i przez cały czas trwania umowy naliczane są od niej odsetki. Dlatego zapłacisz więcej odsetek, niż przy leasingu na ten sam okres czasu z niskim wykupem.

Kiedy duży wykup się opłaca podatkowo?

Leasingowane maszyny bardzo często zostają w firmie na dłużej, niż trwa leasing. W takim wypadku najczęściej dąży się do zminimalizowania wykupu. Inaczej sprawa wygląda z samochodami – zdecydowanie częściej są regularnie zmieniane wraz z zakończeniem spłaty leasingu. Jeśli wiesz, że tuż po zakończeniu leasingu będziesz chciał sprzedać samochód i kupić nowy, wysoki wykup pomoże obniżyć Twoje podatki.

Przykładowo – leasingujesz samochód za 100 tys. zł brutto na 3 lata, wykup wynosi 30%. Po 3 latach wykupujesz samochód za 30 tys. zł brutto. Jego wartość rynkowa wynosi po 3 latach około 50-60 tys. zł. Sprzedajesz go szybko po zakończeniu leasingu za 55 tys. zł brutto. Podatki zapłacisz od 25 tys. zł, czyli różnicy między ceną sprzedaży a ceną zakupu (wykupu) z leasingu.

Przy okazji polecamy lekturę wpisu Ponowny leasing krótko po wykupie przedmiotu z leasingu.

Podsumowując – w sytuacji gdy wiesz, że będziesz sprzedawał samochód zaraz po zakończeniu leasingu możesz rozważyć wysoki wykup w celu zapłaty mniejszych podatków. Pozostałą część podatku możesz zniwelować pierwszą wpłatą do leasingu kolejnego samochodu. Rzecz jasna można to odnieść także do maszyn.

Edit 03.02.2022

Aktualnie wykup jest także dobrym narzędziem optymalizacji podatkowej. Pozwala bowiem ponownie wykorzystac limit kosztów 150 000 zł dla samochodów osobowych. Jeśli cena samochodu znacząco przekracza 150 000 zł warto rozważyć wyższy wykup z leasingu. Szczegółowo wyjaśniamy to zagadnienie we wpisie Czy leasingując samochód da się zaliczyć w koszty 2x 150 000 zł?

Jeśli po zakończeniu leasingu chciałbyś wykupić samochód na siebie, jako osobę prywatną wysoki wykup będzie nieopłacalny.

Chcesz mieć duży wykup i korzyści z niego płynące a równocześnie koszt leasingu, jak przy wykupie 1%? Zajrzyj tutaj: kaucja gwarancyjna w leasingu.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu dopasowanej do Twojej sytuacji? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Ubezpieczenie GAP >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Znacznie więcej o wykupie z leasingu, w tym korzyściach z dużego wykupu piszemy we wpisie: Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

Koniec najmu – co zrobić z autem?

Wypełnij poniższy formularz:

    5/5 - (7 votes)

    Poprzedni post

    Stawka amortyzacji przedmiotu leasingu a wykup czyli jak obliczyć minimalną wartość wykupu?

    Następny post

    Wysoki wykup z leasingu – jak go szybko wrzucić w koszty?