Dobry doradca leasingowy pomoże ci sprawnie przejść przez proces leasingu. Na rynku leasingu pracują tysiące przedstawicieli leasingowych. Jak poznać, czy doradca leasingowy jest dobry i kompetentny?

profesjonalny doradca leasingowy
Mikołaj Łagowski

3 cechy dobrego doradcy leasingowego

Dobrego doradcę leasingowego charakteryzują 3 cechy:

 • Doświadczenie
 • Wiedza
 • Czasowość i operatywność

Doświadczenie doradcy leasingowego

Dobry doradca leasingowy pracuje na rynku od co najmniej kilku lat, z czego długo w obecnej firmie. Ma za sobą co najmniej 100-200 zrealizowanych z sukcesem transakcji leasingu. Tu jeszcze warto wyszczególnić czy były to transakcje leasingu samochodów (dotyczy większości doradców) czy maszyn. Idealnie gdy ma doświadczenie w leasingach dla firm z twojej branży (istotne przy maszynach i urządzeniach). Przechodził proces wielokrotnie, wiec na co zwrócić uwagę, jak opisać transakcję, zna kolejne kroki. Zwraca uwagę na detale, które mogą przesądzić o przyznaniu lub odmowie leasingu. Zna procedury i wie czego może się spodziewać ze strony działu ryzyka.

Wiedza doradcy leasingowego

Chodzi przede wszystkim o wiedzę, która ma wartość. Wiedzę pozwalającą doradzić odpowiednie rozwiązanie leasingowe z punktu widzenia leasingobiorcy. Dobry doradca leasingowy potrafi podpowiedzieć rozwiązania optymalne podatkowo, z dbałością o kieszeń klienta. Umie oszacować skalę oszczędności podatkowych wygenerowanych dzięki leasingowi, nie skupia się tylko na sumie opłat leasingowych. Wie, jaki harmonogram spłat wybrać przy leasingu samochodów premium, a jaki przy tańszych. Wie, jak optymalnie leasingować pojazd od osoby prywatnej, na fakturę VAT marża czy z zagranicy. Wie, który rodzaj finansowania jest korzystny dla przedsiębiorców niebędących płatnikami VAT (przykładowo dla lekarzy) i dlaczego. Jest na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.

Oczywiście jest też na bieżąco z procedurami leasingowymi. Doradca pracujący bezpośrednio w firmie leasingowej powinien dobrze znać procedury swojej firmy. Broker leasingowy – powinien mieć szersze spojrzenie z racji szerokiej oferty, dobrze orientować się w możliwościach poszczególnych firm leasingowych i być na bieżąco z ich ofertą. Znać ich słabe i mocne strony i selekcjonować pod klienta.

Dobry doradca leasingowy ma czas i jest operatywny

Nie szukasz eksperta, który nigdy nie odbiera od ciebie telefonu, nie odpowiada na maile. To jest elementarny brak kultury biznesowej. Załatwiając leasing nie powinieneś się czuć, jak w urzędzie. Dobry doradca ma czas na rozmowę, udziela wyczerpujących informacji (bo ma doświadczenie i wiedzę).  Działa sprawnie, dotrzymuje terminów, ma chęć do pracy i jest komunikatywny. Nie znaczy to, że musi dzwonić codziennie, ale informuje na bieżąco o postępach w sprawie finansowania. Jeśli ma wyjazd – potrafi zorganizować zastępstwo. Nie przetrzymuje wniosków leasingowych i obsługuje na bieżąco. Ceni czas swój i klientów.

1

Szukasz oferty leasingu i chcesz trafić do dobrego doradcy leasingowego?

Oferta Leason

Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Leasing urządzeń

Leasing maszyn

1

Wpisy powiązane tematycznie:

10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn

Jak wygląda praca doradcy leasingowego?

  5/5 - (8 votes)

  Poprzedni post

  Leasing w euro czy w złotówkach?

  Następny post

  Leasing Porsche Cayman GTS za 593 tys. zł [case study]