Co można wziąć w lizing zwrotny? Jakie są wymagania? Jak wygląda procedura zorganizowania finansowania? Czy mam szansę dostać lizing zwrotny? Jeśli jesteś właścicielem środka trwałego, zastanawiasz się nad możliwością jego zrefinansowania to leasing zwrotny może być właściwym rozwiązaniem.
Leasing zwrotny – jak go uzyskać i co można finansować? – cz.1
.
Lizing zwrotny techniczny
Lizing zwrotny techniczny procesuje się identycznie, jak zwykły leasing. Oznacza to, że masz możliwość lizingu w procedurach uproszczonych, jeśli tylko firma leasingowa może je zastosować dla wnioskowanego środka trwałego. Oprócz standardowo wymaganych dokumentów przedstawiasz również fakturę zakupu środka trwałego z potwierdzeniem zapłaty. Taka forma leasingu dostępna jest w zdecydowanej większości firm leasingowych.
Z drugiej strony po przekroczeniu terminu 3 miesięcy (w niektórych firmach leasingowych 6 miesięcy) od momentu zakupu możliwy jest już tylko leasing zwrotny. Moment zakupu zwykle liczony jest od daty wystawienia faktury zakupu. Jeśli jednak płatność nastąpiła znacznie później, 3 miesiące mogą być liczone od daty zapłaty. Jeżeli faktura nie jest jeszcze zapłacona (albo tylko częściowo) to mamy do czynienia ze zwykłym leasingiem.
Ważne! Jeśli prowadzisz 2 firmy powiązane twoją osobą lub tym samym adresem działalności to sprzedaż z firmy A do firmy B z chęcią uzyskania leasingu będzie traktowana jak leasing zwrotny.
.
Procedura i niezbędne dokumenty
Lizing zwrotny oferuje obecnie niewiele firm leasingowych, a jeśli już go oferują to zawsze w procedurach pełnych. Wiąże się to z przedstawieniem większej ilości dokumentów do leasingu, dłuższym czasem oceny wniosku i koniecznością dokonania wyceny środków trwałych przez rzeczoznawcę. Bezpiecznie jest założyć, że sprawa zajmie nawet powyżej miesiąca czasu. Zwykle leasingodawca oczekuje min. 20% wkładu własnego, czyli dostajesz przelew na maks. 80% wartości z faktury sprzedaży. Dostępny jest zarówno leasing operacyjny, jak i leasing finansowy.
Standardowo przy lizingu zwrotnym zostaniesz poproszony o:
- Faktury zakupu środków trwałych z potwierdzeniem zapłaty.
- Specyfikacje techniczne przedmiotów leasingu.
- Dokumenty finansowe firmy za 1-2 zamknięte lata (czasem więcej) oraz za bieżący rok.
- Aktualne zaświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS i US (zawsze wymagane, ale mogą być dostarczone już po ocenie wniosku).
- Informacje o środkach trwałych firmy, zobowiązaniach kredytowo-leasingowych, głównych kontrahentach oraz wiekowaniu należności i zobowiązań.
- Inne dokumenty istotne z punktu widzenia transakcji, np. kontrakty, raporty z badania bilansu, opinie bankowe, oświadczenia etc.
Jeśli leasingodawca zgodzi się na udzielenie leasingu zwrotnego, przed podpisaniem umowy poprosi o wycenę a także (przed dokonaniem płatności) sprawdzi rejestr zastawów każdego z przedmiotów leasingu.
.
Kto może liczyć na lizing zwrotny:
Firma:
- Działająca co najmniej 2 lata na rynku
- O stabilnej sytuacji finansowej
- Bez trudności z zachowaniem płynności finansowej
- Z dobrą historią w bazach (BIK, BIG, BRKN, KRD), choć to nie jest regułą
- Bez zaległości wobec ZUS i US
Co jeśli nie spełniasz któregoś z powyższych kryteriów? Nie rezygnuj, tylko skontaktuj się ze mną pod nr 508 747 525 lub napisz mikolaj.lagowski@leason.pl. Porozmawiamy i poznawszy Twoją sytuację prawdopodobnie doradzę korzystne rozwiązanie. Zrealizowałem wiele lizingów zwrotnych maszyn.
Dla samochodów bardzo często korzystniejsze od lizingu zwrotnego jest refinansowanie pożyczką leasingową.
Reasumując lizing zwrotny wymaga więcej zaangażowania, niż przy zwykłej transakcji lizingu, ale w dalszym ciągu jest możliwy do uzyskania. Ma tę zaletę, że pozwala odzyskać gotówkę ze środków trwałych i nadal ich używać.
.
Oferta lizingu zwrotnego i zwykłego w Leason
Szukasz leasingu?
Sprawdź naszą ofertę:
.
Opinie naszych klientów:
Sprawdź więcej opinii o Leason w Google (link):
Sprawdź nasze referencje (link).
.
Wpisy powiązane tematycznie:
Zobacz nasz najnowszy film o leasingu zwrotnym i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:
- leasing zwrotny – jak go uzyskać i co można finansować?
- Leasing zwrotny maszyn dla firm
- leasing zwrotny żurawia wieżowego za 700 tys. zł (case study)
- leasing zwrotny mieszalnika za 270 tys. zł (case study)
1 kwietnia 2016