W 2021r otrzymaliśmy zapytanie o leasing zwrotny nowego zbiornika z mieszadłem za 270.000 zł netto, krótko po zakupie. Sprawa była skomplikowana. Po nadzwyczaj dobrym dla leasingobiorcy 2020r, w 2021r nastąpił 5-krotny spadek sprzedaży. Poniżej opisujemy, jak w tej sytuacji zorganizowaliśmy leasing.
Leasing zwrotny techniczny mieszalnika
Chodziło o leasing zwrotny techniczny, w którym Klient sprzedaje mieszalnik do firmy leasingowej w ciągu 3 miesięcy od daty zakupu. Takie leasingi są oceniane, jak zwykłe lizingi, gdy leasingodawca kupuje przedmiot bezpośrednio od sprzedawcy i oddaje w użytkowanie leasingobiorcy. Innymi słowy nie traktujemy ich, jako sposobu na poprawę płynności firmy poprzez sprzedaż środka trwałego. Leasing zwrotny techniczny stosujemy najczęściej wtedy, gdy zakupu trzeba dokonać szybko, bo inaczej przedmiot zostanie sprzedany komuś innemu. Stosujemy go także przy zakupach maszyn z zagranicy – firmie leasingowej łatwiej zapłacić do Polski, niż zagranicę. Wtedy leasingobiorca wykłada potrzebną kwotę, sprowadza maszynę do Polski i po uruchomieniu sprzedaje ją firmie leasingowej.
W przypadku mieszalnika ze zbiornikiem w grę wchodziła ocena wniosku w procedurze ogólnej. Czyli na podstawie dokumentów finansowych firmy i liczenia wskaźników. Mieszalnik jest bowiem specjalistyczną maszyną służącą do wytwarzania kosmetyków.
O leasingobiorcy zbiornika
Klientem była firma działająca od kilku lat. Zajmowała się dystrybucją artykułów do zagranicznych sieci handlowych, drugim rodzajem działalności była produkcja kosmetyków. Po wybuchu pandemii covid w 2020r zakontraktowała sprzedaż środków dezynfekcyjnych zagranicę, czym mocno zwiększyła obroty. Jednakże zwiększona sprzedaż miała charakter jednorazowy. Po pierwszym półroczu 2021r sprzedaż była około 5-krotnie niższa, niż rok wcześniej. Zarząd postanowił zainwestować pieniądze zarobione w 2020r w zakup i uruchomienie własnych linii produkcyjnych, żeby zdywersyfikować działalność i zwiększyć marżę. Konsekwencją tej decyzji był znaczny wzrost zadłużenia firmy. A konkretnie: wysoki kredyt obrotowy, kilka leasingów i liczne pożyczki udziałowców (udzielone bez konieczności spłaty do czasu, aż spółka znacznie zwiększy skalę działalności). Całościowo zadłużenie firmy było wysokie.
Mimo znacznie mniejszej skali działalności w 2021r zauważalny był wzrost rentowności firmy. Ponadto firma miała podpisane kontrakty z kilkoma sieciami sklepów, które stopniowo zwiększały zamówienia.
Leasing zwrotny mieszalnika – organizowanie
Naszym zadaniem było dobranie firmy leasingowej, która udzieli leasingu zwrotnego na 5 lat. Najlepiej przy niewielkim, 10% wkładzie własnym żeby odzyskać jak najwięcej środków. Mieszalnik miał 14% stawkę amortyzacji, zatem po 5 latach leasing zwrotny kończył się 1% wykupem. Po zapoznaniu się z sytuacją Klienta zdecydowaliśmy się złożyć wniosek do leasingodawcy, który miał podejście indywidualne, a nie tylko tabelkowe. Wiedzieliśmy z doświadczenia, że zna dobrze rynek maszyn do kosmetyków, ma z nim dobre doświadczenia i przychylniej oceni transakcję. Przygotowaliśmy wniosek i wysłaliśmy do analizy. 2 tygodnie później Klient otrzymał leasing zwrotny na wnioskowanych warunkach. Następnie podpisaliśmy umowę leasingową a firma leasingowa szybko zrealizowała przelew.
1
Oferta leasingu Leason
Szukasz leasingu?
Sprawdź naszą ofertę:
Wpisy powiązane tematycznie:
- leasing zwrotny – jak go uzyskać i co można finansować?
- leasing zwrotny maszyn dla firm
- leasing zwrotny żurawia wieżowego (case study)
- leasing pierwszej linii produkcyjnej w firmie
- leasing używanych maszyn z zagranicy
3 stycznia 2022