Część umów leasingu kończy się wysokim wykupem. Jest on narzucany przez przepisy lub stosowany na wniosek leasingobiorcy. Wysoki wykup może stanowić dobre narzędzie optymalizacji podatkowej. W poniższym wpisie skupimy się na zaletach dużego wykupu.

Z wcześniejszego wpisu dowiedziałeś się od czego zależy wykup i jakie są minimalne wartości wykupu z leasingu w zależności od czasu trwania umowy oraz stawki amortyzacji przedmiotu leasingu. Wykup może być jednak znacznie wyższy i w uzasadnionych przypadkach oddziaływać na twoją korzyść.

Jak wysoki może być wykup?

To zależy od przedmiotu leasingu, przy umowach leasingu nowych samochodów potrafi sięgać nawet 60-70% (chodzi o leasing z kosztem serwisowania samochodu ujętym w ratach i niską lub brakiem pierwszej wpłaty – tak zwany najem długoterminowy) . Jednak typowy wysoki wykup z leasingu wynosi dla nowych samochodów do 30-40%, dla maszyn niżej.

Jaki jest efekt wysokiego wykupu?

Wysoki wykup sprawia, że maleje rata leasingu. Dzięki temu możesz kupić droższy samochód i płacić ratę mieszczącą się w Twoim budżecie. Równocześnie znaczna część kapitału zostaje do spłaty na koniec trwania umowy i przez cały czas trwania umowy naliczane są od niej odsetki. Dlatego zapłacisz więcej odsetek, niż przy leasingu na ten sam okres czasu z niskim wykupem.

Kiedy wysoki wykup się opłaca podatkowo?

Leasingowane maszyny bardzo często zostają w firmie na dłużej, niż trwa leasing. W takim wypadku najczęściej dąży się do zminimalizowania wykupu. Inaczej sprawa wygląda z samochodami – zdecydowanie częściej są regularnie zmieniane wraz z zakończeniem spłaty leasingu. Jeśli wiesz, że tuż po zakończeniu leasingu będziesz chciał sprzedać samochód i kupić nowy, wysoki wykup pomoże zoptymalizować Twoje podatki.

Przykładowo – leasingujesz samochód za 100 tys. zł brutto na 3 lata, wykup wynosi 30%. Po 3 latach wykupujesz samochód za 30 tys. zł brutto. Jego wartość rynkowa wynosi po 3 latach około 50-60 tys. zł. Sprzedajesz go szybko po zakończeniu leasingu za 55 tys. zł brutto. Podatki zapłacisz od 25 tys. zł, czyli różnicy między ceną sprzedaży a ceną zakupu (wykupu) z leasingu.

Podsumowując – w sytuacji gdy wiesz, że będziesz sprzedawał samochód zaraz po zakończeniu leasingu możesz rozważyć wysoki wykup w celu zapłaty mniejszych podatków. Pozostałą część podatku możesz zniwelować pierwszą wpłatą do leasingu kolejnego samochodu. Rzecz jasna można to odnieść także do maszyn.

Z drugiej strony jeśli masz zamiar dalej użytkować samochód po zakończeniu leasingu wysoki wykup nie będzie dobrym rozwiązaniem. Podniesie koszty leasingu i dodatkowo samochód kupiony powyżej 10000 zł netto stanie się twoim środkiem trwałym. Będziesz go amortyzował przez 30 miesięcy.

Jeśli po zakończeniu leasingu chciałbyś wykupić samochód na siebie, jako osobę prywatną wysoki wykup będzie nieopłacalny.

Chcesz mieć wysoki wykup  i korzyści z niego płynące a równocześnie koszt leasingu, jak przy wykupie 1%? Zajrzyj tutaj: kaucja gwarancyjna w leasingu.

Potrzebujesz oferty leasingu dobranej do Twojej sytuacji?

Oferta leasingu samochodów

Oferta ubezpieczenia GAP

Oferta leasingu maszyn

Wypełnij poniższy formularz: [boc_divider divider_color=”#eeeeee”]

Poprzedni post

Stawka amortyzacji przedmiotu leasingu a wykup czyli jak obliczyć minimalną wartość wykupu?

Następny post

Wysoki wykup z leasingu – jak go szybko wrzucić w koszty?