Oddajesz stary samochód w rozliczeniu do dilera a nowy chcesz wziąć w leasing? Jak wygląda leasing samochodu, gdy diler w rozliczeniu odkupuje twoje dotychczasowe auto? Wyjaśniamy poniżej.

samochod w rozliczeniu do leasingu

1

Samochód w rozliczeniu a leasing

Ustaliłeś z dilerem, że odkupi twój dotychczasowy samochód w rozliczeniu za nowy? Z punktu widzenia leasingu kwotę odkupu traktujemy najczęściej jako wkład własny.

Przykładowo zamówiłeś auto za 150 000 zł i zamierzasz wziąć je w leasing. Diler zadeklarował chęć odkupu twojego obecnego auta za 50 000 zł. Podpisujesz umowę leasingu na nowy samochód, gdzie wkład własny wynosi 33,33% i został już wpłacony do dilera. W rozliczeniu oddajesz dilerowi swój samochód.

Diler podpisuje z leasingodawcą porozumienie kompensacyjne i otrzymuje przelew na brakujące 100 000 zł. Ty, jako leasingobiorca, otrzymasz od firmy leasingowej fakturę na opłatę wstępną w wysokości 50 000 zł.

Zaliczysz ją w koszty jednorazowo i zniwelujesz podatek do zapłaty z tytułu sprzedaży dotychczasowego samochodu dilerowi.

1

Maksymalny wkład własny do leasingu

Maksymalny wkład własny do leasingu wynosi 45%. Jeżeli twoje auto warte jest więcej to w kontekście leasingu mamy 3 możliwości:

 1. Zakładasz niższy wkład własny do leasingu. Wtedy diler po otrzymaniu przelewu od leasingodawcy przeleje różnicę na Twoje konto, bowiem łączna wartość twojego samochodu + przelewu od leasingodawcy przekracza cenę zakupu.
 2. Bierzesz leasing z wpłatą 45%. Ponownie diler przeleje nadwyżkę na Twoje konto po otrzymaniu zapłaty za nowy samochód.
 3. Wybierasz leasing z wpłatą 45% oraz podnosisz pierwszą ratę leasingu do takiej wysokości, aby sumarycznie dawały kwotę odkupu twojego dotychczasowego samochodu. Dzięki temu przychód ze sprzedaży samochodu zbilansujesz kosztem o tej samej wysokości z leasingu. Z tym, że koszt ten będzie rozbity na 2 miesiące – 1 miesiąc opłata wstępna, 2 miesiąc pierwsza rata leasingu. W dalszym ciągu diler przeleje nadwyżkę na Twoje konto po zapłacie za nowy samochód, bo kompensata będzie dotyczyła 45% wkładu własnego.

D1

Drogi samochód w rozliczeniu a leasing

Nie zawsze da się to tak prosto rozwiązać. Ostatnio otrzymaliśmy zapytanie, w którym klienta interesował leasing mercedesa za 195 000 zł brutto i ustalił z dilerem cenę sprzedaży dotychczasowego za 156 000 zł brutto (czyli 80% ceny nowego). Chciał zbilansować leasingiem przychód ze sprzedaży.

Obecnie zdecydowana większość dużych leasingodawców zgadza się na spłatę maksymalnie 60-70% kapitału w pierwszym roku leasingu. Finalnie zaproponowaliśmy klientowi ofertę leasingodawcy, który w ramach odstępstwa od procedury akceptował do 80% spłaty kapitału w pierwszym roku leasingu.

Klienta interesował leasing na 2 lata z wykupem 19%. Otrzymał propozycje spłaty 75% kapitału w pierwszych 2 miesiącach leasingu. Pozostałe raty leasingu były bardzo niskie.

1

Samochód w rozliczeniu do leasingodawcy?

Czy leasingodawca zgodzi się na samochód w rozliczeniu zamiast wkładu własnego? Nie. Leasingodawca akceptuje auto w rozliczeniu tylko wtedy, gdy porozumiesz się w tej sprawie z dilerem samochodów lub komisem.

1

Szukasz dobrej oferty na leasing samochodu?

Oferta finansowania Leason

Sprawdź u nas:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing samochodów premium

Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

  4.8/5 - (11 votes)

  Poprzedni post

  Leasing dla ecommerce

  Następny post

  Leasing zwrotny żurawia wieżowego za 700 tys. zł [case study]