Dzisiaj chciałem Ci opowiedzieć o kolejnej bardzo ważnej możliwości finansowania zakupu maszyny, jaką jest Pożyczka Pod Dotacje Unijne. Jest to finansowanie alternatywne dla kredytu. Wciąż się zastanawiasz czy wybrać leasing czy kredyt? Leasing pożyczka łączy w sobie najlepsze cechy ich obu.
Zapewne chcesz wiedzieć na czym polega pożyczka pod dotacje unijne. W tym przypadku stroną finansującą jest firma leasingowa, a nie bank. Oznacza to mniej dokumentów do oceny wniosku o pożyczkę, niż przy kredycie . Ponadto odpowiedź dostaniesz w ciągu 1-2 tygodni zamiast 1 miesiąca. Ocena dokonywana jest w oparciu o procedury firm leasingowych.
Dostałeś dotację i teraz chcesz zrealizować inwestycję? Leasing pożyczka zwykle finansuje zakup maszyn z uwzględnieniem Twojego wkładu własnego (rzadko bez). Najczęściej wkładem własnym jest podatek VAT, ale równie dobrze może być to np. 10% brutto ceny zakupu. Pozostałą część wykłada firma leasingowa
Po kilku miesiącach od zakupu – zwykle 3-5 miesiącach – dostajesz dotację jako refundację części poniesionych kosztów. Standardowo dotacja jest jednym z zabezpieczeń pożyczki. Przeznaczasz ją na spłatę znacznej części pożyczki ale możesz też poprosić o zatrzymanie części lub całości dotacji na bieżącą działalność firmy. Przy dobrej kondycji finansowej Twojej firmy jest to możliwe.
Tyle ogółem ale, jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Zalezy nam, żebyś miał pełny obraz, dlatego wymienię zarówno zalety jak i wady pożyczek pod dotacje.
Zalety pożyczki pod dotacje:
- To Ty jesteś właścicielem przedmiotu pożyczki. Faktura sprzedaży przedmiotu wystawiona jest na Twoją firmę. Dzięki temu możesz rozliczyć dotację jednym wnioskiem o płatność i otrzymać całość dotacji jednorazowo – identycznie jak w kredycie.
- Pożyczkę podatkowo rozliczysz identycznie jak kredyt – przedmiot pożyczki zalicza się do Twoich środków trwałych i to Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych. Kosztem z tytułu pożyczki są dla Ciebie odsetki.
- Koszt pożyczki jest porównywalny z kosztem kredytu – nie przepłacasz.
- Zabezpieczeniem pożyczki są standardowo: zastaw rejestrowy na finansowaną maszynę, weksel z deklaracją wekslową, cesja z dotacji oraz cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej. Firmy leasingowe rzadko stosują dodatkowe zabezpieczenia. Czasami rezygnują z cesji z dotacji w części lub w całości – wtedy dotacja poprawia płynność finansową Twojej firmy.
- Pożyczka jest elastyczna – możesz ją spłacać od 6 miesięcy do 6 lat w ratach równych, malejących lub sezonowych (duże raty płacisz w miesiącach, w których dużo zarabiasz). Zwykle jedna z rat uwzględnia spłatę dotacji i jest znacznie wyższa od pozostałych (rata balonowa).
- Finansujesz wartość brutto lub netto zakupu. Jeśli brutto to VAT od zakupu spłacasz w III racie pożyczki, gdy już dostaniesz zwrot z Urzędu Skarbowego.
- Harmonogram spłaty możesz zmienić aneksem w trakcie trwania umowy.
- Ocena wniosku o przyznanie pożyczki leasingowej trwa krócej, niż przy kredycie i wymaga mniej dokumentów – procedury oceny są zbliżone do procedur stosowanych przy leasingu.
- Pożyczka jest dostępna również dla rolników nie prowadzących działalności gospodarczej. Stała się bardzo popularną metodą zakupu. 75% rolników mających dotację i szukających finansowania wybiera właśnie pożyczkę.
- Standardowo dostępne waluty to PLN i EUR (jeśli część przychodów masz w euro).
- Pożyczka pod dotacje unijne nie musi być widoczna w BIKu.
Wady pożyczki pod dotacje:
- Możesz finansować w ten sposób tylko ruchome środki trwałe (głównie maszyny i urządzenia) – przede wszystkim maszyny. Firma leasingowa nie sfinansuje np. budowy hali czy zakupu instalacji będących częścią projektu unijnego.
- Możesz mieć trudność w finansowaniu przedmiotów o małym rynku wtórnym lub przedmiotów będących prototypami w swojej dziedzinie.
- Często trzeba mieć pieniądze na wkład własny.
- Pożyczka, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, jest widoczna w bilansie. Wpływa to na wskaźniki bilansowe firmy.
Dla naszych klientów dysponujemy szerokim wachlarzem pożyczek leasingowych.
Zapytaj o warunki leasing pożyczki dla Twojej firmy.
Zadzwoń pod nr 508 747 525 lub napisz na mikolaj.lagowski@leason.pl i dowiedz się więcej.
Sprawdź naszą ofertę pożyczki leasingowej>>
Komentarze zostały wyłączone